AMELE BİRLİĞİ NEREDE!.. google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
24 Nisan 2020 - Cuma 15:47 Bu haber 4189 kez okundu
 
AMELE BİRLİĞİ NEREDE!..
GÜNDEM Haberi
AMELE BİRLİĞİ NEREDE!..

Zonguldak, ‘Cumhuriyet’in ilk şehri’ olmanın yanında, ‘ilk endüstri merkezi’.

Elbette, 1848’de başlayan kömür işletmeciliğinin bunda payı büyük. Bu gün de ‘Çevre kirliliği’ dolayısıyla bazı çevreler şikayetçi olsa da, Taşkömürü ‘Stratejik’ bir ürün.

Zonguldak, kömürle Zonguldak oldu. Kömür için kurulan düzen  içinde Fevkani köprüsü, demiryolları, Liman, ÇATES, Erdemir, Kardemir, Çaycuma SEKA, Lavuarlar yer aldı.

Türkiye’nin lokomotifi oldu, ekonomiye katma değer ve istihdam yarattı.

Bu gün itibarıyla, ‘Ödediği vergi kadar yatırım alamıyor’; ‘Yiğitlerin değil sorunların harman olduğu il’ olarak anılıyorsa, ‘Şanına yakışmayan’ görüntülerin ardında; seçilmiş ve atanmışların vurdumduymaz çelişkilerinin yattığı bir gerçektir.

Endüstri merkezinde ‘Ters’ giden işler dolayısıyla, ‘Patinaj’ olmuştur. Mesela, 1848’de üretim başlamış, akabinde kömür madenleri için ilk iş yasası düzenlemesi olan Dilaverpaşa nizamnamesi çıkartılmış. Ardından, Mustafa Kemal’in isteği ile görevlendirilen zamanın İktisat Vekili Celal Bayar, ‘İşçi sağlığı ve iş güvenliği’ açısından olan eksiğin giderilmesi için ‘Havza-i Fahmiye Amele Birliği Kanunu (1921) çıkartıldı.

Dolayısıyla ülkenin ilk sosyal yardımlaşma ve dayanışma kuruluşudur bu günkü Amele birliği.

Amele Birliği’ne, içinde bulunduğumuz şartlar dolayısıyla, ‘Birlik’ ve ‘Yardımlaşma’ çerçevesinde bakacağız.

Amele Birliği’nin bu gün itibarıyla 7 bin 500- 8 bin civarında üyesi var. Dolayısıyla aylık 800 bin lira civarında aidat geliri var. Diğer taraftan, bankalarda vadeli hesaplarında olan nakdi para yekünü ise 120 milyon civarında. Yani, Ameli Birliği Zonguldak ve ülkenin güçlü sosyal yardımlaşma ve dayanışma kuruluşlarından biri.

Bu gün ‘İçinde olduğumuz şartlar’ dedik ya!

COVİD-19 dolayısıyla, ‘200 bine yakın emekli / yaşlısı’ ve 20 yaş altı gençlerin tehdit altında  olması nedeniyle ‘Şehir’ yani Zonguldak ‘Karantina’ altında ve sokağa çıkma yasağı var.

200 bin yaşlı ve emekli, dün kömür madenlerinde çalışan, dolayısıyla Amele Birliği’ne aidat ödeyip, üyelik yapmışlar bunlar… 20 yaş altı gençler ise bunların torunları… Yani, direkt olmasa da endirekt ilgilendiriyor Amele birliği’ni bu durum.

‘Ahval-i vaziyet’ ve ‘Önlemler’ çerçevesinde herkesin sesi çıkıyor, Amele Birliği yok ortalıkta.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma kuruluşu ve tarihi misyonu olan AB’nin yönetmeliği mi değişti acaba? Hadi, hastalara ‘Maske’ dağıtma işine yol vermiyor yönetmelik, hastanelere yardım işine de mi cevaz vermiyor!

2000’li yıllarda, Bartın ve Zonguldak’ta da ilçe dispanserlerine solunum cihazları sıhhi yatak, alet-edevat verdiğini hatırlıyoruz.

TTK’nın ‘Risk’ alıp, üretimi durdurduğu bir ortam da, ‘Üyelerim nasıl olsa çalışmıyor’ diye düşünüp, bu olağanüstü hale ‘Tepkisiz’ kalmak,  nasıl bir canlı tezahürüdür?

“Üyelerimize İkraz, son yardım, öğrenim yardımı yapıyoruz” demek, bu gün itibarıyla, ‘Tribünde’ gözükmenin bahanesi olabilir. Ancak, varlığını oluşturduğun yapı içinde sadece mevcut çalışanlar yok ki! Resmi olarak 1848, gayri resmi olarak 1921 yılından bu yana geçen süre, varlığın armağan edileceği ulviyeti ve kutsiyeti yüksek değerlerle doludur.

Önemli bir konu daha…

AB gelirinin 1/3’ü devlet tarafından (TTK aracılığı ile)fonlanıyor. Diğer bir tanımla, 120 milyonun 40 milyonu devletin fonladığı para. AB Yönetim Kurulu üyelerinin(14) yarısını işçi, yarısını işveren üyeler oluşturuyor. Yani; devlet sana veriyorsa, sende bu sıkışık durumda devlete vereceksin.

Hani, ‘Biz bize yeteriz’ kampanyası çerçevesinde Amele birliği’nin sesi sedası!..

Yönetim kurulu toplanır, ‘İl Pandemi Kurulu’ ile irtibat kurulur, ihtiyaçlar tespit edilir, görev ifa edilir. Yönetim böyle bir toplantı ve karara olumsuz cevap verir mi?

SONUÇ:  Böyle bin karar, Amele Birliği Yönetimini olduğu kadar, üyelerin ve Zonguldak’taki toplum katmanlarının tamamını mutlu eder.

Bu konuda WhatSapp üzerinden alınacak bir karar, ‘Üyelerin çektiği yardım parasının kesilmesi konusunda alınan karardan’ daha önemlidir bence.

Tarihi Amele birliği’ni yönetenlerin üzerine düşen görev, bu olağanüstü durumda görevlerini yapmalarıdır.

Böyle bir ortamda, Amele birliği’ne ‘Taşıyacağı yük’ düşmeyecekte ne zaman düşecektir?

Amele birliğinin görevi, sadece yöneticilerine maaş, üyelerine ikraz vermek midir?

BEKLEYELİM, GÖRELİM.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AMELE, BİRLİĞİ, NEREDE!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı