Haber Detayı
19 Mayıs 2017 - Cuma 17:15 Bu haber 2437 kez okundu
 
Alternatif geleneği sürüyor
CHP, ADD, Vatan Partisi ve Birleşik Kamu-İş her milli bayramlarda olduğu gibi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda da Atatürk Anıtı’na alternatif çelenk sunarak birkaç yıl önce başlatılan geleneğe devam ettiler.
GÜNDEM Haberi
Alternatif geleneği sürüyor

HABER: Çetin ÖZDEMİR

CHP, Vatan Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Birleşik Kamu-İş Sendikası her bayram olduğu gibi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 98’nci yıldönümü dolayısıyla, Atatürk Anıtı’na alternatif çelenk sundu.

Dün sabah saatlerinde gerçekleştirilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin ardından, Valilik binası önündeki Atatürk Anıtı’na CHP, Vatan Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Birleşik Kamu-İş Sendikası yöneticileri tarafından çelenk konulurken, Saygı Duruşu ve İstiklal marşımız okundu.

Alternatif törene; CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, CHP il Başkanı Ahmet Altun, CHP Merkez ilçe Başkanı Ebru Uzun, Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Mustafa Coşkun, Birleşik Kamu-İş yöneticileri ile Vatan Partisi yöneticileri ile TMMOB Maden Mühendisleri Odası Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı ve partililer katıldı.

Alternatif törende bir konuşma yapan CHP il Başkanı Ahmet Altun,  “Tam Bağımsız Türkiye hayalini kuran Mustafa Kemal, milletinden aldığı güç, azim ve kararlılıkla bir hayali gerçeğe dönüştürmüştür” dedi.

Altun konuşmasında şunları söyledi.

“19 MAYIS, TÜRK MİLLETİ İÇİN BİR DÖNÜM NOKTASIDIR”

“19 Mayıs, bir cesur yürek Mutafa Kemal’in hayalini kurduğu geleceğe atılan ilk adımdır. Bu gerçekleşmesi mümkün olmayan bir hayal, bir masal, hatta bu bir intihar diyenlere inat kararlılıkla imanla ve inançla çıkılan zorlu bir yolculuğun ilk durağıdır.

19 Mayıs, bir kişinin tarihin akışını değiştirebileceğinin, bir toplumun millet olma bilincine sahip olduğunda korku imparatorluğunu yenebileceğinin, bir milletin tüm dünyayı dize getirebileceğinin ispatıdır.

19 Mayıs dahili ve harici düşmanlara rağmen yokluklara, imkansızlıklara rağmen bir milletin haksızlıklara, işgallere, onursuzluklara karşı çıkışının, hükümete rağmen milletin kendi tarihine ve karakterine sahip çıkışının manifestosudur.

Bu manifestonun tüm gerekliliği Amasya genelgesi, Sivas ve Erzurum kongreleri ile tüm dünyaya duyurmuş, Ankara’da kurulan milli hükümet ile Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde verilen Kurtuluş savaşı ile hayata geçirilmiş ve 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet’in ilanı ile zaferle sonuçlanmıştır.

Tam Bağımsız Türkiye hayalini kuran Mustafa Kemal, milletinden aldığı güç, azim ve kararlılıkla bir hayali gerçeğe dönüştürmüştür.

Askeri dehası, cesareti, kültürü, azmi, zekası ve hümanistliği tüm dünya kamuoyunun takdirini kazanmış Mustafa Kemal Gençliğe hitabesinde daha o zamandan bugünleri görmüş olmalı ki Türk gençliğini dahili ve harici düşmanlara karşı uyanık olmaları, hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmamaları, zalimin zulmüne boyun eğmemeleri ve bağımsızlıktan asla taviz vermemeleri konusunda uyarmıştır.

Bu uyarı aslında gençliğin şahsında Türk Milletine yapılmıştır.

Özellikle son dönemlerde önce Milli Bayramları unutturma gayreti, şimdiler ise Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik mesnetsiz suçlamalar, hakaretler ve tüm bunlar arasında yürütülen yanlış politikalar nedeniyle uçurumun eşiğine getirilmeye çalışılan Türkiye gerçeği Mustafa Kemal’in öngörülerinin doğruluğunu göstermektedir.

O Halde bize ve Türk Gençliğine düşen görev, Mustafa Kemal’in Ülküsünden, Tam Bağımsız Türkiye idealinden, Demokrasiden, Cumhuriyet’ten taviz vermemek, aklın ve bilimin yolundan ayrılmamak, çocuklarımızı cehaletin, hurafelerin kucağına mahkum etmemek, Milli bilinç ve onura toplumsal huzura sahip çıkmaktır.

Mustafa Kemal’in deyimiyle 19 Mayıs 1919; Gazi Mustafa Kemal’in doğum günüdür, diyerek bu günü Türk gençliğine bayram olarak armağan etmiştir”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Alternatif, geleneği, sürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı