google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
10 Temmuz 2020 - Cuma 16:38 Bu haber 1211 kez okundu
 
ARTIK UĞURLAMAK YASAK
GÜNDEM Haberi
ARTIK UĞURLAMAK YASAK

Zonguldak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda, düğün ve asker uğurlama eğlenceleri ile ilgili yeni kararlar alındı.

Düğünlere saat kısıtlaması getirilirken, asker uğurlama eğlenceleri yasaklandı. Kurallara uymayanlara ise idari para cezasının uygulanacağı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararı doğrultusunda düğünlerde uygulanacak tedbirler; COVİD-19 salgınının yayılımını engellemek amacı ile teması azaltmak için köylerde ve sokaklarda yapılan düğün (gelin alma, kına vs. dâhil) nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde gündüz başlangıç saati en erken 13.00 bitiş saati en geç 17.00, akşam başlangıç saati en erken 19.00 bitiş saati en geç 23.00 olarak belirlendi.

Etkinlikler için, Zonguldak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından belirlenen gündüz ya da akşam zaman dilimlerinden biri tercih edilebilecek.  Öte yandan, düğünlerde ateşleyici patlayıcı silah havai fişek kullanımı da yasaklandı.

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde alınan kararlardan bir diğeri ise, asker uğurlama törenlerinin yasaklanması oldu. Asker uğurlama törenlerinin ve eğlencelerinin oluşturulabileceği riski önlemek adına; Kontrolsüz kalabalıkların oluşmasına neden olan, fiziki mesafe kurallarına aykırılık teşkil eden asker uğurlamalarında (Açık yada kapalı yerlerde eğlenceler düzenlenmesi, araç kamuoyu oluşturulması, toplu uğurlama v.b)  hiçbir şekilde müsaade edilmeyecek.

Askerlik yükümlülüklerinden, askerlik şubelerinden sevk işlemleri (sülüs belgesi verilirken) yapılırken birliğine teslim olacağı dönemi kapsayacak şekilde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere pandemi tedbirlerini ihlal edecek uğurlama, tören, eğlence, konvoy gibi aktivitelerde bulunmayacaklarına dair İçişleri Bakanlığı’nın 07 Temmuz 2020 tarihi ve 10889 tarihli yazı ekinde sunulan taahhütname alınacak.

Otogar, gar, havaalanı gibi yerlerden yapılacak uğurlamalara askerlik yükümlüsünün birinci derece yakınlarının (kardeşleri dâhil)  katılmasına izin verilmesi, bunun dışında akraba, tanıdık, arkadaş vb. katıldığı toplu uğurlamalara kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

Öte yandan, Askerlik şubelerince, askerlik yükümlüsünden alınan taahhütnamenin bir örneğini yükümlünün ikametgâh adresine göre ilgili kolluk kuvvetleri bildirilmesine ve kurallara uyulup uyulmadığı kontrolünün ilgili kolluk kuvvetlerince yapılacak.

Toplum sağlığı açısından oluşturur riskin yönetilmesi amacıyla Valiliklerce pandemi kurallarına aykırı şekilde asker uğurlaması, eğlencesi, töreni veya konvoyu yapması nedeniyle hakkında idari ya da adli işlem tesis edilen askerlik yükümlülüklerine dair bilgilerin ilgili askeri birliğine (bu kişilerin teslim olacağı) de bildirilecek.

Zonguldak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından konuyla ilgili alınan kararlara uymayan vatandaşlara idari para cezası uygulanacak.

Haber Merkezi 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ARTIK, UĞURLAMAK, YASAK, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı