google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
07 Aralık 2019 - Cumartesi 00:36 Bu haber 2065 kez okundu
 
- Haberi

Karabük Demir Çelik Termik Santral Bacalarına Filtre Takılması yasal düzenleme ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

“KARDEMİR enerji santrali ilk kez 1939 yılında işletmeye alınmış olup, proses gazlarını yakarak üretim yapan toplam 77,5 MW kapasiteli bir enerji santralidir. Santralın gaz+kömür yakan kısmının kapasitesi 27,5MW’dır. Bu santralimizde bulunan 3 kazan çıkışına 2008-2010 yılları arasında yaklaşık 9,7 Milyon yatırım harcaması ile Elektro Statik Filtreler yapılmıştır. Bu filtrelerden birincisinin açılışı da dönemin Çevre ve Orman Bakanı olan Sn. Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Adalet Bakanı Sn. Mehmet Ali Şahin’in katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu yatırımlarla yasal emisyon sınırlarının altına çekilen kazan bacalarının tamamı, halen Çevre ve Şehircilik Bakanlığının online sistemine veri göndermekte olup, emisyon izlenmesi anlık olarak Bakanlığımız tarafından yapılmaktadır. 2013 yılında hizmete alınan 50 MW’lık enerji santralimiz ise atık gazların elektrik enerjisine çevrildiği bir tesis olup, kömür kullanımı sözkonusu olmayan bir santraldir.”
Karabük Demir Çelik basında çıkan bahse konu haberlerde geçen termik santralle bir alakalarının bulunmadıklarına değindi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı