google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 17:15 Bu haber 1854 kez okundu
 
5.75 ŞOKE ETTİ
17 milyon emekli, 2020 ikinci dönem zammına şaşırdı.
EKONOMİ Haberi
5.75 ŞOKE ETTİ

Uzun yıllar süren çalışma hayatı boyunca kanunen gerekli prim ödemesini yapan vatandaşlar emekli olmaya ve emekli maaşı almaya hak kazanırlar.

Milyonlarca memur ve işçi emeklisinin, dün itibarıyla maaşlarına aldıkları enflasyon farkı ile altı aylık zam oranları belirlendi.

Toplu sözleşme gereğince, emekli maaşı üzerinde etkili olan enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2020'nin ilk 6 ayında Hakem Kurulu kararı doğrultusunda maaşlara yüzde 4 zam yapıldı.

İkinci altı ay için enflasyon oranları Ocak(1.35),Şubat(0.35), Mart (0.57), Nisan (0.85), Mayıs (1.36), Haziran (1.13) olarak belirlendi ve toplamda 5.75 oranı yakalandı.

Buna göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı enflasyon verisini açıkladı. Buna göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 12,62, aylık yüzde 1,13 arttı.

2020 ikinci altı aylık zam oranının 5.75 olarak açıklanması, emekliler üzerinde soğuk duş yarattı.17 milyon emeklinin çoğu açlık sınırı altında maaş alırken, milyonlarca emekli, geçimini sağlamak için ikinci bir iş arayışını sürdürüyor.

Zonguldak’ta bulunan 160 bin emekli de dün bağlı oldukları emekli derneklerini arayıp, yapılan bu zammın protesto edilmesini istediler.

Emekli dernekleri yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, 5.75 oranlı zammın emeklilerin yaşam kalitelerine etki etmeyeceğini belirttiler.

Emekli dernekleri, açıklanan zam oranı sonrası yöneticileriyle toplantı yapıp, durumu devlet ricali ile paylaşacaklarını açıkladılar.

Emekli dernek yöneticileri, SGK ve Bağkur’dan prim ödemesi yapıp maaş alan emeklilerin, zam oranlarını belirleyen kriterlere de itiraz ettiler.

Emekli Dernek yetkilileri, ‘Tefe-tüfe’ belirlemeleriyle yapılan zamların ikna edici olmadığını belirtip, maaşlar arsındaki farkın giderek açıldığını ileri sürdüler.

Emekli Dernek yöneticileri, emekli maaşlarının düzene girmesi için, mutlaka ‘İNTİBAK’ düzenlemesi yapılmasını istediler.

Emekliler Temmuz ayı itibarıyla 5.75 oranında alacakları zamlı maaş yanında biner liralık bayram ikramiyesine de 5.75 oranında zammın uygulanması istiyor.

Haber : Adnan KÜÇÜKVAR 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 5.75, ŞOKE, ETTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı