google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
21 Haziran 2019 - Cuma 19:28 Bu haber 4698 kez okundu
 
- Haberi

Zonguldak’ın, Cumhuriyet’in ilk vilayeti ve sonrasında endüstri merkezi olmasının en büyük nedeni olan Taşkömürü’nün varlığı dün törenlerle anıldı..

Zonguldak’ın düşman işgalinden kurtuluşu ve taşkömürünün bulunuşunun 190.yılı nedeniyle düzenlenen törenlere, Türkiye Taşkömürleri Kurumu(TTK), Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS), Amele Birliği(AB), Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği(TMMOB MMO),Cumhuriyet Halk Partisi(CHP), meslek odaları ve sivil Toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

1829 yılında(190 yıl önce) bulunan kömür ile ilgili yapılan konuşmalarda, kömür üretimi ve karşılaşılan güçlükler ve Zonguldak Maden Havzasında meydana gelen ölümlü/ yaralanmalı iş kazalarına değinilmezken, maden şehitleri anıldı.

Yapılan istatistiklere göre, maden havzasında meydana gelen iş kazalarında ölen madenci sayısı hızla artıyor.

Maden havzasında yer altında bulunan 1.5 milyar ton kömürü çıkartmak için devlet, özel sektör ve kaçak yollardan üretim yapılmaya çalışılıyor.

Devlet ve Özel sektör eliyle yapılan üretimlerde; işçi sağlığı-iş güvenliği konularındaki iyileştirme ve denetimler neticesi ölümlü iş kazaları yok denecek seviyelere çekildi.

Ancak, Kömür üretimine müsaade edilmiş alanlarda ya da ormanlık alanlarda kaçak/yasak şekilde kömür çıkartan 500’den fazla ocak bin 500 civarında işçi ile ‘Ölüm imalathanesi olarak çalışıyor.

İki gün önce de, Zonguldak/Kilimli- Dilaver Mahallesinde 28 yaşındaki bir maden işçisi hayatını kaybetti.

Havza da ölen madenci sayısı 3 bin 676’ya ulaştı. Bunun 149’u özel sektör ocaklarında, 147’si kaçak ocaklarda hayatını kaybetti.

Dün yapılan törenlerde, yine “üretime yönelik istihdamın önündeki engellerin kaldırılması”, yine “özelleştirme saplantılarından vazgeçilmesi” üzerinde nutuklar atıldı.

Elbette ‘Yöre ve Ülke ekonomisi’ için taşkömürü, vazgeçilmez kaynaklarımızdandır. Ancak, unutulmamalıdır ki, insandan değerli bir madde ve varlık yoktur.

Yapılacak olan, elbette ‘Yörede istihdamı arttırmak’ olmalı ancak; kömürü ekonomiye katacak insanın korunması alınacak tedbirler başında gelmelidir.

Kömürle ilgili bir etkinlikte, son yılların aktüel konusu kaçak ocak ve ölümlerin gündeme getirilmemesi şaşkınlık yarattı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı