google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
11 Temmuz 2020 - Cumartesi 15:15 Bu haber 1392 kez okundu
 
“BAŞARI BİRLİKTELİKTEN GELİR”
“Zonguldak’ın kötü gidişine dur dememiz gerekiyor” diyen İYİ Parti il Başkanı Erkmen:
SİYASET Haberi
“BAŞARI BİRLİKTELİKTEN GELİR”

İYİ Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen başta Zonguldak’taki işsizlik, Filyos Projesi, üniversitenin Zonguldak’ın ekonomik ve sosyal anlamdaki kalkınmasına verdiği katkı, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi ve çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

“Zonguldak’ta ortak aklın egemen olması lazım” diyen İYİ Parti il Başkanı Yavuz Erkmen, Zonguldak’ın kötü gidişine herkesin dur demesi gerektiğini vurguladı.

“ZONGULDAK’TA ORTAK AKLIN EGEMEN OLMASI LAZIM”

Zonguldak’ın temel probleminin işsizlik olduğunu, istihdam alanlarının geliştirilip özellikle gençlerin iş sahibi olmalarının sağlanması gerektiğini hatırlatan Erkmen, “Zonguldak’ın pek çok problemleri var ve bunların başında işsizlik geliyor. Yeni istihdam sahalarının açılmaması nedeniyle belli bir yaşlara gelen gençlerimiz Zonguldak’tan göç ediyor ve hepsi başka vilayetlerde iş aramak zorunda kalıyor. Yıllardır madencilik sektöründe ana sektör olarak istihdam yoğun olarak çalışılan Zonguldak’ta bunun getirdiği eksilerde var, artılar da var” diyerek şu ifadelere yer verdi;   “Bugüne kadar madencilik sektöründe iş sahası oluşturulmuş ama geldiğimiz noktada günden güne eriyen işçi sayıları artık madencilik sektörünün de yeterince Zonguldak’ta herkese istihdam yaratacak bir sektör olmaktan çıktığını görüyoruz. Bu nedenle bizlere düşen görev var; Bizim Zonguldak’ta sektör çeşitlemesi yapıp değişik sektörleri devreye koymamız lazım. Eğer bunu yapamazsak ve yalnız madene bel bağlayacak olursak, hükümetin tutumu ortada, arada sırada 500-1000 kişi gibi beklenenin çok altında istihdam yapılmak suretiyle sanki insanların ağzına bir parmak bal sürülüyor. Çünkü ‘kuruma 1000 kişi işe alacağım’ dediğiniz zaman aralığında da birçok kişi kurumdan emekli oluyor. Dolayısıyla, toplumun beklentilerini karşılamak mümkün olmuyor. Bu nedenle hepimize düşen görev var ve bunu siyasi anlamda söylemiyorum; Zonguldak’ta ortak aklın egemen olması lazım. Zonguldak’ta ortak aklın bir araya gelip yeni iş sahalarının açılması konusunda fikir birliği etmesi, yeni sektörlerin devreye konulması lazım.” dedi.

“VERİLEN SÖZLERİN YERİNE GETİRİLMESİNİ BEKLİYORUZ”

Çatalağzı bölgesinde kurulan Eren Enerji’nin kuruluş çalışmaları sırasında Zonguldak’a verdiği sözleri yerine getirmesi gerektiğini söyleyen Erkmen, “Yıllarca konuşulan Filyos Projesinde limanında tamamlanmasıyla birlikte biran önce aktivite edilmesi ve insanlara iş sahası yaratabilecek, emek yoğun dediğimiz sahaların açılması gerekiyor. Geçmişte verilen birtakım sözler var ve ben bunları dile getiriyorum ama pek duyan olmuyor, muhatapları bunu duymuyor. Eren Holdingin bile Çatalağzı’nda santral kurulurken “şu kadar işçi çalıştıracağız, şunları kuracağız” şeklinde kendilerinin Ekonomist Dergisine verdikleri röportajları ve beyanları vardı. Bunları halen hayata geçiremediler. Biz bunların hayata geçirilmesi anlamında verilen sözlerin yerine getirilmesini beklediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“ALT YAPI ŞARTLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ LAZIM”

Zonguldak-Filyos yolunun bir an önce devreye girmesi gerektiğini hatırlatan Erkmen, “Altyapı şartlarının Zonguldak’ta iyileştirilmesi lazım bunun temel noktalarından bir tanesi de 2-3 tane bizim ana arter dediğimiz yollarımız var. Bir tanesi Filyos-Zonguldak arasındaki sahil yolunun biran önce ana arter şeklinde devreye girmesi. İkincisi Devrek-Ereğli yolunun biran önce bitirilip devreye alınması. Üçüncüsü ise demiryolunun iyileştirilmesi ve havaalanının devreye girmesiyle bu bölgede altyapısı tamamlanmış turizme, tarıma açılmış, sanayide çeşitliliğin sağlanmış bir Zonguldak’la önü açılmış bir Zonguldak haline geliriz.

Bülent Ecevit Üniversitesi’nin önemine dikkat çeken İYİ Parti il Başkanı Yavuz Erkmen, “Üniversiteyi şehrin kalkınmasında ki önemli dinamiklerden biri haline mutlak suretle getirmemiz gerekiyor” diyerek şunları söyledi.

“ÜNİVERSİTEYİ ŞEHRİN KALKINMASINDA Kİ ÖNEMLİ DİNAMİKLERDEN BİRİ HALİNE MUTLAK SURETLE GETİRMEMİZ GEREKİYOR”

“Bülent Ecevit Üniversitesinin 28. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Böyle önemli bir müessese ki ben bunun kuruluşunda Safranbolu’da ilk Meslek Yüksek Okulu’nun kurulması ile Bartın Orman Fakültesinin kurulmasını bizzat gerçekleştirmiş birisiyim. Ayrıca üniversitenin bana vermiş olduğu fahri doktora unvanı da var. Buna dayanarak şunu söylüyorum; Üniversitenin burada halkla, toplumla, Zonguldaklılarla bütünleşip Zonguldak’ın her kesiminde özelliklede hizmet sektöründe daha yoğun bir alan yaratması ve daha aktivite olması gerekiyor. Çünkü üniversiteler bulundukları yörede sadece eğitim-öğretim veren kurumlar değillerdir. Aynı zamanda bulundukları yörenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı yapan kurumlardır. Biz burada bu katkının Zonguldak’ta biraz daha yukarı çekilmesini arzu ediyoruz. Üniversiteyi şehrin kalkınmasında ki önemli dinamiklerden biri haline mutlak suretle getirmemiz gerekiyor” diye ifade etti.

“TEK BAŞINA KİMSE BİR ŞEY İFADE ETMEZ, BAŞARI BİRLİKTELİKTEN EKİP RUHUNDAN GELİR”

Madencilik sektörü ile birlikte tarım ve hayvancılık olmak üzere sektör çeşitlenmesiyle, diğer sanayi kuruluşlarının da geliştirilmesiyle Zonguldak’ın kalkınacağına dikkat çeken Erkmen, “Tarımda, hayvancılıkta belli bir boyuta ulaşmış, turizmde altyapı eksiklerini gidermiş, ekonomik ve sanayi anlamında bir taraftan madenciliğin üst noktaya geldiği, daha çok kişinin üretim yaptığı ve verimli bir üretim yaptığı madencilik sektörünün yanında sektör çeşitlemesiyle diğer sanayi kuruluşlarının devreye girdiği, küçük esnafın, ticaret sahibinin mutlu olduğu, esnafın dükkanlarını her gün gönül rahatlığıyla açıp, belli bir seviyeye getirdiğimiz Zonguldak her kesi mutlu eder. Bu mutlu etmenin kaynağı ortak akıl etrafında toplanıp, projelerimizi güncelleyip bunların da hayata geçmesi için birlikte çalışmamız gerekir. Tek başına kimse bir şey ifade etmez, başarı birliktelikten ekip ruhundan gelir. Eğer ekip olmayı beceremezseniz sırf ben yaptım la giderseniz bu işler olmaz. Bu nedenle akıl akıldan üstündür ortak akılla Zonguldak’ın kötü gidişine dur dememiz gerekiyor. Aksi takdirde güncel pansuman diyebileceğimiz bir takım önlemlerle alınabilecek sonuçlar sadece günü kurtarmaya yeter. Düzce gibi küçük bir il 10-15 yılda sanayide hangi noktaya geldi, ne kadar istihdam yarattı, kaç kişi çalışıyor. O nedenle oturup düşünmemiz gerekiyor ve fikir birliğine varıp Zonguldak’ı ayağa kaldırmamız gerekiyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.  

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: “BAŞARI, BİRLİKTELİKTEN, GELİR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı