Haber Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 18:42 Bu haber 1084 kez okundu
 
AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİ GEÇTİ
GÜNDEM Haberi
AÇLIK SINIRI  ASGARİ ÜCRETİ GEÇTİ

 

•             Asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Çalışan tek kişinin açlık sınırı(2 bin 649 lira 60 kuruş) 2020 açlık sınırını(2 bin 324 lira) geçti.

 

+++

2020 Şubat ayına yansıyan zamlı asgari ücret rakamları üzerinden bir ay geçmeden, asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Geçim endeksi sonuçlarının yüksek çıkması işsiz, der gelirli ve asgari ücret altında maş alan milyonlarca emeklinin moralini bozdu.

Bilindiği gibi toplanan asgari ücret komisyonu, 2020 için asgari ücreti 2 bin 324 lira olarak belirlemişti.

Açıklanan bu miktar o gün için açlık sınırı üzerinde bir rakam olarak kabul görmüştü.

Ancak, dün Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi(Ar-Ge) yaptığı 2020 Ocak ayı asgari geçim endeksi sonuçlarını açıkladı. Tek kişilik yoksulluk sınırını 3 bin 435 lira 81 kuruş olarak belirledi.

Kamu-Sen il Başkanı Kadir Bacıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ’Çalışan tek kişinin açlık sınırı, bir önceki aya göre arttı’ dedi.

Araştırmaya göre dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 6 bin 929 lira 97 kuruş olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre  yüzde 0,47 oranında arttığını gösterdi.

‘Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre yüzde 0,49 oranında artmış ve 2 bin 649 lira 60 kuruş olarak hesaplanmıştır.” Denen açıklamada, “Gıda ve barınma harcamalarında artış olduğu” vurgulandı.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Ocak 2020 verilerine göre günlük 53,842 lira olduğu belirlenmiştir

“Açıklanan enflasyon rakamlarının cebimize yansıması  acı olmaktadır” denen açıklamada. “Memurların Ocak zammı  yüzde 4 olurken aynı ayda enflasyon yüzde 1,35 olmuş, Dolayısıyla memurların elinde sadece yüzde 2,65’lik bir zam kaldığı” belirtildi.

Açıklamada, “Gıda harcamalarının Ocak ayında yüzde 4,32 oranında yükseldiğini görmekteyiz. Hal böyle olunca zamların yetersiz kalması maaşların erimesi kaçınılmaz olmaktadır” dendi.

Kamu-Sen İl Başkanı Bacıoğlu, açıklamasını ”Yılın ilk ayında ortaya çıkan veriler 2020’nin memur ve emekliler açısından hiç de olumlu olmayacağını göstermektedir.” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: AÇLIK, SINIRI, , ASGARİ, ÜCRETİ, GEÇTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı