Haber Detayı
17 Mayıs 2017 - Çarşamba 18:24 Bu haber 6666 kez okundu
 
“2017 yılını 6-7 milyon TL ile bitirmeyi hedefliyoruz”
Zonguldak KOSGEB İl Müdürü Güven Aktaş, çalışmalar, destekler ve hizmetleri değerlendirdi
EKONOMİ Haberi
“2017 yılını 6-7 milyon TL ile bitirmeyi hedefliyoruz”

RÖPORTAJ: Seda FİDAN

  • Zonguldak KOSGEB İl Müdürü Güven Aktaş, çalışmalar, destekler ve hizmetleri değerlendirdi. Sıfır Faizli İşletme kredisinden Zonguldak’ta 4370 kişinin yararlandığını belirten KOSGEB İl Müdürü Güven Aktaş, bu rakamın Türkiye’deki işletmelerin yüzde 1.11’ine tekabül ettiğini söyledi.
  • KOSGEB’in eğitimlerini değerlendiren Zonguldak KOSGEB İl Müdürü Güven Aktaş Yeni Gelişimci Destek programlarına Zonguldak merkezde ara verdiklerini ancak önümüzdeki günlerde eğitimlere kaldıkları yerden devam edeceklerini dile getirdi.
  • 2015 1 buçuk milyon, 2016 yılında da 3 milyon hibe desteği verdiklerini belirten Zonguldak KOSGEB İl Müdürü Güven Aktaş 2017 yılının ilk beş ayında 3 milyon hibe desteği verdiklerini 2017 yılı sonunda da 6-7 milyon hibe desteği vermeyi hedeflediklerini söyledi.

 

******

 

Seda FİDAN: Sıfır Faizli İşletme kredisinden bahseder misiniz?

Güven AKTAŞ: 2016 yılında ilk paketini 100 kişiye verdiğimiz bir kredimiz vardı. 2017 yılı içinde de tüm esnafa verilmesi yönünde açıklamalar yapılmıştı. Bunların başvurularını 10-20 Şubat tarihleri arasında aldık, değerlendirdik. Mart ayında da kimlere verileceğini duyurduk. Değerlendirme kriterlerini uygulayıp Zonguldak’ta 4370 KOBİ’ye verilmesi uygun görüldü. Bizde başvuruları almaya başladık. KOBİ beyannamelerini aldık. KOBİ beyannamelerini bize getiren işletmeler bankaya gidip başvurularını yaptılar. Bunların şuanda yüzde 70’ine kredi vermiş durumdayız. Bu süreç normalde 31 Mayıs’ta bitiyordu 2 Haziran’a kadar uzatıldı. Zonguldak’ta yüzde 70 oranında işletmeye destek vermiş olduk. Kredi vermiş olduk. Bu Türkiye’de ki tüm işletmelerin yüzde 1.11’ine tekabül ediyor. Nüfus veya işletme istatistikleri üzerinde değerlendirirsek biz Türkiye’de baya iyi durumdayız.

Seda FİDAN: Alamayanlar için bu kredi fırsatı yeniden verilebilir mi?

Güven AKTAŞ: Bu zaten çok yoğun bir çalışma. Ülkemizde ve bölgemizde yaşanan gelişmeler dolayısıyla, ekonomik anlamda dar boğaza giren işletmelerin önünü açması için verilen bir kredi. Bu çapta bir şeyin şuanda düşünüldüğünü ben zannetmiyorum. Bu büyük bir tedbirdi zaten. Zonguldak genelinde de 70 milyon TL bir kredi girişi oldu. Müthiş bir şey bence.

 

Seda FİDAN: KOSGEB kredisi onuru verdiğiniz halde bankalardan kredi alamayanlar var. Bazı Bankalar sicil affının uygulanmadığını belirterek kredi çıkarmadılar. Bu konuda size şikâyet geldi mi?

Güven AKTAŞ: Bu mağduriyetlerle çok karşılaştık. Bizim o durum üzerinde de bir takım girişimlerimiz oldu. Eğer yapılabilecek bir şey varsa elimizden geleni yapmaya çalıştık. Zaten bankalar kar amacı güden kuruluşlar. Kredi vermek üzere kurulmuşlar. Krediyi vermek istiyorlar ama işletmenin kredi puanına bakıyorlar. Yapılabilecek ne varsa bankalarla görüşmeler yaparak yapılmasını sağladık. Birçok işletme ve kredi üzerinde görüşmeler yaptık. Birçoğuna kullandırabildik kişisel girişimlerimizle. Ama yapılabilecek bir şey yoksa da yapamadık. Sicil affı yürürlüğe girdi ama maalesef uygulanmakta da imtina ediliyor gibi bir durum var. O noktada ödeme alışkanlığı olmayan işletmelerin ödeme alışkanlığını görmek istiyorlar sanırım. Ondan dolayı da şu aşamada sicil affına pek yanaşmıyorlar.

 

Seda FİDAN: Bankalar Birliği’nin KOSGEB kredilerini alanların kredileri nerelere kullandığı bir inceleme yaptığı söylentileri var. Bununla ilgili size gelen bir bilgi var mı?

Güven AKTAŞ: Benim herhangi bir bilgim yok. Kredilerin doğru yerlere gitmesi konusunda araştırma yapması gerekir tabi. Bu işin denetlenebilir olması gerekir.

 

Seda FİDAN: Zonguldak’ta size kredilerin farklı yerlerde kullanıldığı yönünde şikâyet oldu mu? Bu yönde KOSGEB olarak denetim yapıyor musunuz?

Güven AKTAŞ: Böyle bir paranın denetiminin yapılması çok zor bir şey. Çok büyük kamu kaynağı gerekir, rakam çok büyük. Biz diğer destek programlarımızda bunun denetimlerini zaten yapıyoruz ama böyle bir programda, anaparanın bankalar tarafından verildiği, faizi de bizim tarafımızdan karşılanan bir programda paranın nereye kullanıldığı konusunda denetim yapmamız çok zor.

 

Seda FİDAN: KOSGEB eğitimlerinden bahseder misiniz?

Güven AKTAŞ: Bizim Yeni Gelişimci Destek programımız var. Yeni iş fikri olup, işyeri açmak isteyen kişilere yönelik. Bunların öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaları gerekiyor. Bunlar bizim tarafımızdan verildiği gibi İş Kur, kalkınma Ajansları, diğer kamu kuruluşları, Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından da verilebiliyor. Bu kredi dönemine kadar yoğun bir şekilde eğitimlerimizi verdik ama Bu kredileri verirken eğitimlere biraz ara verdik. Biz artık kendi bünyemizde de kendi uzman arkadaşlarımızla da eğitimler verebiliyoruz. Haziran ayı içerisinde belki Ramazan vesilesiyle bir tane verebiliriz ama ondan sonraki denetimlerde eğitimlerimizi arttırmayı düşünüyoruz. Bu Zonguldak Merkez İlçeyi biraz ihmal ettik gibi geliyor. İlçelerimizde devam ediyor. Bizim web sitemizde hangi eğitimlerin ne zaman verildiğini görebiliyoruz.

 

Seda FİDAN: KOSGEB’in desteklediği ve desteklemediği sektörler nelerdir?

Güven AKTAŞ: Genel çerçeveyi çizmek açısından neleri desteklemediğimizden bahsedelim. Çünkü biz birçok sektörü destekliyoruz. İmalat sektörü, ticaret erbabı gibi birçok konuda destek alanlarımız var. Desteklemediğimiz sektörler; eğitim, sağlık, tarım, hayvancılık, finans sektörü gibi.

 

Seda FİDAN: Esnaf kefalet kooperatiflerinin ayrı bir kredisi var esnaflara verdiği. KOSGEB’in ayrıca verdiği krediler var mı?

Güven AKTAŞ: Bizim kredilerimizin tamamı devlet destekli. Biz devlet genel bütçesinden kaynaklarımızı alıyoruz. Geri ödemeleri desteklerimiz de var ama bunların belli bir konsepte, amaca yönelik olması gerekiyor. Girişimcilik destek programımız var. Orada geri ödemeli desteğimiz var. Sıfır faizli. İşletme kurduktan 30 ay sonra girişimcilerin ödemeye başladığı geri ödemeli desteklerimiz var. 100 bin TL ama o da bir mal veya hizmet alımı karşılığında veriliyor.

 

Seda FİDAN: 2016 yılını hem krediler hem de eğitimler anlamında değerlendirebilir misiniz?

Güven AKTAŞ: 2015 yılını 1 buçuk milyon TL ile kapattık. 2016 yılında da 3 milyon hibe desteği verdik. 2 katına çıkardık. 2000 civarında kişiye eğitim aldırdık. Şimdi çok fazla girişimciler geliyor. 2017 başından itibaren 3 tane kurul yaptık. Toplamda 65 girişimciye destek vermeyi uygun bulduk. Ve bekleyen birçok girişimcimiz var. Bu Haziran ayının başında da kurul yapmayı düşünüyoruz. Bu kurulda da 20 taneyi geçirdik mi yılın ilk yarısında 80 tane girişimciye destek vermiş olacağız. Bu girişimcileri Zonguldak ekonomisine kazandırmış olacağız inşallah. 2017 yılının ilk 5 ayını 3 milyon rakamını yakaladık. Biz 5 milyon hedef koymuştuk ama böyle giderse o hedefimizi çok rahat aşacağız. 6-7 milyon civarında destek vermeyi öngörüyoruz. Bunun sebebi de kredilerle birlikte çok fazla farkındalık yarattık. KOSGEB tanınmaya başlandı. Bende gidip, sorayım diyenler çoğaldı. Bizde elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Kendimizi her ortamda tanıtmaya çalışıyoruz. Zonguldak basını da bize bu anlamda çok yardımcı oluyor. Basın mensuplarına da ayrıca teşekkür ediyorum.

 

Seda FİDAN: Eğitim almak isteyen kurumların eleman sayıları önemli mi? İsteyen her kurum eğitim desteğinizden yararlanabilir mi?

Güven AKTAŞ: Örnek verecek olursak gazeteciliğe yönelik teknik bir eğitim almanız durumunda bizim genel destek programımızda eğitim desteğimiz var. Bunu özel eğitim kurumu ruhsatına sahip 5580 sayılı yasaya göre kurulmuş işletmelerden alırsanız biz size eğitim başına 1000 TL’ye kadar desteğimiz var. Bizim birçok desteğimiz var. Mesela nitelikli eleman eğitim desteği. Bir işletmede yeni işe başlayan biri en az ön lisans mezunu olması koşuluyla 1.500 TL ile 2.500 TL’ye kadar destek olabiliyoruz. Net maaşının yüzde 60’ı oranında. Yurt dışı iş gezilerine destek olabiliyoruz. Yurt içi fuarlara destek olabiliyoruz.

Geçtiğimiz sene yeni bir destek programımız vardı. KOBİ gelişim destek programı. Daha çok imalat sanayinde yatırım yapmaya yönelik fikirleri olan, bunu projelendiren işletmeler vardı. Bölgemizde yoğun talep gördü. Onun sayesinde de bu sene rakamlarımız yükseldi. Şuanda 25 tane proje devam ediyor. Onların ödemelerini yapıyoruz. O da güzel bir program. Burada üretime katkı sağlayacak, istihdama katkı sağlayacak önemli projelerde yürütüyoruz. Bunun dışında 3 tane yürüyen ARGE projemiz var. Başvurularımız var. Yeni bir ürün geliştirmeye, yeni bir sistem tasarlamaya yönelik fikri olan girişimci ve KOBİ’lere bu program kapsamında 750 bin TL’ye kadar destek verebiliyoruz. Yüzde 75 oranında.  Biliyorsunuz ülkemizin önünü açacak, üretim odaklı, ekonomiye geçişini sağlayacak önemli bir etken ARGE ve inovasyon. Ancak yetişmiş insan kaynağı, fikirlerimizle ve bunun hayata dönüşümü ile gelişimi sağlayabiliriz.

 

Seda FİDAN: Üniversite ile ortak projeleriniz oluyor mu?

Güven AKTAŞ: Bizim girişimcilik eğitimleri konusunda bir çalışmamız var. Üniversite de yapılan örgün eğitim kapsamındaki girişimcilik eğitimlerini biz aynı uygulamalı girişimcilik eğitimi gibi kabul ediyoruz. Yani öğrenciler okuldan çıktıktan sonra elinde sertifikaları ile istedikleri yerde iş kurabiliyorlar. Biz ARGE ve inovasyon projelerinin desteklenmesinde hocalarımızla beraber çalışıyoruz. Bunlara danışmanlık yapacak hocalarımız üniversiteden oluyor. Böyle bir protokolümüz var. Üniversite ile teknik anlamda çok çalışıyoruz. Bize katkıları çok fazla.

 

Seda FİDAN: Zonguldak Maden kenti. Madenlerle ilgili eğitimleriniz ve destekleriniz var mı?

Güven AKTAŞ: Madenlerle ilgili kurulmuş bir kurumumuz var TTK. O noktada bakmak, konuşmak lazım. Öyle bir eksiklik varsa, maden işletmeleri varsa onların personelleri, teknik eğitim almak istiyorlarsa dışarıdan alacakları eğitimlerde biz destek olabiliriz. O tür imkânlar araştırılabilir, beraber işbirliği yapılabilir. Bizden destek alabilmenin yöntemleri var ama burada devlet otoritesi var, bir kurum var. Onun önüne geçmek doğru olmaz. Ama ihtiyaç varsa, küçük çaplı maden işletmelerinde bizden destek alınabilir. Rödevasçılarda olabilir.

 

Seda FİDAN: Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Güven AKTAŞ: İşletmecilerimiz dikkat etsinler. Dolandırıcılar oluyor. Telefonla arıyorlar ‘Ben size destek çıkacağım. Şu kadar parayı hesabıma yatırın’ diyorlar ondan sonra da telefonları açmıyorlar. Bu tür dolandırıcılara dikkat etsinler. İlk elden, bizden bilgiyi alsınlar. Biz zaten onlar için varız. Biz özveri ile çalışıyoruz. Destek vermek üzere çalışıyoruz. İş planlarının hazırlanmasına bile destek sağlayabiliyoruz. Tam değil, o bizim işimiz değil de eksik noktaları tamamlamasına yardımcı olup sunulabilir hale getirmelerini sağlıyoruz. Bir takım tecrübelerimiz var. Ayrım gözetmeksizin herkes ile  bu tecrübelerimizi paylaşıyoruz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “2017, yılını, 6-7, milyon, TL, ile, bitirmeyi, hedefliyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı