Haber Detayı
27 Nisan 2015 - Pazartesi 14:23 Bu haber 2478 kez okundu
 
'3. sınıf insan muamelesi görüyoruz'
Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, beraberinde İl Başkanı Ertuğrul Koltuk, Merkez İlçe Başkanı Cemal Şahin ve partililer ile birlikte Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci’yi makamında ziyaret etti.
- Haberi
'3. sınıf insan muamelesi görüyoruz'

Zonguldak halkının 3. sınıf insan muamelesi gördüğünü dile getiren Turpcu, “Yollarımızla, yapılan çalışmaları görüyoruz. Zonguldaklı 3. sınıf insan muamelesi görüyor. Siz yürüyün bizde sizlerle birlikte yürüyelim” ifadelerine yer verdi.
TTK’NIN DURUMU ORTADA
Ziyarette ilk olarak konuşma yapan CHP İl Başkanı Ertuğrul Koltuk, TTK’nın mevcut durumunun ortada olduğunu ve her geçen gün geriye gittiğini dile getirerek, “Yeni göreviniz madenlerimize ve Türkiye’mize hayırlı olsun. Biz CHP olarak GMİS’in yanında olduk. Tabiî ki bundan sonrada olmaya devam edeceğiz. Zonguldak bilindiği üzere taşkömürü ile oluşan bir kent. Olmazsa olmazlarımızdan biride taşkömürüdür. Siyasi partiler olmak üzere TTK’yı yaşatmak zorundayız. TTK’nın şuan ki durumu ortalarda ve her geçen gün küçülüyor. Biz TTK Genel Müdürümüzü de ziyaret ettik. Fikir alışverişinde bulunduk ama TTK Zonguldak’ta hiç iyiye gitmiyor. Bu konuda sizlerden de bilgi alıp elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Şuan bazı yerlerde üretim durduruldu. Bu durum bizi oldukça üzüyor. Parti olarak bizler emeğe saygı gösteren bir partiyiz ve CHP olarak sizlerin yanınızdayız. TTK’nında kurtuluşu için ne yapılması gerekiyorsa buna da hazırız. 1 Mayıs’ın Zonguldak’ta kutlanacağını duyduğumuzda çalışmalara hemen başladık. Büyük bir katılım sağlanmasını istiyoruz. İlçe ve beldelere yazımızı yolladık. Sendikamız olarak sizlere tam desteğimizi vereceğiz. Bizler sendikamıza TTK’ya ve işçilerimize her zaman iyi bakmış bir partiyiz” dedi. 
HÜKÜMET BÖLGEYİ GÖZDEN ÇIKARTIŞ
AK Parti hükümetinin Zonguldak’ı gözden çıkarttığını ve bölgeye hiçbir yatırım yapmadığını dile getiren Turpcu, “Bilindiği üzere 7 Haziran’da genel seçim var ve bu seçimlerle Zonguldak’ın kaderi oylanacak. TTK’nın durumunu ve sıkıntılarını biliyoruz. Mütevazi olmaya gerek yok, 7 Haziran seçimlerinde Zonguldak’ın kaderi belli olacak. Soma faciasından sonra vur deyince öldürürler ya işte tamda bunu yapıyorlar. Nem ve oksijen sensörü ile ilgili sıkıntıları Genel Müdürümüz bize anlatmış ve önemli ocaklarda kapatıldı. Genel seçimler öncesinde tüm hükümetler şu kadar işçi alacağız falan derlerdi bugün mevcut hükümet bu denli umudunu kesmişlerdir. Kendi il başkanlığım dönemlerde yaptıklarımızı anlatmak isterim. Ben DYP SHP hükümetinin SHP il başkanıydım. 5 Nisan kararları çıkmıştı. Biz partimiz hükümette olur veya olmaz demedik hepimiz seferber olduk ve biz bu ocakların kapatılmasını engelledik ama o dönemin işçi önderleri bizim partimizden istifa ettiler. Hepsi üyemizdi ve bir daha CHP’ye dönmediler. Bizim partinin önünde davul çalıp protesto ediyorlardı. O günlerde isyan eden işçiler bugün etmiyorlar. Tepki göstermek için sol hükümetin başta olmasına gerek yok. İşin başında sol hükümet varsa mücadele ediyorlar ama sağ hükümetlerde yapılmıyor. Bugün ocaklar kapatılıyor. Hükümet bu bölgeyi gözden çıkartmış durumda. Bu bölgede bizler ve sizler mücadele edeceğiz. 3200 çok acil işçi açığımız 14500 norm kadromuz var” şeklinde konuştu.
İTHAL KÖMÜRLE BİZİ ZEHİRLİYORLAR
Termik santrallerin Zonguldak kömürü kullanacakları konusunda söz verdiklerini fakat şuan ithal kömüre dayalı üretim ile Zonguldak halkının zehirlendiğini de sözlerine ekleyen Turpcu, “Biz kömürü ihtiyacımız olmadığı için mi çıkartmıyoruz. Bizi termik santral diye kandırdılar. Biz zehirlenmeyi kendi kömürümüzü kullanarak kabul etmiştik. Bugün 15 milyar TL parayı dışarıya kömür olarak veriyoruz. Zonguldaklı bu durumu düzeltmeyle ilgili ne bekliyor. ÇATES’de artık ithal kömüre dönecek. Böyle bir şey olabilir mi? Çalışanların da sesi çıkmıyor. Biz bu memleketin sahipleriyiz. Bizde çalışanları, sendikaları ve halkımızı yanımızda görmek istiyoruz. Ben tüm kuruluşları, sendikaları, halkımızı göreve davet ediyorum. Sendikalardan kendimizin çalışmasıyla ilgili teşvik bekliyoruz. Sol partiler sendikalarla iç içedir ama 12 Eylül darbesinden sonra sendikalaşmaya da barikatlar kurulmuştur. O günlere göre nüfusumuz artmasına rağmen sendikalı sayısı da azalmıştır. Örgütsüzlük ve sendikasızlık başıboşluğun önünü açar. Taşeron sistemi kaldıracağız. Tüm Türkiye’de kamu kuruluşlarındaki taşeronların aynı işçilerini daima kadrolaştıracağız. Yollarımızla, yapılan çalışmaları görüyoruz. Zonguldaklı 3. sınıf insan muamelesi görüyor. Siz yürüyün bizde sizlerle birlikte yürüyelim” ifadelerine yer verdi. 
HERKES ETEĞİNDEKİLERİ DÖKECEK
Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci ise konuşmasında bu seçim sürecinde herkesin eteğindekiler dökmesi gerektiğini ve kendilerine kim destek olursa seçimlerde de onlarla yürüyeceklerini ifade ederek, “Sizinde bizimde tempomuz oldukça yoğun. Biz GMİS olarak TTK ve Zonguldakı düşünen insanlarız. Bize kim iyi gözle bakarsa bizde onlara bakarız. Bizi gözden çıkartanı bizde çıkartırız. Bize işçi alacaklarını söylesinler. Hepimiz yetişmiş insanlarız. Herkes eteğindeki dökecek. Zonguldak eskiden işçi kentiydi artık emekli kenti olduk. TTK’ya kim iyi gözle bakarsa başımızın üstünde yeri var. Önümüzde 1 Mayıs var. Başta CHP’yi alanlarda görmek istiyoruz. Sizler bu konuda bir numarasınız ve inşallah yanımızda olursunuz” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: '3., sınıf, insan, muamelesi, görüyoruz',
Yorumlar
Haber Yazılımı