Haber Detayı
18 Nisan 2019 - Perşembe 17:58 Bu haber 4245 kez okundu
 
1 MAYIS/ KIDEM/ TAZMİNAT/FON
GÜNDEM Haberi
1 MAYIS/ KIDEM/ TAZMİNAT/FON

1 MAYIS/ KIDEM/ TAZMİNAT/FON

14 milyon  çalışanın, yıl boyu toplanan sorunlarının tartışıldığı ve slogan olarak ortaya çıkartılıp, ‘Hak’ isteği olarak haykırıldığı gün 1 Mayıs. Eskiden, ideolojik örgüt ve tayfaların reklam alanı, toplumu germe platformu olarak kullanılıyordu.

Enformasyonun dünya ile birlikte kullanıldığı günümüzde, ‘Demokrasi-hak ve Özgürlükler’ daha güler yüzlü ve yüksek katılımla anlatılıyor kitlelere.

Toplum katmanlarının tamamını ilgilendiren bir bayram/eylem günü olsa da, 1 Mayıslar daha ziyade işçi kesiminin dikkatine sunulup, sendikaların önderliğinde hazırlanıp pazarlanıyor.

Elbette, iktidarların ve dünyadaki gelişmelerin özeti durumundaki bir ‘Slogan’ çerçevesinde hazırlanıyor katılımcılar; konuşmalar, afiş, pankart, bildiri sloganlar…

Bu 1 Mayıs ile ilgili çalışma/hazırlıklar başladı. Havalar sisli-puslu olsa da, 1 Mayıs özellik ve güzelliklerine paralel kutlanacak. Slogan ve konuşmaların özü, ne kadar moral bozacak şekilde olursa olsun; İlkay Akkaya Konseri, havayı yumuşatacak.

1 Mayıs’ın ‘Ana konusu’, son günlerin aktüel konusu ‘Kıdem Tazminatı’ ve ‘Bireysel Emeklilik’ üzerinde kopartılan fırtına olacağı kesin. Kıdem Tazminatı, “belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen ya da emeklilik dolayısıyla işinden ayrılmak durumunda bulunan işçiye, çalıştığı süreye göre, işyerince topluca ödenen para” diye tarif ediliyor.

14 milyon çalışanı ilgilendiren bu gelişme üzerine, hükümet ile işçi temsilcileri arasında ‘Laf kalabalığı’ sürüyor.

Aslında, hükümet, anladığım kadarıyla hemen hemen Cumhuriyetle yaşıt ‘Kıdem Tazminatı’nı gösterip, ‘Bireysel emeklilik’ ile vuracak.

Çünkü, kıdem tazminatı öyle ya da böyle, 25 yıldır tartışılıyor, kamu kurumlarında ödenme sıkıntısı yok. Ancak, sendikalar ‘Hak kaybı’ olmaması için çalışıyor. Çalışma hayatının son günlerde değişmeyen maddesi ‘Kıdem Tazminatı’ konusunda, işveren, maliyetlerin düşürülmesinden yana gayret sarf ediyor.

Hükümetin, ekonomik belirsizlik içinde kullanacağı yegane fon, ‘Bireysel emeklilik’ fonu. Fondaki para yerine ‘Değerli kağıt(Tahlil, döviz, hisse senedi)’ koyup, istediği zaman parayı kullanabilir. Dolayısıyla, sendikalar ‘Fon’ sistemine geçilmesi halinde, devlet güvencesi dahilinde olmasını istiyorlar.

İşçi-İşveren kanadında yer alan kuruluşların ortak paydasında ‘Kıdem tazminatı’ var. Ancak, hepsi arasında ‘Görüş ayrılığı’ var. İş Dünyası, işletmeler üzerindeki maliyetin aşağı çekilmesini istiyor. Türk-İş, kıdem tazminatı alamayanlarında yararlanması için; düzenleme yapılmasını istiyor. Fonlar, geçmişteki uygulamaları ile destek görmüyor.

14 Milyon çalışanlar, temsilcilerine baskı yapıyor ve “Kıdem Tazminatı fonu ve Bireysel Emeklilik fon’u üzerindeki nihai karar belirlenip, 1 Mayıs’ta meydanlarda açıklanmalı” diyor.

Zonguldak’ta 1 mayıs kutlamalarının ‘Amiral Gemisi’ GMİS, hazırladığı el ilanında, ağırlığı ‘Kıdem tazminatıma dokunma’ sloganına vermiş. ‘Bireysel Emeklilik’ kağıt üzerinde yok. Madenci Anıtı’ndaki toplantıya on gün var.


DR.TURGAY TUĞ HAC YOLUNDA!..

Zonguldak LEVEL Hastanesi doktorlarından Genel Cerrah Uzmanı Opr. Dr. Turgay Tuğ, İspanya da doğa Turizmi ile ünlü HAC kasabanda tatil yapıyor.

Geçirdiği ameliyatlarla yoğun bir ay sonunda, dinlenmeyi hak eden Dr. Tuğ, 138 Kilometrelik dağ yürüyüşü ile oksijen depolamanın yanında, kış sezonu spor programını da tamamlamış olacak. Tuğ, yürüyüş sporlarına gösterdiği ilgi ile tanınıyor. Daha önce de, ‘Everest’ dağına tırmanan tıp adamları arsına girmişti.

Yakışıklı ve mesleğinde başarılı dostumuz Dr.Tuğ’a Hac yollarında iyi tatiller dileklerimizi iletiyoruz...


MANTAR DEYİP GEÇMEYİN

Türü açısından sebze sınıfında, sağlık açısından besleyici bir yiyecek.

Argodaki manası ise ‘Boş – verimsiz-lüzumsuz’ olarak kullanılan bir terim.

Gıda açısından ele aldığımızda, birçok çeşidi var ve günümüzde en çok tüketilen besin maddeleri arasında yerini alır. Kültür mantarı çeşidi, korkusuzca kullanılan tür olduğu için tüketimi fazladır. Kırsal kesimlerde bulunan ‘Yabani’ türler, lezzet açısından ilgi gördüğü kadar, zehirlenme tehlikesi açısından da korku saçar. Kilosu 5 lira olan da var, bin 500 lira olan da…

Önceki gün, bir berber arkadaşla sendika yokuşunda sohbet ediyorduk. “Kuzu göbeğinin burada ne işi var?” diye ‘Hayret’ edince, saksıdaki üç adet mantar üzerinde inceleme başlattık. Konu ile ilgili, dağ mantarı yediği için birkaç kere zehirlenen ve kendisini ‘Mantar uzmanı’ diye tarif eden, Ahmet Akgün’ü çağırdık. Meğer bu Kuzu Göbeği isimli mantarın kilosu 800- bin 100 lira arasında değişiyormuş. Saksıdaki toprakta nasıl yetiştiği belli değil. Mantarları Ahmet Akgün aldı, alkolle yıkayıp afiyetle yedi.

Benim bildiğim Akgün, Kuzu Göbeği Mantarlarının yetiştiği saksı toprağını da yakında taşır.


TTK ‘ÖDÜL ALANLARI’ NEDEN YAYINLAMADI?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlediği ‘Hedef bazlı performans değerlendirme Ödül Töreni’nde, Türkiye Taşkömürleri Kurumu mensuplarının ödüle layık olduğunu yazmıştık.

Dünkü sütunlarımızda, TTK mensubu dört yöneticiyi yazmıştık. TTK Kömür Satış ve Pazarlama Daire Başkanı Nizam Çebi, İşletmeler Daire Başkanı Tevfik Baş, Karadon Müessese Müdürü Fazıl Uncu, Üzülmez Müessese Müdürlüğünde görevli teknikerlerden Mehmet Uzun’dan bahsetmiştik.

Ancak, TTK’dan beş kişinin ödül aldığını öğrendik. Maden Makinaları Fabrikası Arge Teknikeri Hikmet Güney de Bakan Yardımcısı Mitat Uzun’dan ödülünü alanlar arsında yer aldı.

Anlamadığım şey şu. TTK internet sitesinden bu gelişmeyi neden paylaşmadı?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yıllık ‘Rutin’ çalışmalarından biri olabilir bu ödül töreni. Ancak, Hem TK hem de ödül alanlar için ‘Teşvik edici’ bir unsur olarak haber yapılmalıydı.


İYİ PARTİ KAPILARI NE ZAMAN AÇILACAK?

İYİ Parti yerel seçimlerden sonra, çok yorulmuş gibi bir ‘Dinlenme’ sürecine girdi.

Aslında ‘İttifak’ olarak girdikleri seçimler ile yalnız girdikleri seçimler açısından incelendiğinde, geçen seçimlere göre oy patlaması filan yaşamadılar.

Gökçebey, Kilimli ve Kozlu üzerinde yoğunlaşmıştı. Kozlu ve Kilimli, İttifak mensubu CHP ile çekişme neticesin kaybedildi. Gökçebey de ‘Başkan’ seçimi kazandı. Meclis üyelerinde çoğunluk karşı tarafa geçti. Geçtiğimiz günlerde, bir belediye Meclis üyesine de saldırı oldu. Rivayet odur ki, Gökçebey de, belediye hizmetlerinin rahat gitmesi için, başkan CHP’ye geçebilir.

İYİ Parti il başkanı Sayın Yavuz Erkmen, seçim sonrası yorgunluğunu gidermek için ‘Torun sevmeye’ gitmiş. Ancak, ne hikmetse, parti teşkilat kapıları kapalı… 2-3 kere gittim, kapı duvar.

Anladığım kadarıyla, yaklaşan kongreler dolayısıyla, mevcut yöneticilerde moral bozukluğu var. Eski üyelerle seçime gidileceği için, mevcut yöneticilerin kazanma şansı yok. Bana göre, yapılacak ilçe kongreleri sonrası, sayın Erkmen’e, sandıkta ‘ Eski vali’ olduğu için ‘İl başkanı’ payesi verilmez. Demokrasinin olmazsa olmazlarından biri olan ‘Seçim-sandık’ ruhunun aleyhinde, genel merkez de sayın Erkmen’i ‘Atama’ ile Zonguldak’a vermez. Verirse, Milletvekili seçiminde atanan Aydın Tümen sonucuna katlanır.

İktidara talip bir partinin kapılarının seçmene kapalı olmasını ilk defa görüyorum.
 

KOZLU BELEDİYESİ/ BEKTAŞ VE YILMAZ

Yerel seçimlerin bitmesiyle birlikte, siyasette dalgalanmalar başladı. Daha doğrusu, seçim ayları ile birlikte ‘Cicim ayları’ bitti.

Bir çok belediye, maddi yapısı itibarıyla ‘ŞOK’ görüntülerle karşılaştı.

Kimi başkan-meclis diyalogları; kimi parti-belediye personeli açısından sıkıntıya düşerken, bazı belediyelerde, mali açıdan dert yanmaya başladı.

Bunlardan biride AK Partili aday Ali Bektaş’ın seçim kazandığı Kozlu Belediyesi. Ali Bektaş, karşılaştığı borç tablosu sonrası, hayretini gizlemedi.

Rivayet odur ki, Kozlu Belediyesi İçin ‘Araştırma komisyonu’ kurulacak.

Kullanılan krediler, usulsüz yapılan ödemeler neticesinde, ortaya çıkan acı tablo sonrası başkan Bektaş ‘Bu meclisten kamu vicdanını rahatsız edecek hiçbir karar çıkmayacak’ açıklaması, hizmetin sekteye uğraması olarak yorumlanıyor.

Çözüm adamı’ olarak kendini seçmen önüne atan Bektaş’ın bu gelişmelere karşısında aldığı tavra, eski Başkan Kerim Yılmaz’ı vereceği cevap merak ediliyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 1, MAYIS/, KIDEM/, TAZMİNAT/FON,
Yorumlar
Haber Yazılımı