google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
11 Mayıs 2020 - Pazartesi 17:04 Bu haber 1012 kez okundu
 
ADIM ADIM NORMALE DOĞRU
GÜNDEM Haberi
ADIM ADIM NORMALE DOĞRU

Dünyanın birçok ülkesi ve Türkiye’de de etkili olan Koronavirüs salgını (COVİD-19) ile mücadele devam ediyor.

Koronavirüsle mücadele konusunda, Türkiye’nin özellikle sağlık alanındaki ciddi yatırımları ve alınan tedbirlere uyulması ile normalleşmeye doğru en erken adım atan ülke konumunu yakaladık gibi görülüyor.

Hızla yayılma eğilimi gösteren Koronavirüs salgını ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve tüm sağlık çalışanlarının kahramanca mücadelesi, devletin tüm Bakanlıkları tarafından alınan tedbirlerin uygulanması ve uyulması ile normalleşme sürecini kısaltırken, tedbirleri elden bırakmadan 4 aşamalı olarak normalleşme sürecine doğru gittiğimizi gösteriyor.

ABD ve Avrupa ülkelerinde bile 3 ayı bulan kısmi normalleşme süreci, Türkiye’de 50 gün üzerinden kısıtlamaların yumuşatılması, yeniden ekonomik ve sosyal hayatın canlanması konusunda atılan adımların izlenmesi memnunlukla izleniyor.

Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye genelindeki günlük yayınladığı raporların olumlu yönde ilerlemesi, günlük can kaybının 50’nin altına düşmesi, günlük iyileşen sayısının da, günlük vaka sayısını 2 mislinin üzerine çıkması ile umut verici açıklamalar yapılmaya başlanıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Sağlık Bilim Kurulu üyelerinin Koronavirüsle mücadelede iyi bir noktaya gelindiğini, bu sürecin Sonbahar’a kadar devam edebileceği, normalleşmeye doğru ciddi adımlar atılabileceğini belirtseler de, özellikle hijyen, sosyal mesafe ve maske takma konusunun mutlaka ihmal edilmemesi konusunda uyarılarını tekrarlıyorlar.

Koronavirüs salgınını tehlikesinin devam ettiği, normalleşmeye doğru ilk adımlar atılırken, yeniden ikinci bir dalganın oluşmaması için ciddi uyarılar da yapılıyor.

Normalleşmeye doğru adım adım giderken, ekonomik ve sosyal hayatın da canlanması için adımlar atılmaya devam ediyor.

Koronavirüsle mücadele kapsamında, 30 Büyükşehir ve Zonguldak’ta hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağı uygulaması 5 kes uygulanmış, bunda da başarılı olunmuştu.

Yine daha önce 30 Büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulanan şehirlerarası seyahat yasağı 24 vilayete indirilmiş, bazı kısıtlamalar devam ediyor.

Koronavirüsle mücadele konusunda umut verici noktaya doğru gidildiği söylenirken, AVM’ler, Berber, Kuaför ve Güzellik salonları yeni düzenlemeler getirilerek, hiyen ve bazı kurallara uyulması zorunluluğu getirilerek açılmış, daha önce her durakta 3 ticari araç bulundurma zorunluluğu ortadan kaldırılmış, tüm ticari taksilere izin verilmişti. Zonguldak’ta pazaryeri kapatılmış, 26 gün kısıtlamanın ardından yeniden açılmıştı.

NORMALLEŞMEDE İKİNCİ AŞAMA NE OLACAK

Coronavirüs le mücadele kapsamında,  gelişmelerin umut verici olduğu açıklansa da, tedbirlere devam edilerek ekonomik ve sosyal hayatın devam etmesi konusunda da ciddi adımlar atılmaya devam ediyor.

Dört aşamalı olarak normalleşme sürecine geçileceği belirtilmiş olması, 55 gündür kapalı olan çay ocakları, kahvehaneler, kafeler, kafeterya, lokanta, restoranlar, düğün salonları da bir umut olarak ne zaman açılacağı konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklama yapmasını merakla bekliyorlar.

Özellikle düğün sezonunun başlamış olması birçok düğün salonunda rezervasyonların ya iptal, ya da ileri bir tarihe ertelenmesi düğün salonu işletmecilerini olduğu kadar, düğün yapacak olanları endişelendiriyor.

Normalleşmeye doğru adımlar atılmaya başlarken, ikinci bir dalgaya maruz kalmamak için yetkililer özellikle sosyal mesafe, hijyen, el temizliği ve özellikle de maskesiz sokağa çıkılmaması konusundaki ciddi tedbirlerin devam edeceği ve herkesin de bu kurallara mutlaka uymaları gerektiği sıkça hatırlatılıyor.

Haber : Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: ADIM, ADIM, NORMALE, DOĞRU,
Yorumlar
Haber Yazılımı