“ALİ TOSUN GÖREVDEN ALINDI, ZONGULDAK YİNE KAYBETTİ”
Haber
19 Eylül 2021 - Pazar 13:44 Bu haber 1552 kez okundu
 
“ALİ TOSUN GÖREVDEN ALINDI, ZONGULDAK YİNE KAYBETTİ”
GÜNDEM Haberi
“ALİ TOSUN GÖREVDEN ALINDI, ZONGULDAK YİNE KAYBETTİ”

Zonguldak Birleşik Kamu İş Başkanı metin Kahveci, geçtiğimiz günlerde eski İl Milli Eğitim Müdürü (MEM) Ali Tosun’un görevden alınması ile ilgili açıklama da bulundu.
Kahveci, “Eğitim konusunda ülke genelinde çok geride kalan ilimiz, müdüründe görevden alınmasıyla daha da geriye gidecektir.” dedi. 

 


“BİZDEN DEĞİL DİYE DEĞİL DOĞRULARI AÇIKLAMAKTA BİR ERDEMDİR”


İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun’un geçen hafta görevden alınması eğitim camiasında şaşkınlık yarattığını belirten Kahveci, “Görevden alınmasının nedenleri kamuoyu olarak bizler merak etmekteyiz. Oysa 19 yıllık AKP dönemi içerisinde en başarılı olan müdürü harcaması kendi ayağına taş vurmasıyla eş değerdir. Harun Girgin, Turgut Özbek, Pervin Töre, Murat Kapıcı gibi  İl MEM’leri Zonguldak  gördü. Bunlar arasında en başarılı olan Ali Tosun niçin harcandığını merak ediyoruz. Bize göre AKP içinde menfaat, rant ve çıkar çetesinin yada tarikat cemaatçilerin işine gelmeyen ihale vb. işlerinde köstek olacağı korkusu nedeniyle görevden alındığını tahmin ediyoruz. Görevden alınması Zonguldak’a zarar verecektir. Zaten eğitim konusunda ülke genelinde çok geride kalan ilimiz, müdüründe görevden alınmasıyla daha da geriye gidecektir. Bu durum muhalif olanlara yani bizlere diğerlerine büyük malzeme vereceği eleştiri konusu olacağı açıktır. Yiğidi öldür hakkını ver objektif bir değirdirme yapmaya çalışan bir konfederasyon olarak doğrunun yanında yer alacağımızı her yerde deklere ediyoruz. Doğruları ve yanlışları açıklamaktan kaçınmayız. Elbette yanlışları vardır ancak görevden alınacak bir gözle görünen bir hatası olduğunu düşünmüyoruz. Olsaydı açıkça basına bizlerde diğerleri de tepkisini  ortaya koyarlardı. İlk ziyaretimizde doğru işlerde yanında olacağımızı, yanlış işlerde karşısında olacağımızı belirtmiştik. Şimdi ise yanlışın karşısındayız. Bizden değil diye değil doğruları açıklamakta bir erdemdir. İşte biz bunu yapıyoruz.” dedi. 

 


“ZONGULDAK EĞİTİMDE KAYBETMEYE DEVAM EDECEKTİR”


Zonguldak’ın yazboz tahtasına dönüştürüldüğünü belirten Kahveci, “Başarılı bir müdürün hakkında kim ne söyleyebilir? Ali tosun döneminde tarihimizde ilk defa çalışan kesim yani camiamız çok iyi bir promosyona kavuştu. Soruyoruz? Diğer müdürler ne yaptı? Hepsi kamu çalışanlarının haklarını simit gibi sattı.. Doğru mu, doğru. Tarihimizde ilk defa sınavlarda müdür, müdür yardımcılarının puanlarını şeffaf bir şekilde yayınladı mı? Yayınladı. Diğerleri ne yaptı? Yayınlamadı. Tarihimizde ilk defa okullara hijyen malzemeler ve kırtasiyesi ihtiyaçları gönderildi mi? Gönderildi. Diğerleri gönderdi mi? Hayır. Depreme dayanıklı olmayan bazı okulları yıktırıp ivedilikle yenilerini yaptırmaya başladı mı? Başladı. Diğerleri ise Ereğli Anadolu Lisesi’ni 5 senede oda diğer bürokratların zorlamasıyla yaptırıldı.  Gazi Orta Okulu kaç senede yapıldı. Milli Eğitime hâkim oldu mu? Yani ben buradayım dedi mi? Dedi. Diğerleri hâkim oldu mu? Hayır. Öyleyse niçin görevden alınıyor bunun kamuoyuna açıklanması gerekmektedir. Zonguldak yazboz tahtasına döndürülmesine hiç kimsenin hakkı yoktur. AKP bu yükün altında ezilmeye, Zonguldak’ta eğitimde kaybetmeye devam edecektir.” ifadelerine yer verdi. 

 


“YANLIŞ İŞLER YAPARSA KARŞISINDA OLACAĞIMIZI BELİRTMEK İSTİYORUZ”


Kahveci açıklamasını, “Ali Tosun’un yerine atanan İl MEM’ rü ise ikinci Pervin Töre vakası olur mu? Olmaz mı? Göreceğiz.  Çünkü Marmaris’teki çalışmaları basına yansıdı.  Basına bakıldığında algılamadan baştan kaybetti. Yılbaşı kutlamalarına Marmaris’te ses çıkaran bir müdür olarak tanınıyorsa çağdaş eğitimden  ve Atatürkçü bir politika izleyeceğini düşünmüyoruz. Umarız bizi mahcup eder. Yeni görevinde başarılar dilerken, doğru işler yaparsa yanında, yanlış işler yaparsa karşısında olacağımızı belirtmek istiyoruz. Zonguldak basın yönünden muhalefet yönünden çok güçlü. Zonguldak’ta vali, emniyet müdürü,  başkan vb. dayanmıyor. Konfederasyon olarak yeni atanan MEM müdürü ve yeni bakandan hiçbir beklentimiz yoktur.  Sonuç olarak Zonguldak kaybetmeye devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” şeklinde sonlandırdı.

 

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: “ALİ, TOSUN, GÖREVDEN, ALINDI,, ZONGULDAK, YİNE, KAYBETTİ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı