google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 12:25 Bu haber 1407 kez okundu
 
900 BİN HANENİN ELEKTRİĞİ KESİK, 118 ABONE İCRALIK
SİYASET Haberi
900 BİN HANENİN ELEKTRİĞİ KESİK, 118 ABONE İCRALIK

Koronavirüs salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında vatandaşlara evde kalma tavsiyeleri verilip, belirli yaşlar ve iller için sokağa çıkma yasakları uygulanırken; Ülke genelinde 900 bin hanenin elektriğinin borcundan dolayı kesildiği, 118 bin abonenin ise yine borçlarından ötürü icralık olduğunu ortaya çıktı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz’ın soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; Türkiye'de, 2020 yılı şubat ayı itibariyle abonelere gönderilen 59 milyon 238 bin 582 adet faturadan yüzde 1,52'sinin borçlarının ödenemediğini ve elektriklerinin kesildiğini açıkladı. Borcundan dolayı icraya verilen abonelerin oranının ise yüzde 0,2 olduğunu belirtildi.

CHP’li Milletvekili; “Üstelik, tarımsal sulama nedeniyle toplam 2 milyar lira tutarında elektrik borcu olan çiftçiler bu hesaba dahil değil” diyerek, salgın döneminde enerji kesintilerini ertelemeyen ve çok sayıda yurttaşın elektriğini kesen, elektrik dağıtım şirketlerini ve buna izin veren hükümeti eleştirdi.

“VATANDAŞ ‘VAR OLMA SAVAŞI’ VERİYOR!”

Yavuzyılmaz, “vatandaş hem virüse hem de ekonomik krize karşı var olma savaşı veriyor” diyerek gerçekleştirdiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiğim soru önergesine gelen cevapta; ülkede yaklaşık 59 milyon elektrik abonesinin bulunduğu, mart ayına, 900 bin 426 hanenin elektriği kesik olarak girdiğini ve 118 bin 477 hanenin borçları nedeniyle icraya verildiğini bildirildi.

Koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında vatandaşlarımıza, ‘evlerinde kalmaları’ tavsiye edilip, birçok ilde sokağa çıkma yasakları uygulanırken; vatandaşlarımız hem virüse hem de ekonomik krize karşı var olma savaşı verirken, yapılan bu uygulamalar bir nevi zulümdür. Elektriksiz haneler de bunun en büyük örneğidir. Elektrik dağıtım şirketleri tahsilat peşine düşmekte, iktidar ise bu durumu seyretmekle yetinmektedir. Böylesi bir dönemde hükümet, vatandaşa karşı yapılan bu zulme engel olmuyor, vatandaşını korumuyor. Ak Parti İktidarı ve elektrik dağıtım şirketleri elele, geçim sıkıntısı yaşayan, salgına karşı savaşan vatandaşları adeta limon gibi sıkıp, ekonomik krizin ağırlığının altında ezmektedir”

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: 900, BİN, HANENİN, ELEKTRİĞİ, KESİK,, 118, ABONE, İCRALIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı