‘1250 GÜN’ GÜN VE ‘YENİ ZONGULDAK’ EDEBİYATI
Haber
15 Eylül 2022 - Perşembe 17:05 Bu haber 2190 kez okundu
 
‘1250 GÜN’ GÜN VE ‘YENİ ZONGULDAK’ EDEBİYATI
GÜNDEM Haberi
‘1250 GÜN’ GÜN VE ‘YENİ ZONGULDAK’ EDEBİYATI

‘1250 GÜN’ GÜN VE ‘YENİ ZONGULDAK’ EDEBİYATI

Seçim, politikacının düğün/bayram günüdür.   

Elbette, verdiği sözleri tutup, üyelerine veya çevresine getirdiği hizmet/yatırımları sergileyen, seçmenin karşısına ‘alnı açık’ çıkan politipler için geçerli bu yaklaşım ve yakıştırmalar.

Hele de ‘siyasi erk/iktidar’ mensubu olup, merkezi idarenin hizmetleri dışında hizmet/yatırım sevki/icraatı yapmamış; insanların yaşam kalitelerini aşağı çeken homurtu/ kulis/ eleştirilere neden olmuşsanız ‘yandı gülüm keten helva.’

Çünkü, sizin, ‘hizmet getir(e)medi’ diye eleştirdiğiniz muhalefet partili belediyelerden ne farkınız kalır ki?  

Yıllardır, CHP’li Zonguldak Merkez İlçe Belediyeleri, “Lavuar Alanı şehrin göbeğinde ‘eşek ölüsü’ gibi yatıyor” diye eleştirilmiyor muydu? 1.250 gün sonra bu gün bu alan da proje tabelası var, ‘tabandan su çıktı’ diye icraat yok. 

1950’de taşkömürü şirketi bu alanda ‘yeraltı silosu’ yaparken su çakmadı da şimdi mi çıktı?

Asıl önemlisi, “bilerek muhalefet partili belediyelerin hizmet getirmesini engellediniz” diye bir eleştiri/suçlamaya muhatap olursunuz ki; bölgede daha çok siyasi zemin ve seçmen kaybına neden olur.

Zonguldak ve Havalisinde yoğun eleştirilerin muhatabı olan Zonguldak Belediye Başkanı maalesef, hem yaptığı işlerden, hem de yapamadığı işlerden eleştiriliyor.  

‘Hizmet dolu 1250 gün / Hep birlikte yeni Zonguldak’ başlıklı açıklamalar sonrası eleştiriler daha çok arttı.

Parti içi rakip eksiltme tartışmalarının içinde görülüyor, gösteriliyor eleştiriliyor. Bitmeyen sahil projesi içinde görülüp (inşaat bitmeden işyerlerinin açılmasına kim izin verdi?) diye eleştiriliyor. Trafik rezaletine sebep olan otopark yokluğu müsebbibi gösteriliyor. Parti içinde başlayan ‘hain’ arayışında taraf gösteriliyor. Fevkani Köprüsü, Ankara Köprübaşı’ndaki Çadır Pazaryerini yıkma ve Fevkani Köprüsü Soğuksu ayağındaki pazaryerini kaldırma operasyonu mucidi gösterilip eleştiriliyor.   

Başlayan / bitmeyen projelerde (Liman içi ve Lavuar Alanı)sorumlu gösteriliyor.                            

İmarla ilgili düzenlemelerde (MAKZON ve 69 Ambarları mıntıkasında yüksek katlı MEM binası)tartışmaların odağında gözüküp eleştiriliyor. Cumhurbaşkanı’nın ülke genelinde başlattığı 250 bin ucuz konut projesinde neden merkez ilçe yok?’ diye eleştiriliyor.  

Çünkü, Cumhurbaşkanı, bölgelerinde arsa üretip TOKİ’ye başvuran belediyelerin olduğu yerlerde konut tespiti yaptırıp açıkladı.      

Belediye Özel Halk Otobüsü ihalesi yapıldı ancak; yasalara göre ücretsiz taşınması gereken ve ihale sözleşmesinde bulunmasına rağmen; 65 yaş üstü emekliler para ile taşınıyor; eleştiriliyor. Yıkılan bitpazarı binalarının kayıp hurdaları açıklanamadı eleştiriliyor. Yapılan müzik Festivali mali tablosu konusu muallakta kaldı, eleştiriliyor.                                                        

Fevkani Köprüsü İstasyon ayağında Ulutan Barajından gelen içme suyu isale hattı kaçağı 1.250 gündür dereye akıyor, eleştiriliyor. Arıtma tesisi olan ender illerden biriyiz. Ancak, bir çok noktadan kanalizasyon suları dere ve denize akıyor eleştiriliyor.

Siyasilerin sadece seçim zamanlarında değil, belli süreler zarfında ‘durum değerlendirmesi’ yapması iyidir. Bu vesile ile yaptıkları/yapamadıkları nezdinde; kendine yönelik eleştirileri görür,  eksiklerini tamamlar.

Bu vesile ile yapılan ‘1.250 gün’ hatırlatmasını önemsiyor, Mithatpaşa Tünelleri üzerine bina edilen ‘Yeni Zonguldak’ benzetmesine katılmıyorum.

Zira Zonguldak ‘ödediği vergi kadar yatırım alamayan’ ve ‘yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu il’ durumunda.

EMEKLİLERE ‘İNDİRİM’  

KOLAYLIĞI SAĞLAYAN FİRMALAR

Toplum katmanları içinde ekonomik sıkıntı çeken gurupların başında geliyor, açlık sınırı ve asgari ücret altında maaş alan emekliler.

Emeklilerin zorlaşan hayat şartlarını kolaylaştırmak için gayret edenlerin başında ise esnaflarımız geliyor. Emekli dostu esnaflar, kendilerinden alış/veriş yapan emeklileri düşünüp, ‘fiyat indirimi’ anlaşması yapıyor. TÜM EMEK DER Zonguldak Şubesine üye olan emekliler, üye kartlarını gösterdiklerinde; aşağıdaki firmalardan belirlenen miktarda indirimli alış-veriş yapma hakkını alçaklardır.

LEVEL Hastanesi: yüzde 10, Köprü altı Dizayn Mobilya: yüzde 5, TATOĞLU MOGAZ  tüpbaşı 20 TL, EFE TUR Turizm: bilet başı 20 TL, Yazıcılar Kollektif Şti(Boya: yüzde 5.

Adı geçen kuruluşların yaptığı indirimle emekli bütçelerine yaptıkları katkılar, emekliler arasında sevinçle karşılandı.

TÜM EMEK DER Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Sarıoğlu’da, emeklilere indirim katkısı sağlayan firmalara teşekkür etti.

OSMAN TUTKUN/ GMİS / ÜZÜLMEZ

Taşkömürünün yetkili sendikası Genel Maden İşçileri Sendikası’nda(GMİS) kongre süreci başladı. GMİS’e bağlı 7 şubede delegelerin seçimi için kulis faaliyetleri başladı.

7 şube(Merkez, Kozlu, Amasra, Üzülmez, Armutçuk, MTA, Karadon) kongreleri yapıldıktan sonra seçilen üst kurul delegeleri(250 kişi) genel merkez kurullarını seçecek.(Mevcut genel merkez yöneticileri, disiplin kurulu üyeleri, doğal delege olarak oy kullanacaklar) 

Gözlemciler, seçimlerin öne alınması vesilesiyle 2023 Şubat sonu ve 2023 Mart başı kongre yapılmasını bekliyor. Rivayet o ki, 24-25 Mart öncesi ve Cumartesi-Pazar olması kuvvetle muhtemel. Kongre süreci çerçevesinde, bölgelerde mevcut yönetime muhalif olduğu bilinen sendikacı veya adaylarına baskılar yapıldığı, baskılar kurum üst düzey yöneticilerinin de destek olduğu ileri sürülüp, madencilerin morali bozuldu.

sendika seçimleriyle ilgili ‘şok’ bir gelişme daha yaşandı. Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nda çalışırken başkası tarafından kartına basıldığı gerekçesiyle disiplin kuruluna verilen ardından Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne sürülen Osman Tutkun hakkındaki karar mahkemece bozulduğu öğrenildi.

Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi ve TTK’nın disiplin kurulu kararları, Sakarya İstinaf Mahkemesince bozulduğu öğrenildi.

Dün konu ile ilgili görüştüğüm Tutkun, “Sakarya İstinaf Mahkemesi kararı bozdu. GMİS’in Taban delege seçimlerine katılacağım. Müracaatlarımı yaptım. Kozlu’dan Üzülmez’e naklim bu gün itibarıyla yapılacak. Şu an için geçirdiğim trafik kazası dolayısıyla istirahatliyim. İstirahatim biter bitmez Üzülmez’de çalışmalarıma başlayacağım’ dedi.

Osman Tutkun’un yeniden Üzülmez’e dönmesi ve taban delege seçimlerine katılacak olması, işçi arkadaşları arasında sevinçle karşılandı.

“YAYLA ORTAOKULU’NUN ‘DEPREM 

RİSK ANALİZ RAPORU’ NEREDE?..”

Eğitim/öğretimin başlamasına birkaç gün kala Zonguldak ve havalisinde ‘yıkılacak’ ve ‘güçlendirilecek’ diye boşaltılan okullar; veliler, öğrenci ve öğretmenler arasında moral bozmuştu.

Daha ziyade yeni hastane binasının yetersiz otoparkı nedeniyle yıkılması gündeme gelen Tarihi Kız Meslek Lisesi ve Yayla Ortaokulu binalarının,  yeniden ‘depreme dayanıksız’ söylemleriyle gündeme getirilip boşaltılması; toplum katmanlarının tamamında endişe yarattı.

‘Depreme dayanıksız’ olduğu ileri sürülerek boşaltılan okullarla ilgili ‘deprem analiz raporları’ kamuoyuyla paylaşılmazken, yaratılan ‘güvensiz ortam’ nedeniyle okulların yıkılıp yapılmayacağı tartışmaya açıldı. Geçen hafta, Yayla Ortaokulu ile ilgili son deprem analiz raporları kamuoyuna gösterilsin’ demiştim. Hiç bir ses çıkmadı.

Muhalif siyasiler, gelişmeleri ‘fırsat-ı ganimet bilen’ bir yaklaşımla ele alıp, hukuki süreç başlattı. Boşaltılan okullar çevresinde basın toplantıları yapıp, konu üzerinde kamuoyu baskısı kurup, kararların boşa çıkartılmasına çalışıyor.

Dün Yayla Ortaokulu önünde konuşan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, haklı olarak ‘madem bu okul depreme dayanıksız, neden öğrenciler bu gün okuldalar?’ diye sordu. Okulla ilgili raporların açıklanmasını istedi.

Velhasıl-ı kelam, bölgemizde bilinen bazı eski ve bina ömrünü tamamlamış yapıların yıkılması konusunda atılan adımlar doğru. Ancak, yeni hastanenin yetersiz otoparkı nedeniyle yıkımı gündeme getirilen iki okulun şimdi boşaltılması, hastanenin otopark yüzünden açılamadığı hissini verdiği için eleştiriler artmaktadır.

Yapılacak olan, alınacak kararlardan halkın bilgilendirilmesi, ‘ben yaptım oldu’ kafasının  uygulamadan kaldırılmasıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘1250, GÜN’, GÜN, VE, ‘YENİ, ZONGULDAK’, EDEBİYATI,
Yorumlar
Haber Yazılımı