0
Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 17:22 Bu haber 1168 kez okundu
 
AK Parti Merkez ilçe Başkanı Mustafa Çağlayan, aylardır bitirilemeyen Uğur Mumcu kavşağı ve kavşağa yeni monte edilen Zonguldak’ı simgeleyen heykel ile ilgili sert eleştirilerde bulundu.
GÜNDEM Haberi

Uğur mumcu kavşağı inşaatının geçtiğimiz yıl Kasım ayında başladığını ve bir yıl olmasına rağmen bitirilemediğini ifade eden Çağlayan, bu kavşakta dal-çık sisteminin yapılması ile sorunun çözülebileceğini söyledi.

Uğur Mumcu kavşağındaki gecikmenin sebebinin TTK ve DDY olmadığını, tek sebebin de Belediye olduğunu söyleyen Mustafa Çağlayan, düzenlediği basın toplantısında şu eleştirilerde bulundu.

“BAHANENİN ARKASINA SIĞINMAMASI GEREKMEKTEDİR”

“Bugünkü basın açıklamamızın konusu şu anda gündemde olan Uğur Mumcu kavşağı ve heykelle ilgili. Tabi öncesinde hatırlatma yapmamız lazım Uğur mumcu kavşağı ne zaman başlamıştı, yapımı neden bu kadar uzun sürdü.  Bu konularda Sayın Belediye Başkanımız Muharrem Akdemir’in bazı açıklamalarını takip ettik.  Bunlar çerçevesinde bizim de söyleyeceğimiz birkaç şey var.

Uğur mumcu kavşağının yapım aşaması geçtiğimiz yıl Kasım ayandı başlamıştı. Burada yanlış ve yönlendirmeli bazı bilgiler veriliyor sizler de kendi arşivlerinizden baktığınızda bizim de Aralık ayında tekrar bu Uğur Mumcu kavşağının yapımı ile ilgili basın açıklamamız zaten mevcut.

Uğur mumcu kavşağının yapım aşamasında, başlangıcında il Emniyet Müdürümüz Ahmet Metin Turanlı’nın talebi üzerine onun bu işi dert edip, ‘burayı nasıl çözüme kavuştururuz’ şeklinde bir düşüncesiyle TTK’dan bir yol istendi. TTK’da, Genel müdürümüze de teşekkür etmek gerekiyor, hiç bekletmeden yardımcı olmak adına hemen yeri verdi.  Aslında talep edilen iş TTK’nın kargo alanından sadece bir geçişti. Bu yeri Belediyemiz aldıktan sonra projeyi genişleterek büyük bir kavşak haline getirdiler. O zaman biz buna itiraz etmiştik çünkü bu kavşağın buraya çözüm olmayacağını, buranın çözümünün dal-çıkla yapılabileceğini, daha doğru olacağını söylemiştik. Buna rağmen kavşak yapıldı. Ama bitirilemedi. Belediye Başkanımızın dünkü açıklamalarından gördüğümüz kadarıyla kendi ifadesi, diyor ki; ‘yer senin olmayınca uzun sürüyor’ diyor. Evet, yer Belediyenin değildi, fakat yer belediyeye teslim edileli önümüzdeki ay tam bir yıl olacak. Bu Sayın Belediye başkanımız imzalara bir baksın. Geçtiğimiz Kasım ayında Emniyet müdürümüzün tekrar söylüyorum trafiği dert edip, aslında belediyenin görevi olmasına rağmen, belediyede bir boşluk olunca o boşluğu Emniyet müdürümüzün düşüncesi doldurmuş oldu ve böyle bir talep üzerine Kasım ayında başladı.

Şimdi Belediye Başkanı tekrar diyor ki; ‘buranın gecikmesinin sebeplerinden bir tanesi de DDY’nin orada hattı var, 2 tane bunların çalışması bizi 2 ay geciktirdi hatta bu beklemeyle birlikte 3-4 ay oldu’ diyor. Sayın Belediye Başkanı burada halkı kandırmakla meşgul oluyor. Çünkü bunun bilgisi de bizde mevcut. Birincisi hat DDY’nin değil, hat TTK’nın kullandığı bir hat. Orada 3 tane makas değişimi gerçekleştirmiştir. Tarihleriyle birlikte bu bilgi notu elimizden mevcuttur ve kargo sahası içerisinde yani güvenlik kulübesinin yanındaki makas 3 gün içerisinde 7 metre geriye çekilmiştir ve bu makaslar değişim esnasında inşaatın gecikmesine neden olabilecek hiçbir işlem yapılmamıştır. Belediyemiz bu anlamda çalışmasını devam ettirebilirdi.  Bu bahanenin arkasına sığınmaması gerekmektedir. Bu Uğur Mumcu kavşağının işlerinin bu kadar uzamasının en temel sebebi Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’dir. Çünkü Muharrem Akdemir’in çalışmalarında biz ve vatandaşımız bu zamana kadar hiçbir şekilde plan ve program göremedi. Plansız ve programsız çalışmaların neticesinde faturayı vatandaşımız ve bizler ödemekteyiz.

Uğur Mumcu kavşağının şu anda kullanıma açılmasından öncesinde Belediye Başkanına bir tavsiyemiz var; her şoföre bir Uğur Mumcu kavşağı kullanım kılavuzu verilmesi gerekmektedir. Çünkü insanlar nereden girip, nereden çıkacaklarını şu anda bilememekteler. Plan ve programsız çalışma kime yaptırıldığı belli olmayan bir çalışma ihale mi yapıldı, yoksa Belediye kendi personeliyle mi yapıldı bilinmeyen bir şekilde çalışma gerçekleştirilmiştir. Şehirlerde, hatta buna bakın AK Partili belediyelerde ve farklı illerdeki CHP’li belediyelerde bile böyle bir plansızlık, programsızlık görülmemiştir. Onların içinde bile örnektir Uğur Mumcu kavşağı” dedi.

“BİZ HEYKELİ ELEŞTİRMEYECEĞİZ, BİZİM DERDİMİZ ŞU; HEYKEL GEREKLİ MİYDİ”

Uğur Mumcu kavşağına yeni yapılan heykelle ilgili de konuşan AK Parti Merkez ilçe Başkanı Mustafa Çağlayan, “Şimdiki konumuz tartışılan,  anketler yapılan bir konu daha var heykel. Bir heykel yapıldı. Bu heykel güzel olmuş, olmamış bu göreceli bir kavram. Kimisi beğenir, kimisi beğenmez, kimisi ihtiyaçtır der, kimisi ihtiyaç değildir der. Buna şöyle bakmak lazım. Ben beğenirim, siz beğenmezsiniz, siz beğenirsiniz, ben beğenmem görecelidir bu beğenme. Ama buna şu noktadan bakmak lazım. Heykelin fiyatını soruyorlar, bize de soruyorlar kendi aramızda da konuştuk biri farklı rakam, diğeri farklı rakam söylüyor. Sanki devlet sırrı, ya söyleyin yaptırdınız bunu görünüyor. Yapılan işi eleştirmek en kolayıdır.  Biz heykeli eleştirmeyeceğiz, bizim derdimiz şu; heykel gerekli miydi. Bazı şehirlerde ve hatta bütün şehirlerde buna benzer heykeller, buna benzer peyzajlar, şehirlerin simgeleyen, şehirleri gördüğünde hangi anlama geldiği merak edilip, hatta önlerine geçilip fotoğraf çektirilen, şehri ziyaret ettiğinizde buluyorsunuz insanlara fotoğraflara bir bakın karayollarının tabelalarının üzerinde insanlar fotoğraf çektirir. Böyle simgeler güzeldir fotoğraf çektirmek için. Konulduğu yer itibariyle eleştirilebilir. Biz bu heykelin yapılmasına karşı değiliz, beğenilip, beğenilmemişi konusunda herkesin kendi fikri vardır, buna saygı gösteririz fakat ihtiyaç hiyerarşisi gereği de şu anda ihtiyaç yoktu. Muharrem Akdemir döneminde 3’ncü heykel değişen. Daha öncesinde başka bir heykel vardı onunla beraber 4 ediyor. Rakamlar dedik; daha önceki heykelin bir tanesi o zamanki fiyatları 80-100 bin TL. arasındaydı, bir diğeri 180 bin TL’ydi, şimdi 400 ile 600 bin TL arasında konuşuluyor. Bu Kadın Doğum Hastanesi yolunun yapılabilmesine yetecek miktardır veya bir kısım da eklersiniz Kadın Doğum Hastanesinin yolunu çözersiniz bu ücretlerle. Neden değiştirdiniz, olmasına karşı değiliz. O heykeller ne oldu? Nereye gitti o heykeller? Bunları da sorgulamak lazım. Bundan dolayı bütün bunları topladığınızda 1 milyon TL sadece bir meydanın, bir kavşağın ortasındaki heykele verilen bir para var. Bunları topladığınızda bu heykel Zonguldak’a atılmış güzel bir kazıktır” şeklinde tepki gösterdi.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı