ALAN: “HASSASİYETİNİZİ ANLIYORUM”
Haber
01 Ekim 2021 - Cuma 16:58 Bu haber 2511 kez okundu
 
ALAN: “HASSASİYETİNİZİ ANLIYORUM”
SİYASET Haberi
ALAN: “HASSASİYETİNİZİ ANLIYORUM”

Zonguldak Belediye Meclisi’nin Ekim dönemi ilk toplantısında, son günlerde Zonguldak gündeminde yer alan Sahil Projesi kapsamında Maden Mühendisleri Odası lokalinin yıkılması gündeme gelmesi ve Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın bu konuda ne düşündüğü konusunda, CHP’li Atınç Kayınova Ömer Selim Alan’a düşüncelerini sordu.

Yıllardır Maden Mühendisleri Odası’nın uhdesinde bulunan lokalin yıkılıp yerine “Millet Kütüphanesi” olarak yeniden düzenlenmesi ile ilgili Başkan Alan’a düşüncelerinin ne şekilde olduğu soruya yanıt veren Alan,  “Belediye Başkanı sıfatı ile hem vekillerimizle, hem de valimizle tekrar görüşüp bu konuda sizlerin sorularına cevap olabilecek ve sizleri tatmin edebilecek cevaplar için bir gayret göstereceğim” dedi.

KAYINOVA: BU İŞİ SİYASETE MALZEME YAPMADAN, ORADA BİR BİRİKİM VAR

Belediye Başkanı Alan’ın çözüm odaklı yaklaşımı konusundaki düşüncelerini soran CHP’li Meclis Başkan vekili Atınç Kayınova, “Hayata bir şeyin gereklilikleri üstünden bakmak gerekir. Ne gerek vardı Zonguldak’ın bu kadar tartışılacak sorunu varken böyle bir binanın oraya yapılması, insan odaklı bakıyorsak o zaman kaç kişidir bu insanlar diye sorduk ve bunlar neden bunu istiyorlar, gereklilik nedir diye onu da sorduk. Siz bunu şehri emin sıfatı ile halka en yakın kimlik sıfatı ile bunu araştırın dedik zaten.  Şimdi gerekliliğin bu kadar öne çıktığı bir durum mu vardır da bura ile ilgili başka bir yere kitap kafe yapılamıyor da buraya mı yapılıyor diye biz bunu soruyoruz.  Kim istiyor, neden gerekli diyor, yapılmazsa ne olur? Başka bir yerde kitap-kafe olamaz mı bu şehirde. O zaman öyle bakalım, biz de onu söyleyelim. Böyle bir tartışma olmaz biz şunu diyoruz; Diyoruz ki;  bir birikim var, bu birikim üstünden, bu meslek örgütünün yapılanması üstünden bu şehre etkileyen bir alan var, kültürel bir etkileşim var. Orayı bir bina olarak düşünmek mümkün değil. Biz bu insanlarla arkadaşız, bu insanlarla dostuz, bu insanların çıkarttığı kömürle bu şehir dönüyor.  Bu insanların bugün bu sıkıntıları durumda biz bunu gereklilik üstünden bakmadan birisi istemiş ‘orayı kütüphane yapalım’ o kadar basit olamaz. Burası önemli bir yer. O yüzden bence daha dikkatli tartışmaya açmak gerekiyor, daha dikkatli konuşmak gerekiyor. Orada bizim bu şehirde ekmek yememize birincil anlamda katkı koyan, ciddi anlamda hayatlarını o madenin altında tehlikeye sokan işçi arkadaşlarımızla bir arada çalışan emekçi mühendis arkadaşlarımızın beklentileri var. Lütfen bunu araştırın bunu kamuoyunun önüne koyun. Nedir fikriniz? Kesinlikle sizin de bizim gibi düşündüğünüze inanmak istiyoruz. Niyet okumuyorum, sadece fikrimi söylüyorum. Burada, bu işi siyasete malzeme yapmadan, orada bir birikim var, orada bir etkileşim alanı var. Ne gerek vardı burayı, bu tartışmayı şu anda Meclis’te yarım saattir bunu konuşuyoruz. Gerek yok. Gereksiz bir durum. Bunun daha ötesine gittiğiniz zaman siyasetin farklı boyutlarına gittiği zaman o insanlara zarar verecek. Lütfen oralara girmeyelim” Ben tekrar sizin şehrimin sıfatınızla bu konuya daha çözüm odaklı ve o insanların da o haklarını koruyacak şekilde bakışınızı rica ettiğimizi CHP adına aktarmış oluyorum” diyerek konunun detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

ALAN: MADEN MÜHENDİSİ ARKADAŞLARIMIZIN DA HASSASİYETİNİ ANLIYORUM

Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ise, konuyu AK Parti milletvekilleri ve Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ile yeniden görüşeceğini belirterek, “Ömer Selim Alan değil de, başka biri şu an bu koltukta oturuyor olsaydı büyük bir ihtimalle bu sorular sorulmayacaktı. Şöyle soruluyor; İster istemez bizim Belediye Başkanlığı’ndan önceki yaşantımızda hem Hüsnü Meydan ile hem Çağlar Bey’le İş Sağlığı ve Güvenliği alanında beraber çalışmalar yaptığımız için beşeri ilişkilerimiz var. Maden mühendisleri arkadaşlarımızla beşeri ilişkilerimiz var.  İşyeri hekimliği olarak çoğu özel maden şirketinde daha önce katkı sağladığımız için ister istemez Maden Mühendisleri arkadaşlarımız da bu konuda ‘Ömer Selim Alan’ın görüşü çok önemli biz de o konuda destek istiyoruz’ gibi benden de talepleri oldu ama şöyle bir şey; tabii ki arkadaşlarımız başka bir yerde faaliyetlerini yapabilirler, tabiki onlar için orası özeldir bir tarihi dokusu vardır. Biz de diyoruz ki, hep birlikte yeni bir Zonguldak diye yola çıkmış bir sloganla yola çıkmış insanlarız. Burada derdimiz tamamen vatandaşlarımıza hizmet sunmak. Tabi çok şey konuşulabilir ama ben özünde şahsi fikrim de şudur; tabii ki oranın daha çok bütün halkımızın 7’den 70’e herkesin faydalandığı mekan haline gelmesi en çok beni mutlu eder şehrin Belediye Başkanı olarak. Tabiki şu anlama gelmesin arkadaşlarımız işte demin Deniz Bey’in söylediği gibi sen kapıda birini tutup da ‘sen giremezsin’ demiyor ama demek ki çekinen, oraya girmekten çekinceleri olan vatandaşlar da var ki, bu talepler ulaşmış. Bu talepler bize ulaşmadı. Ama ben hassasiyetinizi, Maden Mühendisi arkadaşlarımızın da hassasiyetini anlıyorum, anlamaya çalışıyorum ve Belediye Başkanı sıfatı ile hem vekillerimizle, hem de valimizle tekrar görüşüp bu konuda sizlerin sorularına cevap olabilecek ve sizleri tatmin edebilecek cevaplar için bir gayret göstereceğim. Onu da inşallah en kısa zamanda sizlerle paylaşacağım.” diye konuştu.  Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: ALAN:, “HASSASİYETİNİZİ, ANLIYORUM”,
Yorumlar
Haber Yazılımı