google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
26 Ekim 2018 - Cuma 18:15 Bu haber 14383 kez okundu
 
ASGARi ÜCRETLi ZORDA
Asgari ücret: Bin 603 lira. Açlık sınırı bin 919 lira. Yoksulluk sınırı 6 bin 251 lira. Emekli örgütleri seslerini yükseltiyor.
EKONOMİ Haberi
ASGARi ÜCRETLi ZORDA

* Siyasetçilerde 2019 yerel seçimleri için liste kavgası başlarken, vatandaşlarda geçim sıkıntısı öne çıktı.
* Döviz fiyatlarındaki yukarı ivme ile başlayan pahalılık, dar gelirli üzerinde baskısını her geçen gün arttırıyor.
* Gıda başta olmak üzere temel mal ve hizmetlerde görülen artışlar, dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartlarını zorlarken, çeşitli kurumların hazırladıkları geçim endeksi rakamları da ortaya çıkıyor.
 * Uygulanmakta olan ekonomik programlara rağmen, enflasyonun önlenmesine yönelik tedbirler şimdilik bir sonuç vermedi.
* TÜRK-İŞ (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) çalışanların geçim şartlarını açlık ve yoksulluk sınırı açısından inceledi.
* Ekim 2018 araştırmalarına göre ortaya çıkan rakamlar gerçekten moral bozucu.
* TÜRK-İŞ’in Ekim ayı incelemesine göre: dört kişilik bir ailenin, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı(Açlık sınırı) bin 919 lira.
* Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.251,92 TL,   
* Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.360,09 TL olarak hesaplandı.   
* Dar ve sabit gelirlilerin içinde bulunduğu ekonomik şartlar ile ilgili İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri  Zonguldak Şube Başkanı ve Genel Merkez Teşkilat Başkanı Mustafa Sarıoğlu ile Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Memiş birer açıklama yaptılar.
* Sarıoğlu ‘Açlık sınırı baz alınarak, herkesin ödediği prim gün sayısına göre maaşların yeniden düzenlenmesi, ilaç katkı paylarının kesilmemesi. İnsan gibi yaşamak için adaletli maaş verilmeli’ dedi.
* Memiş ‘Emeklilerin 3/4’ü açlık sınırı altında aylık almaktadır. Emekli maaşları arasında eşitsizlik ve dengesizlik giderilmemiştir’ diye konuştu. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ASGARi, ÜCRETLi, ZORDA, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı