0
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Termik değil zeytin dikelim
Termik değil zeytin dikelim
Haber Detayı
09 Nisan 2018 - Pazartesi 13:18 Bu haber 4714 kez okundu
 
Zonguldak Belediye Meclisi Bağımsız Üyesi Turhan Demirtaş, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’e yazılı sorularına cevap vermediğini belirtti.
SİYASET Haberi

Zonguldak Belediye Meclisi Bağımsız Üyesi Turhan Demirtaş, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’e yazılı sorularına cevap vermediğini belirtti.

Demirtaş, “Her gün 425 milyar lira; acaba nereye ve niçin harcandı?  Harcanan para halkın parası.  Sayın Belediye Başkanı bunları, tüm ayrıntısıyla, tek, tek açıklamalı, halkı bilgilendirmeli. Şeffaf, halkına hesap veren, çağdaş belediyecilik bunu gerektirir” dedi.

Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“425 MİLYAR LİRAYI NEREYE HARCADINIZ?”

“ Belediye Başkanının verdiği bilgilere göre, Belediyenin önceki yıl 255 milyon olan borcu bir yılda 98 milyon daha artmış, 353 milyon lira olmuş. Böyle giderse Belediye biter. Verilen bilgiye göre; tahakkuk ettiği halde, tahsil edilmeyen  32 milyon lira alacak var. Tüm bunların dışında kasaya giren 108 milyon lira gelir olmuş. Öncenin 108 trilyonu.  Buna göre resmi tatil günlerini çıkınca, belediyeye her gün ortalama 425 milyar lira girmiş oluyor. Çok büyük para.  Her gün 425 milyar lira ile kentin birçok sorunu kökünden çözülürdü.  Ama öyle bir şey görünmüyor. Yapılanlara da bakınca, her gün harcanan 425 milyarın karşılığı bu kadar az olmamalıydı diyorum.  Sayın Belediye Başkanına, yazılı sorduklarıma bile cevap alamadığım için, basınımız kanalıyla soruyorum;

Bir yılda borcu 98 trilyon artırmanız dışında, her gün gelen 425 milyar lirayı nereye harcadınız?

-           Belediyeyi; demokrat, katılımcı, şeffaf, hesap veren, danışan, paylaşan, üreten, kaynak yaratan, çağdaş, halkın belediyesi mi yaptınız?

-           Mahallelerde lağımlar su batanlara akıyordu. Bunları arıtmaya mı bağladınız?

-           Çarpık, kaçak yapılaşmayı mı önlediniz?

-           İnsanca yaşanacak yerleşimler için Kentsel dönüşümler mi yaptınız?

-           Parselasyon planları yapıp, imar parselleri mi oluşturdunuz?

-           Ucuz arsalar,   ucuz sosyal konutlar mı ürettiniz?

-           Trafik sorununun nedeninin otopark yokluğu olduğu bilindiği halde,  bir tane otopark mı yaptınız?

-           Otoparklar yapmak, yeni Caddeler, meydanlar açmak için kamulaştırmalar mı yaptınız?

“GÖRDÜĞÜM, EN DİRAYETSİZ, CESARETSİZ YÖNETİM”

“Sayın Akdemir bu belediyeyi tam 7 senedir yönetiyor. Zonguldak’ın geleceği açısından çok önemli olan bu işlerin hiç birini yapmadı, yapmaya yanaşmadı.

Kanunlara göre asıl görevli kendisi olduğu halde: imara aykırı yapılaşmalara müdahalede, Sayın Valiyi, cadde ve sokak işgallerini önlemede ve kent içi trafik sorununu çözmede Sayın İl Emniyet Müdürünü asıl görevli gibi gösterip kendini kenara çekmekten, yolları ve kaldırımları tekrar, tekrar söküp yapmaktan, çiçeklerle, heykellerle, resimlerle, bahanelerle halkı oyalamaktan, rutin çalışmalardan başka işi görünmüyor.  Zonguldak’ın önemli sorunlarını çözecek, gelişmesini sağlayacak, yaşamı kolaylaştıracak, göçü durduracak, köklü, kalıcı bir çalışma zaten görünmüyor. Bu durumda;  Her gün 425 milyar lira; acaba nereye ve niçin harcandı?  Harcanan para halkın parası.  Sayın Belediye Başkanı bunları, tüm ayrıntısıyla, tek, tek açıklamalı, halkı bilgilendirmeli. Şeffaf, halkına hesap veren, çağdaş belediyecilik bunu gerektirir.

7 senedir; Köprünün basit bir bakımını bile yapamadı.  Caddeleri, sokakları, her gün artan işgalcilerden, dilencilerden bile temizleyemedi. Raporunda faaliyetlerini yazmış (sayfa 156/8) bir yılda (yani 365 günde) sadece bir dilenci yakalamış. Caddelere bakın, her gün her taraf dilenci dolu. Yine faaliyet raporunda; (sayfa 156/10)  çay ocakları ve lokantalar iş yeri dışında; kaldırım, cadde ve sokağa masa, sandalye koyamazlar diyor. Ve bir yılda, sadece bir kişiyi yakalamış. Her tarafta, kaldırımlar işgal altında, masa, sandalyeyle kapatılmış durumda. İsteyen istediğini istediği gibi yapıyor. Gördüğüm, en dirayetsiz, cesaretsiz yönetim.  

Halbuki bu belediye; gelirleriyle, öz kaynaklarıyla ve yetişmiş personeliyle, ülkenin en güçlü belediyelerinden biri. Ama yönetim zafiyeti var. Ciddiyet yok, Disiplin yok, Cesaret yok.  İşler;

“ Saldım çayıra,  Mevla kayıra ” yürüyor. Bu yönetim anlayışıyla, belediyenin geleceği karanlık.

Sayın Akdemir; amacını, Zonguldak’ı nereye götürmek istediğini; Zonguldak’ın Değerleri Buluşuyor toplantısında  (10 Ocak 2018); “Zonguldak her geçen gün geriye gidiyor. İnşallah bu geriye gidiş katlanarak, yükselerek devam edecektir” diyerek, kürsüden bizzat kendisi açıklamıştı zaten.

Amacına ulaşacağı görülüyor.  Düzgün, disiplinli işleyeni bozmak çok kolay.  Bozulanı düzeltmek ise çok, çok zor. Başka Zonguldak yok. “Kentin seyirci sakini değil, hesap soran sahibi olalım.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı