0
Haber Detayı
03 Ocak 2019 - Perşembe 12:08 Bu haber 6394 kez okundu
 
Level Hospital KBB Uzmanı Opr. Dr. Utku DOĞAN, çok sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı uyarılarda bulunuyor.
SAĞLIK Haberi

Mevsim geçişlerinde yaşanan ısı değişimleri birçok hastalık gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına da zemin oluşturuyor. Zayıflayan bağışıklık sistemiyle birlikte vücut direncinin düşmesi bu dönemlerde üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış yaşanmasına neden oluyor. Burun, sinüsler, farenks, larenks veya bronşlar gibi üst solunum yollarını ilgilendiren bu akut enfeksiyonlar, iş ve okul günü kayıplarının da en yaygın nedenini oluşturuyor.

HASTALIKTAN KORUNMA YOLLARI!

“Ellerimizi düzgün yıkayalım, Hapşırırken ağzımızı kapatalım, Kapalı yerler yerine açık yerlerde zaman geçirelim, Beslenmenize dikkat edelim, Dinlenin ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için egzersiz yapmayı yaşam tarzı haline getirelim.” tavsiyelerinde bulunuldu.

ÇOK SIK GEÇİRİLEN ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINA DİKKAT!

Çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmenin farklı hastalıklara işaret edebileceğini söyleyen Doğan, “Bu özellikteki hastalarda kronik hastalık ve alerji taramasına ihtiyaç duyulduğunu belirterek sözlerine şöyle devam ediyor: “Alerji dışında vitamin eksiklikleri de üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Kışın sentezleyemediğimiz D vitamini eksikliği nedeniyle bağışıklık sistemimizde bazı aksaklıklar görülebilir. Yapılan çalışmalarda D vitamini eksikliği bulunan kişilerin, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarını daha sık geçirdiği gösteriliyor.”

DOKTORLARIN HASTALARA ÖNERİLERİ

Yatak istirahati, İyi uyku düzeni, bol şu içilmesi, doktorların önerdiği ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçları kullanmalarının önemli olduğu vurgulandı. Çoğunluğu virüslerden kaynaklanan bu enfeksiyonlar nezle, grip gibi daha kolay tedavi edilebilecek hastalıklar olabileceği gibi, sinüzit, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı ve kulak iltihabı gibi çok daha ciddi enfeksiyonlar olabiliyor. Opr. Dr. Utku DOĞAN, uzun süren hastalık süreci, solunum sistemi, kalp ve böbrekler gibi farklı sistemleri de etkileyebildiği için özellikle yaşlı ve çocuklarda tedaviye ayrı bir özen gösterilmesi gerektirdiğine işaret ediyor. Bu nedenle Hastanemizde mesai saatleri haricinde de (hafta içi 17.00-19.00– cumartesi 09.00-16.30 saatleri arasında) hasta muayene etmeye devam ettiklerini bu konuda Zonguldak halkının yanında olduklarını sözlerine ekledi.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı