Haber Detayı
14 Mayıs 2016 - Cumartesi 00:17 Bu haber 8344 kez okundu
 
Zonguldak’ta kentsel dönüşüm, TOKİ, kamu yatırımları, Filyos liman projesi ile ilgili gelişmeler, Karaelmas Kemal Köksal Stadının durumu, hastane inşaatı ile ilgili gelinen nokta ile çeşitli konular üzerinde Çetin Özdemir’e önemli açıklamalarda bulunan AK Parti Merkez İlçe Başkanı Metin Karaduman, “Sevdamız Zonguldak” diyerek, Zonguldak’ın gelişmesi, kalkınması için gayret gösterdiklerini söyledi.
GÜNDEM Haberi

Siyasete AK Parti’de başlayan ve halen Merkez İlçe Başkanı olarak görev yapan genç siyasetçi Metin Karaduman ile yaptığımız röportajda,  2002 öncesi Türkiye’de yaşananlar ve 2002 sonrası AK Parti iktidarları dönemlerinde yapılan yatırımlar ve Zonguldak’a kazandırmak istedikleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’i kişilik olarak çek sevdiklerini ve Zonguldak’ın gelişmesi adına kendisini eleştirdiklerini belirten Metin Karaduman, Zonguldak’ın kentsel dönüşümü ve hangi noktalarda kentsel dönüşüm uygulanması konusunda kendisine dosya vereceklerini vurguladı.

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Metin Karaduman, milletvekilleri ve teşkilatlarla uyum içerisinde çalışarak, Zonguldak’ın gelişmesi ve kalkınması yönünde birçok yatırımın Zonguldak’a kazandırılması konusunda Ankara-Zonguldak arasında mekik dokuduklarını söyledi.

AK Parti’nin kurumsal bir parti olduğunu, 7 Haziran seçimlerinde kaybedilen oyların 1 Kasım seçimlerinde fazlasıyla aldıklarını kaydeden Karaduman, Türkiye’de birçok yatırımı gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Zonguldak’ın da kamu yatırımları konusunda önemli yatırım ve hizmet aldığını ifade etti.

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Metin Karaduman’ın sorduğumuz sorulara verdiği yanıtlar şeyle:

TEŞKİLATLA UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ

SORU)-Milletvekilleri ve teşkilatlarla uyum içerisinde çalışabiliyor musunuz?

CEVAP)-AK Parti kurumsal bir parti. AK Parti sistem üzerinden yürüyor. Bizim milletvekilleri teşkilat boyutunda hiçbir kademede sorun teşkil edebilecek olaylar yaşanmaz. Eğer bir olay, farklı bir fikir ayrılığı varsa bunu kendi içimizde, yönetim kurulları ve istişare toplantılarında, danışma meclislerinde bunları istişare ederiz, kendi aramızda çözeriz. Şu ana kadar teşkilat boyutunda sandık başından, merkez ilçe başkanına kadar bütün kademelerde uyum içerisinde arkadaşlarımızla Zonguldak ve Zonguldak halkına hizmet ediyoruz. Milletvekillerimiz ve il başkanımız da keza aynı hiyerarşi içerisinde uyum içerisinde Zonguldak’ımıza hizmet edebilmek için hepimiz el birliği içinde gayret gösteriyoruz. Sistem üzerinden yürüyen bir parti Ak Parti. Kurumsal bir yapısı var, Ankara Genel Merkez’den bütün Türkiye’ye aynı sistem üzerinden yaptığımız çalışmaları detaylandırarak, bilgilendirerek uyum içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

2002 ÖNCESİNİ MİLLETİMİZ ÇOK İYİ HATIRLIYOR

SORU)-7 Haziran’da oy kaybettiniz, 1 Kasım’da yeniden oylarınızı artırıp yeniden 3 milletvekili kazandınız. Ne oldu da 4,5 ay içerisinde kaybettiğiniz oyları yeniden üstüne katlayarak aldınız? Seçmen bu sürede neyi gördü de AK Parti’yi yeniden tercih etti.

CEVAP)-7 Haziran’da tabi beklemediğimiz bir sonuçla karşı karşıya kaldık. Türkiye 7 Haziran’ı gördüğü zaman 2002 öncesindeki Türkiye’yi sanki yaşar gibi oldu ve halkın beklentisi, siyasilerin beklentisi tekrar bir seçim algısı oluştu ve Cumhurbaşkanımızın kararı ile de 1 Kasım tarihinde tekrar bir seçim yapıldı. Ve 1 Kasım tarihindeki milletimizin beklentisi sandıkta tecelli etti ve oylarımızda müthiş derecede bir artış oldu. Tarihin en yüksek oyunu aldık Zonguldak’ta.2002 seçimlerinde 101 bin civarında aldığımız oy il genelinde 1 Kasım tarihinde 192 bine çıkmış oldu. Bu da, 11 tane seçimin en yüksek oyuydu. Milletimize sizlerin aracılığı ile şükranlarımızı iletiyoruz. 7 Haziran ve 1 Kasım arasındaki yaşanan Türkiye’deki gerçekler inşallah bir daha yaşanmaz diyorum. 2002 öncesini milletimiz çok iyi hatırlıyor ki, 2002 öncesindeki Türkiye’de her sabah kalktığımızda ‘yarın ne olacak’ diye bir soru işareti vardı ve siyasete güvensizlik, itibarsızlık, siyasetin artık problemlerin çözülme noktasında çözemediği günler vardı. Ekonomik anlamda faizlerin tavan yaptığı, devalüasyonların yaşandığı bir ülkeden 2002’de AK Parti’nin iktidar olması ile büyüyen ve kalkınan bir Türkiye haline geldi. Zonguldak’ta bundan nasibini aldı, birçok yatırım Zonguldak’ta da Bakanlıklarımızın aracılığı ile milletimizin kullanımına sunuldu. Bunları vatandaşlarımız yaşamasa sandıkta bize tabii ki o vermez. Vatandaşlarımızın güvenini alan itibarlı siyasetçiler ve siyasi bir arena olmuş oldu. İnşallah bundan sonra da milletimizin teveccühü ile hem Türkiye’miz, hem partimiz büyüyerek millete hizmet yolunda bizler çalışacağız.”

HÜKÜMET ZONGULDAK’A ÇOK OLUMLU BİR ŞEKİLDE BAKIYOR

SORU)-Hükümetin Zonguldak’a bakışı nasıl ve yatırım konusunda gerekli hassasiyetler gösteriliyor mu?

CEVAP)-Biz tabi zaman zaman coğrafya ile ilgili serzenişte bulunuyoruz ama mevcut coğrafyada da hizmet yapılabileceğini her zaman, her platformda ifade ediyoruz. Hükümetimizin Zonguldak’a bakış açısı pozitif yönde. Filyosla alakalı ve birçok kamu yatırımlarının geldiğini bugün görebiliyoruz. Ama bazı projelerimizde müteahhitlerden kaynaklanan,  projelerin ihalesi yapılmasına rağmen tamamlanmadığını görebiliyoruz. Bu hükümetten kaynaklanan bir olay değildir. Bunlar tamamen mevcut yüklenici firmalar tarafından geciktirilen projelerdir. Bunlarla ilgili de bizlerin girişimleri bu işlerin hızlandırılmasına vesile oluyor. AK Parti hükümetleri döneminde, hepimiz hatırlarız ki, her yapılan ihale, her yapılan proje sonuçlanmış ve bitmiştir. Bunların da Zonguldak’ta birçoğunu görebiliriz biten projelerin.  Bunun yanı sıra aksayan işlerimizi de bizim takip etmemiz, hızlandırılma yönünde eğilimlerimizle de bunlar da önümüzdeki günlerde inşallah sonuçlanacaktır. Hükümet Zonguldak’a çok olumlu bir şekilde bakıyor. Zonguldak’ın gelişmesi, kalkınması hem ekonomik anlamda, hem fiziki anlamda birçok yatırımları, birçok desteği aldığını görüyoruz. Bunun tabi daha üzerine koyabilmemiz için bizler de milletvekillerimiz aracılığı ile Bakanlıklarımıza taleplerimizi iletip yapılacak olan projelerde Zonguldak’ı daha da çok geliştirmek istiyoruz. Zonguldak son zamanlarda göç veriyor bu göçü durdurabilmek için alternatif projeler üretip, Zonguldaklı kardeşlerimizi tekrar Zonguldak’a kazandırabilmek için özellikle Filyos bölgesindeki çalışmalarda girişimlerimiz var. Filyos limanı ile alakalı son noktaya gelindi. Sayın Bakanımız da geçtiğimiz günlerde Zonguldak’taydı Filyosla alakalı bilgiler de verdi. Filyos projesi hayata geçecek inşallah. Bunları hep birlikte yaşayarak göreceğiz. Diğer çalışmalarla alakalı da hükümet olarak yol, hastane özellikle merkezi ilgilendiren bunlarla ilgili biz de iktidar partisi mensubu olarak bunları yakından takip ediyoruz inşallah sonuçlandırma noktasında son aşamalara geldik. 1-2 yıl içerisinde bu yatırımların tamamını bitirmiş olacağız.”

BELEDİYE BAŞKANIMIZI KİŞİLİK OLARAK ÇOK SEVİYORUZ. ÇOK İYİ NİYETLİ

SORU)-Zonguldak belediye Başkanı Muharrem Akdemir’i zaman zaman eleştiriyorsunuz. Akdemir’in hizmetlerini yeterli buluyor musunuz?

CEVAP)-Sayın Belediye Başkanımızı biz kişilik olarak çok seviyoruz. Çok iyi niyetli, Zonguldak’a bir şeyler yapmak istiyor ama yeterli değil. Burada yerel yönetimlerin birçok yapması gereken çalışmalar varken maalesef Zonguldak’ta bunları göremedik. Bizler, Sayın Başkanımızı ve belediyeyi eleştirirken tabii ki, kişisel anlamda değil halkın beklentileri, milletimizin Zonguldak’ta neler istediğini kendilerine yansıtmak istiyoruz. Yaptığımız eleştiriler hep olumlu, yapıcı. Kesinlikle onur kırıcı veya saygısızlık, ahlaksızlık boyutunda değil. Biz Zonguldak’ta yaşayan bir birey olarak kendisine olumlu eleştirilerle Zonguldak’ın önünü açmak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde kentsel dönüşümle ilgili kendisini ziyaret edeceğiz. Önerilerimiz var, hazırlıklarımızı yaptık son aşamaya geldi. İnşallah önümüzdeki hafta kendisini ziyaret edip kentsel dönüşümün Zonguldak’ta ne anlama geldiğini, neler kazandırdığını, hangi bölgelerde kentsel dönüşümün ivedi bir şekilde yapılması gerektiğini, bu önerilerimizi sunacağız. Eleştirilerimiz tamamen yapıcı yöndedir. İnşallah Sayın Başkanımız da bizim önerilerimizi dikkate alır, Zonguldak’ta yapılması gereken projeleri hayata geçirme noktasında gayretler gösterirler. Zonguldak’ta yaşayan vatandaşlarımız da bundan istifade ederler. Hep birlikte Zonguldak’ta yaşadığımıza göre Zonguldak’a hizmet edebilmek için elbirliği içinde olmamız lazım. Artık konuşmaların sözde değil, artık eyleme geçme zamanının geldiğini söyleyerek çalışmalarımızı yürütmemiz gerekiyor. İnşallah önümüzdeki günlerdeki yapılacak çalışmalar da bu yönde olur diyorum. Temennimiz bu hayat kısa bu kısa zaman diliminde ne kadar çok eser bırakabilirsek onunla anılacağız. Biz de, Belediye Başkanımıza yaptığımız önerilerde kalıcı eserler bırakmasını ve Zonguldak’ımızın bu imkanları kullanmasını talep ediyoruz”

KENTSEL DÖNÜŞÜM ZONGULDAK’IN OLMAZSA OLMAZI, ÇARPIK YAPILAŞMALI BİR KENTTE YAŞIYORUZ

SORU)- TOKİ ve Kentsel Dönüşüm projeleri hangi aşamada?

CEVAP)-TOKİ ile ilgili Baştarla Çınartepe Mahallesi’nde yapılacak olan binalarda son aşamaya geldik. Önümüzdeki günlerde buranın ihalesi yapılacak, ardından uygulamaya geçilmiş olacak. Orada vatandaşlarımız birinci etapta bulunan yerlerini de TOKİ’ye teslim ettiler. TOKİ hak sahiplerine kira yardımı yapıyor şu anda. Son aşamaya geldik, inşallah bu yıl içerisinde temeli atılmış olarak hep birlikte göreceğiz. Kentsel dönüşümle ilgili biraz önce de ifade ettim. Raporumuz hazırlandı son aşamaya geldi. Önümüzdeki hafta içerisinde Sayın başkanımızı ziyaret edeceğiz önerilerimizi kendilerine ileteceğiz. Kentsel dönüşüm her zaman ifade ediyoruz Zonguldak’ın olmazsa olmazı olması gerekiyor. Çünkü çarpık yapılaşmalı bir kentte yaşıyoruz. Bu yapılaşmayı düzgün hale getirebilmemiz için mevcut yasanın, kanunun elverdiği şekilde mahallelerimizde bu çalışmayı başlatıp, vatandaşlarımızın da bu imkanları kullanmasını sağlamamız gerekiyor. Ve kentsel dönüşüm uygulanırken vatandaşımızın lehinde birçok orada imkanlar var. Bu imkanlarla birlikte hem şehrimiz güzelleşiyor, hem vatandaşımız kazanıyor, hem de şehrimiz kazanmış oluyor.  Bunu uygulamak için de inşallah önümüzdeki günlerde yapacağımız ziyarette bunları tekrar dile getireceğiz.”

STADLA İLGİLİ PROJE HAZIR, ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İHALEYE ÇIKIYOR

SORU)-Zonguldak Şehir stadının yıkılıp Elvanpazarcık’a yeni bir stat yapılacaktı. Bundan neden vazgeçildi. Vazgeçildi ise mevcut stadın kapalı tribünü ve diğer bölümleri ne zaman yapılacak?

CEVAP)-Şehir stadı ile ilgili birkaç önerilerimiz vardı ama kamuoyundan gelen talep mevcut stadın aynı yerde devam etmesi. Şimdi saha zemini ile alakalı zaten bir yatırım yapılmıştı. Tribünlerle ilgili bir çalışmamız var. Orada bin kişilik bir kapalı tribün, içinde protokolün de olduğu kapalı tribün yıkıldı yerine 3 bin kişilik proje hazır o da önümüzdeki günlerde ihaleye çıkıyor. Bu sonuçlandığı zaman diğer açık tribünlerin de aynı bu kapalı tribün gibi projelendirilip, tamamının kapalı tribün şeklinde oluşmasını sağlayacağız ve Zonguldak mevcut yerinde yenilenmiş bir stadına kavuşmuş olacak. Burada, yapılacak tabii ki çalışmalarda fiziki şartlar yeniden son sisteme göre donatılmış olacak. Şu anda betonarme bir tribünümüz var. Yeni tribünlerimiz son derece modern bir şekilde olacak. Hem teknolojik imkanlara da bürünmüş bir şekilde. İnşallah önümüzdeki günlerde ihalesi tamamlandıktan sonra uygulama aşamasına geçilmiş olacak. Tabi stadın yan tarafında kapalı spor salonu yıkıldı durumda oradaki ihalesi yapılmıştı. Temel atma aşamasına geldi önümüzdeki günlerde temeli atılacak. Burada gençlik merkezi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü konferans salonu, antrenmanların yapılacağı salonlar fiziki şartlarda bunların hepsi yerine gelmiş olacak. Modern bir bina oluyor inşallah bu da önümüzdeki günlerde hayata geçmiş olacak”

HASTANE İNŞAATI İÇİN FİRMANIN EKONOMİK SIKINTISINDAN DOLAYI BEKLEME YAŞIYORUZ

SORU)-400 yataklı yeni hastane ile ilgili son durum nedir?

CEVAP)-Hastane inşaatı ile ilgili yüklenici firmanın ekonomik anlamda sıkıntısından doğan bir bekleme yaşıyoruz.  Olay mahkemedeydi, mahkeme şu anda kayyum atadı ve kayyumla birlikte mevcut hastane şu anda yerinde devam kararı aldılar. Önümüzdeki günlerde zannedersem, kendileri bu çalışmayı başlatacaklar. Firmanın finans anlamında bir sıkıntısı olmadığı sürece bu inşaat hızlı bir şekilde ilerleyecektir.”

ZONGULDAK’IN GELİŞMESİ, KALKINMASI VE HİZMET ALMASI İÇİN BİZLER ELİMİZDENG ELEN GAYRETİ GÖSTERİYORUZ

SORU)-Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı? Zonguldak halkına mesajınız nedir?

CEVAP)-Zonguldak’la ilgili tabii ki sevdamız Zonguldak. Bu sevdamızı Zonguldak’ta yaşayabilmek için de bizler hizmet yapmamız lazım. İnşallah bizler teşkilat mensubu olarak bu gayreti gösteriyoruz. Bütün bakanlıklarla Zonguldak’ta yapılan projeleri yakından takip edip bunların hayata geçirilmesi noktasında, hızlandırmak için sürekli Ankara-Zonguldak arasında mekik dokuyoruz.  Ankara’ya gidip gelip bu işleri neticelendirmek istiyoruz. Zonguldak’ın en büyük problemlerinden birisi aslında mülkiyetti. Bunu da 24. Yasama döneminde milletvekillerimizin gayretleri ile kanunlaştırdık ve şu anda Zonguldak’ta bunu uygulamak için işin hızlandırılması noktasında gayret gösteriyoruz. Bir an evvel Zonguldak’ın tapusuna kavuşabilmesi için bu hizmetleri Zonguldak’ta devam ettirebilmemiz için öncelikle Zonguldak’ı tapulandırmamız gerekiyor.  Bu mağduriyeti giderme noktasında son noktalara geldik inşallah önümüzdeki günlerde kadastro çalışmaları başlayarak Zonguldak’ta bu tapu sıkıntısı çözülmüş olacak ki, ondan sonra beraberinde kentsel dönüşüm, şehir trafiği gibi sıkıntılı işlerimiz de bunun beraberinde çözülecektir diyorum. Milletimiz için elimizden gelen gayretleri gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz. Zonguldak’ımızın gelişmesi, kalkınması, hizmet alması için bizler üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz, getirmeye de devam edeceğiz. Milletimizin teveccühü ile geldiğimiz bu makamlarda milletimize hizmet yapabilmek için bu borcumuzu ödeyebilmemiz için bizler de gayret göstermemiz lazım. İnşallah el birliği içerisinde bunları hayata geçirip, Zonguldak’ta kalıcı eserler bırakıp, AK Parti iktidarının da Zonguldak’ta neler yapmak istediğini de hep birlikte göstermek istiyoruz”

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı