AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİ SOLLADI google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
08 Ağustos 2020 - Cumartesi 13:10 Bu haber 1697 kez okundu
 
AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİ SOLLADI
GÜNDEM Haberi
AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİ SOLLADI

Ocak ayında iki bin 324 TL olan asgari ücret açlık sınırını solladı. Dört kişilik bir ailenin aylık gıda ihtiyacı iki bin 445 TL oldu.

Memur Sen’e göre Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı iki bin 445, yoksulluk sınırı ise yedi bin 77 olarak belirlendi. Her ay düzenli olarak Memur-Sen tarafından yapılan “Açlık-yoksulluk” araştırması Temmuz Ayı Raporu Memur-Sen İl Temsilcisi Kamuran Aşkar tarafından açıklandı.

Rapora göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı iki bin 445 TL, yoksulluk sınırı ise yedi bin 77 TL olarak belirlendi.

 

Kamuran Aşkar, yaptığı açıklamada Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Temmuz ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı iki bin 445 TL, yoksulluk sınırı ise yedi bin 77 TL olarak tespit edildiğini söyledi.

Aşkar, “ Yapılan araştırmaya göre Temmuz ayında Haziran ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,61’lik bir düşüş yaşandığı. Temmuz ayında göze çarpan en büyük artışların yüzde 10,88 artışla yumurta, yüzde 6,95 artışla elma, yüzde 6,34 artışla balık, yüzde 5,65 artışla dereotunda yaşandı.” dedi.

Aşkar açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “En çok göze çarpan düşüşlerin ise yüzde 37,78 taze fasulye, yüzde 35,28 kabak, yüzde 30,85 patlıcan, yüzde 29,64 salatalık fiyatlarında yaşandı. Rapora göre aydınlanma madde fiyatında Temmuz ayında Haziran ayına göre herhangi bir değişim gözlenmediğini Temmuz ayında Haziran ayına göre ısınma fiyatlarında ortalama yüzde 1,25’lik bir artış gözlenirken; Temmuz ayında Haziran ayına göre barınma madde fiyatlarında yüzde 1’lik bir artış oldu. Temmuz ayında Haziran ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde1,93’lük bir düşüş gözlendi. Giyim fiyatlarında Haziran ayına göre en göze çarpan değişimler yüzde 2,11 artışla ayakkabı tamiri, yüzde 2,07 artışla giysi tamir ücretleri fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim fiyatlarında Haziran ayına göre yüzde 9,06 azalışla elbise, yüzde 8,87 azalışla etek, yüzde 7,49 azalışla gömlek, yüzde 6,88 tişört madde fiyatında düşüş gözlemlendi. Çevre ve su fiyatlarında yüzde 1’lik bir artış yaşandı. Çevre ve su fiyatlarında Haziran ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 2,49 artışla su faturası fiyatlarında olduğu gözlendi. Eğitim-kültür fiyatlarında yüzde 0,78’lik bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Haziran ayına göre değişimin yüzde 3,12 artışla tablet, yüzde 3,06 artışla özel lise ücreti madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 1,29 azalışla görsel, işitsel veri işleme araçları, yüzde 0,98 azalışla yurtiçi hafta sonu turları fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.”

 

ULAŞIM VE HABERLEŞME FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI

 Ulaşım ve haberleşme konusuna değinen Aşkar, “Temmuz ayında Haziran ayına göre ulaşım madde fiyatlarında yüzde 1,51’lik bir artış olduğu belirlendi. Haziran ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 10,85 artışla araba kiralama ücreti, yüzde 9,4 artışla LPG dolum ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında Haziran ayına göre yüzde 6,32 azalışla şehirlerarası otobüs ücreti, yüzde 1,36 azalışla otopark ücreti fiyatlarında düşüş gözlemlendi.

Temmuz ayında Haziran ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,86’lIk bir artış olarak yansıdı. Haberleşme fiyatlarında Haziran ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 6,12 artışla telefon ekipmanları yüzde 2,51 azalışla telefon görüşme ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 0,86’lık bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Haziran ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 4,55 artışla tıraş malzemeleri madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Haziran ayına göre yüzde 3,35 azalışla makyaj malzemeleri madde fiyatında düşüş gözlemlendi. Temmuz ayında Haziran ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,94’lük bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 2,51 artışla tansiyon aleti; yüzde 0,12 azalışla laboratuvar tahlil ücretleri fiyatlarında olduğu tespit edildi.” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AÇLIK, SINIRI, ASGARİ, ÜCRETİ, SOLLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı