Haber Detayı
12 Mayıs 2017 - Cuma 16:43 Bu haber 6380 kez okundu
 
Ayaz, “Nitelikli eğitim ve nitelikli çalışma koşulları istiyoruz”
Dünya Hemşireler Haftası etkinlikleri kapsamında konuşan, Türk Hemşireler derneği Şube Başkanı Arife Ayaz, “Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ’a sesleniyoruz; Biz halkımıza nitelikli sağlık hizmeti verebilmek için nitelikli eğitim ve nitelikli çalışma koşulları istiyoruz” dedi.
SAĞLIK Haberi
Ayaz, “Nitelikli eğitim ve nitelikli çalışma koşulları istiyoruz”

Çetin ÖZDEMİR
Dünya Hemşireler Haftası Zonguldak’ta da çeşitli etkinliklerle kutlanırken, hemşireler çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.
Her yıl 12 Mayıs tarihlerinde kutlanan “Hemşireler Haftası” dün Valilik binası önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, Saygı Duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasıyla başladı.
Türk Hemşireler Derneği Zonguldak Şubesi tarafından gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Dernek Başkanı Arife Ayaz, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a seslenerek, Biz halkımıza nitelikli sağlık hizmeti verebilmek için nitelikli eğitim ve nitelikli çalışma koşulları istiyoruz” dedi.
Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından törene katılan hemşireler hep birlikte “Hemşirelik Andı”nı okudu.
“FİİLİ HİZMET ZAMMI TALEBİMİZE CEVAP VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”
Daha sonra günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Türk Hemşireler Derneği Şube Başkanı Arife Ayaz, “Bu ülkede yaşayan ve çalışan hemşireler olarak; 6283 sayılı Hemşirelik kanunu ile güvence altına alınan ‘Hemşire’ unvanımızın korunmasını istiyoruz, hemşirelik uygulamasının kapsamını güvence altına alan hemşirelik yönetmeliği 2010 ve 2011’in uygulanmasını istiyoruz. Hemşirelik hizmetlerinin yönetiminin biz hemşirelerde olmasını istiyoruz. Fiili hizmet zammı talebimize cevap verilmesini istiyoruz. Özlük ve emeklilik haklarımızın insanca yaşamaya elverişli hale getirilmesini istiyoruz. 6283 sayılı Hemşirelik Kanununun 8. Maddesi uyarınca Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan uzmanlık diplomalarımıza, Maliye Bakanlığı’ndan uzmanlık kadrosu tahsis edilmesini istiyoruz. Lisans tamamlama eğitiminin, mesleğin gücünü ve saygınlığını kaybettirmeyecek şekilde belirleyeceğimiz program ve koşullarda gerçekleştirilmesini istiyoruz. Meslek lisesi düzeyinde, çocuk yaşta, ne bir meslek ne de mesleğin yardımcılığı olamayacağını biliyor ve sağlık meslek liselerinin Hemşire yardımcılığı bölümlerinde öğretime son verilmesini istiyoruz. Aile Sağlığı merkezlerinde, aile sağlığı elemanı olarak polikliniklere sıkışmak değil, toplum sağlığını koruyacak ve yükseltecek bir sistem içerisinde ‘Halk Sağlığı Hemşireleri’ olarak görev yapmak istiyoruz. Taşeron ve güvencesiz çalışma koşulları istemiyoruz. Başka sağlık mesleklerine, hemşireliği icra yetkisinin verilmesini istemiyoruz. Bizler sağlık personeliyiz. Bu nedenle ‘yardımcı sağlık personeli’, ‘hekim dışı sağlık personeli’, ‘diğer sağlık personeli’ olarak sınıflandırılmak istemiyoruz. Sağlık hizmetlerinde büyük bir yabancılaşmaya ve ahlaki soruna neden olan ‘performansa göre ücret’ koşulunu reddediyoruz” dedi.
Türk Hemşireler Derneği Zonguldak Şube Başkanı Arife Ayaz, nitelikli çalışma koşulları da istediklerini belirterek, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da, 12 Mayıs Dünya Hemşireler Gününde, halkımıza ve T.C. Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ’a sesleniyoruz; Biz halkımıza nitelikli sağlık hizmeti verebilmek için nitelikli eğitim ve nitelikli çalışma koşulları istiyoruz” diye konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ayaz,, “Nitelikli, eğitim, ve, nitelikli, çalışma, koşulları, istiyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı