İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
11 Mayıs 2016 - Çarşamba 20:54 Bu haber 4747 kez okundu
 
Kongreye Genel Başkan Kamalak’ın da geleceğini söyleyen Kar gündemi değerlendirdi
GÜNDEM Haberi

Saadet Partisi İl Başkanı Sadık Kar 15 Mayıs tarihinde yapılacak il kongresine, Genel Başkan Mustafa Kamalak’ın’da katılacağını belirterek, siyasi gündemle ilgili değerlendirmede bulundu.

Kar, “Biz inanıyoruz ki, şu anda Meclis’te olsaydık AKP’den de, CHP’den de, MHP’den de birçok arkadaş bizim yapacağımız siyasi çalışmalar ve ataklara destek verip Türkiye’yi daha ılıman coğrafyalara çekecekti. Türkiye bu kadar kaos içerisinde, kavgalı bir siyaseti uygulamayacaktı ve biz yine inanıyoruz ki, eğer biz Meclis’te olsaydık bugün Suriye bu durumda olmazdı. Şu anda insanların gündemine girmeyen dış siyasette yaptığımız çok büyük yanlışlar var”

AK Parti’nin Genel başkanlık konusuna da değinen Kar, “AK Parti’de Genel başkanlık problemi kendi iç meseleleri bu. Ama hatırlarsanız, AK Parti bu yapılanmayı Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan bir hareketle buraya gelindi.” diyerek, “Şu anda kulislerde yeni bir partinin kurulmasından söz ediliyor. Tabi kapalı kapılar ardından yapılan pazarlıkları biz bilmiyoruz ama bir parti kendi içerisinden ancak böyle bölünebilir bu bölünme Türkiye için de hayırlı bir sonuç getirmez. Biz şunu beklerdik; bölünecekse seçimlerden sonra bölünsün, bölünecekse kendi bölünmesi ülke için de kargaşaya zemin hazırlamasın bunu beklerdik. Ama AKP’nin bölünmesi Türkiye’de bir sıkıntı oluşturacak duruma gelme ihtimali de vardır. Türkiye’de kaosun oluşması konusunda bir sıkıntı da vardır”

Çetin ÖZDEMİR

Saadet Partisi(SP) İl Başkanı Sadık Kar 15 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek olağan kongre öncesinde gündemi değerlendirdi.

Kongreye, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın da katılacağını belirten Kar, kongreden sonra tüm çalışmaların seçim üzerine kurulacağını söyledi.

Partisinin kongre sürecine girdiğini kaydeden SP İl Başkanı Sadık Kar, il Başkanlığı kongresine tek adayla gidileceğini ifade ederek Türkiye’deki siyasi gelişmeler ve mevcut iktidarın iç ve dış politikasının yanlış olduğunu vurguladı.

Saadet Partisi’nin Türkiye Büyük Meclisi’nde olması gerektiğini söyleyen Kar, Meclis’te olmaları halinde diğer siyasi partilerden de destek alabileceklerini ifade etti.

“TÜRKİYE KAN KAYBETMEYE BAŞLADI”

Türkiye’nin kargaşanın içerisinde kan kaybettiğini belirten SP İl Başkanı Sadık Kar, “Zonguldak il teşkilatının 5. Olağan kongresini 15 Mayıs 2016 Pazar günü yapacağız. Kongreye Genel Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Kamalak Bey de katılacak. Kongre sürecimizin başladığı bir dönemdeyiz. 5 ilçemizin kongre süreci şu anda bitti. Bu kapsamda Zonguldak’ta 5 ilçemiz ve ilimiz olmak üzere 6 ayrı kongre yapmamız gerekiyor, bunun 3’ünü gerçekleştirdik, 3 kongrede bundan sonra yapılacak. Bugünden sonraki ilk kongremiz ayın 15’inde olan il kongremiz inşallah hayırlı bir güzel ve coşkulu bir kongre olacak. Türkiye’de maalesef kargaşadan beslenen bir siyasi yapı var ve Türkiye git gide bu kargaşanın içerisinde kan kaybetmeye başladı. Umuyoruz, bizim biraz daha siyasi yapının içerisinde yer almamızla çok farklı şeyler olacak diye düşünüyoruz. Bunu gerçekleştirmek için bu kongrede daha aktif arkadaşlarla beraber siyasi gündemin içerisine gireceğiz, inşallah hayırlı sonuçlar yaşayacağız” dedi.

“GÖREV İSTENMEZ, GÖREV VERİLİR”

Kongreye tek adayla gidileceğini ifade eden Kar, “Şu ana kadar belirlenmiş bir aday yok.Tek aday olarak gidiyoruz. Ayın 15’ine kadar her şey değişebilir ama genelde bizde Saadet Partisi’nde görev istenmez, görev verilir düsturu esastır. Tek aday olarak seçime gideceğiz diye düşünüyorum.” diye konuştu.

“DIŞ SİYASETTE CİDDİ HATALAR YAPIYORUZ”

Mevcut siyasi iktidarın iç ve dış politikasını da değerlendiren Kar, “Türkiye’de siyaset gerçekten ısınıyor. Gerginlik siyasetinden medet umuluyor Türkiye’de. Yani bu şu demektir, birçok parti ‘ya bendensin, ya düşmanımsın, ya yanımdasın, ya karşımdasın’ şeklinde bir algı ile insanlara yaklaşıyor. Siyasi yapısı bu şekilde yapılanmış, bu insanın ülkeye huzur anlamında katacağı fazla bir şeyi yoktur. Bunu mutlaka artık yavaş yavaş gündeme sokmamız lazım.  Türkiye’nin Suriyeleşmesine, İran ve Iraklaşmasına müsaade etmemek lazım. Dünya coğrafyasında Müslüman coğrafya büyük bir şekilde kan kaybediyor. Bu da, ayrışmalarla oluşan bir yapı inşallah buna müsaade etmeyeceğiz ve ilk seçimlerde en azından Meclis’e girerek bu yapının böyle devam etmemesine gayret göstereceğiz. Biz inanıyoruz ki, şu anda Meclis’te olsaydık AKP’den de, CHP’den de, MHP’den de birçok arkadaş bizim yapacağımız siyasi çalışmalar ve ataklara destek verip Türkiye’yi daha ılıman coğrafyalara çekecekti. Türkiye bu kadar kaos içerisinde, kavgalı bir siyaseti uygulamayacaktı ve biz yine inanıyoruz ki, eğer biz Meclis’te olsaydık bugün Suriye bu durumda olmazdı. Şu anda insanların gündemine girmeyen dış siyasette yaptığımız çok büyük yanlışlar var. Mesela, bizim karşı çıkmadığımızdan dolayı İsrail Nato’ya alındı ve Nato’nun daimi üyesi olacak adımları atıyor. Bu konuda Netenyahu’nun yapmış olduğu açıklamalar var. Bunlar durup dururken yapılan açıklamalar değil, Nato’da ofis açacağını söyleyecek kadar ileri gitmiş durumda. Biz bir Nato üyesi olarak bunu eğer engellemediysek, veto etmediysek dış siyasette ciddi hatalar yapıyoruz demektir. Onun için söylüyoruz, biz eğer mecliste olsaydık yüzde yüz Türkiye bu hatalara düşmeyecek yerde olacaktı. Onun için ilk seçimlerde inşallah Meclis’te olmaya gayret edeceğiz, olacağız da inşallah.” şeklinde söyledi.

“KENDİ İÇ MESELELERİ ŞIK BİR DURUM DEĞİL”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 22 Mayıs’ta yapılacak kongrede aday olmayacağını açıklaması ve AK Parti’de yaşanan Genel başkanlık problemi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan SP İl Başkanı Kar, “AK Parti’de Genel başkanlık problemi kendi iç meseleleri bu. Ama hatırlarsanız, AK Parti bu yapılanmayı Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan bir hareketle buraya gelindi. Cumhurbaşkanı kendi istemiş olduğu başkanlık sisteminde parlamentoyu fesh edecek, parlamento kendisini fesh edemeyecekti. Parlamentoyu bypass ederek istediği kanunları çıkarabilecekti. Bu yapının bir benzerini şu anda kendi ayrılmış olduğu partisinde gösteriyor. Yani kendi iç meseleleri şık bir durum değil, düne kadar Başbakanlık konusunda hiçbir sıkıntın olmayacak, sonra bugün geleceksiniz ‘ben Başbakanlık istemiyorum’ diyeceksiniz veya ‘başbakanlıktan istifa ediyorum’ diyeceksiniz. Bu kimsenin anlayabileceği bir durum değil.

Şu anda kulislerde yeni bir partinin kurulmasından söz ediliyor. Tabi kapalı kapılar ardından yapılan pazarlıkları biz bilmiyoruz ama bir parti kendi içerisinden ancak böyle bölünebilir bu bölünme Türkiye için de hayırlı bir sonuç getirmez. Biz şunu beklerdik; bölünecekse seçimlerden sonra bölünsün, bölünecekse kendi bölünmesi ülke için de kargaşaya zemin hazırlamasın bunu beklerdik. Ama AKP’nin bölünmesi Türkiye’de bir sıkıntı oluşturacak duruma gelme ihtimali de vardır. Türkiye’de kaosun oluşması konusunda bir sıkıntı da vardır. Bu AKP’nin değil ama Türkiye’nin çektiği sıkıntılar kabul edilebilir değildir. Yine söylüyorum, perde arkasında neler konuşuldu, nelere karar verildi hiç birimizin bundan haberi yok yalnızca yorum yapıyoruz ama gözüken o ki bu gidiş Türkiye’nin lehine bir gidiş değil. Hem iç siyasette, hem dış siyasette siyasi hatalar yapılmaktadır. Büyük hatalar yapılmaktadır Türkiye’yi ve vatandaşı da çok ciddi şekilde etkiliyor bu hatalar. Temennimiz o dur ki, Türkiye bundan kolay sıyrılır ve tekrar eski barış ve güvenlikli günlere Türkiye ulaşır diyoruz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı