BELEDİYE SİNEMASI / EŞEK ÖLÜSÜ GİBİ YATAN LAVUAR ALANI…
Haber
24 Nisan 2022 - Pazar 14:31 Bu haber 3881 kez okundu
 
BELEDİYE SİNEMASI / EŞEK ÖLÜSÜ GİBİ YATAN LAVUAR ALANI…
GÜNDEM Haberi
BELEDİYE SİNEMASI / EŞEK ÖLÜSÜ  GİBİ YATAN LAVUAR ALANI…

BELEDİYE SİNEMASI / EŞEK ÖLÜSÜ

GİBİ YATAN LAVUAR ALANI…

Geçtiğimiz haftanın önemli konularından biri Lavuar Alanı Projesindeki değişikliklerin ortaya çıkmasıydı. CHP Zonguldak Milletvekili Sayın Deniz Yavuzyılmaz’ın TBMM’ye verdiği soru önergesi sonucu öğrenebildik, halktan gizlenen gelişmeyi.

Meğer, projede daha önce olmayan Denizcilik İşletmeleri yapısı, Deniz Yıldızı Teras Alanı, ve Uzunmehmet Camii Parkı gibi ‘farklı mekanlar’ eklenmiş. İlgili Bakan, ‘işin bir an önce bitirilmesi hedeflenmektedir’ demiş!

Bu bilgilerin kamuya açıklanması akabinde bile seçmene ‘detaylı’ bilgi verilmedi.                    Mesela, Liman içi projesinde kaç tane işyeri olacak. İlave 4 büfe kimlere verilecek ve proje ne zaman ‘resmi’ olarak hizmete girecek?

Akabinde, ‘Zonguldak’ın En Eski Kültür Alanı’ olarak kabul edilen ve kapatıldığı 9 yıllık süreçte ‘atıl’ olarak bekletilen Belediye Sinemasının akıbetini de ‘bir vesile’ öğrenmiş olduk.

CHP Milletvekili Sayın Yavuzyılmaz’ın ‘soru önergesi’ marifetiyle öğrenip aktardığına göre, Belediye sineması da bürokrasiye takılmış.

Bu ‘Zonguldak Belediye Sineması sorunu’ üzerinde durduğumuz konulardan biri. Ancak, iktidar yanlısı seçilmiş ve atanmışların en büyük özelliklerinden biri, basına yansıyan konuları ‘sağıra yatıp’ cevaplamamak, ‘bir vesile’ unutturmak.

Olayın tarihçesi şu…

24 Haziran 1932de kurulup, 1952’de kapatılan Halkevlerinin bulunduğu bu günkü ‘Belediye Kültür Merkezi(BKM)’ binası alt katı, belediye sineması olarak düzenlenmişti.

BKM’ binası altındaki 800 kişilik Sinema salonu 1952’den 2014 yılına kadar Belediye Sinema Salonu olarak görev yaptı.

Ancak, Zonguldak Belediyesi’nin aldığı karar, yaptığı ihale ile sinema, 2013-2023 yılları arasında 10 yıllığına, ‘amacı duşunda kullanılamaz’ şerhi ile özel şirkete kiralandı.

Kamuoyunda eleştiriler artınca, özel sektör sinemayı 2017’de ‘üçüncü şahıslara devredilemez’ şerhi ile Zonguldak Belediyesi’ne geri verdi.

Atıl vaziyetteki sinema ile ilgili Vali Ahmet Çınar(2017-2018) ‘Bakka/özel idare’ ortaklığında proje hazırlattı. Bakım/onarım çalışmaları yapıldı.Bina çatısı başta olmak üzere; çok amaçlı salon, asma perdeli sinema salonu ve engelliler için tiyatro salonu olmak üzere 700-800 bin lirallık harcama ile fiziki görüntü tamamlandı.

karkaz olarak tamamlanan salonun, Zonguldak’a yakışır bir şekilde; ışık-ses ve koltuk ihtiyaçları sağlanmadığından bu güne kadar hizmete sokulamadı.

2017’de ‘tescilli Kültür Varlıkları arasına katılan BKM içindeki Belediye Sineması’nın ışık-ses ve koltuk ihtiyaçlarının giderilmesi için gerekli olan 1 milyon lira bu güne kadar temin edilemedi.

13 Mayıs 2019’da İNANIŞ “Zonguldak’ın yegane nefes alacağı yerlerden biri olan Lavuar Alanı nasıl sahilde ‘eşek ölüsü’ gibi yatıyorsa; ‘kültür sanat’ için bir nefes olacak Belediye Sineması  BKM altında ‘Milli servet’ olarak yatıyor” şeklinde olayı manşetten vermişti.

Belediye Sineması, işte o gün bu gündür Namık Kemal’in ünlü dizeleriyle ‘Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini’ diyerek yalvarıyor.

Eleştiriler artınca AK Parti yöneticileri olayı Kültür Bakanlığı’na taşıdı. Zamanın Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan ‘Tescilli Kültür Varlığı olan (tescil tarihi 2017) sinemaya devir alınarak ya da kaynak temin edilerek sinemaseverlerin hizmetine sokacağız’ dedi.

Yıl Nisan 2022.

CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın TBMM’ye verdiği soru önergesi karşılığında, alınan cevabi yazıdan öğrendiğimize göre; 90 yıllık sinema, Zonguldak Belediye Meclisi kararıyla, ‘restorasyon ve onarım’ işlerinin yapılması için 3 yıllığına Kültür ve Turizm Bakanlığı’na (15.09.2020)tahsis edilmiş. Ancak, 2 yıldır cevap beklendiği ortaya çıktı.

Yapılması gereken, 1932 yılında yapılmış ve ‘kültür mirası’ hazinelerinden biri olan Belediye Sineması’nın, ‘unutturularak’ kayıp edilmesi değil, en kısa zamanda Zonguldak’ın ‘kültür envanteri’ değerleri arasına katılmasıdır.

 

MİLLİ EĞİTİM DE NELER OLUYOR!

Geçen haftanın en önemli özelliklerinden biri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, ‘her şeye rağmen’ yöre ve ülkede büyük coşku ile kutlanmasıydı.

‘Her şeye rağmen’ eleştirisine Zonguldak ve ülkeden birer örnek vereyim.

Ülke genelinde coşkuya rağmen, 2013’te ‘demokratikleşme süreci’ bahanesiyle kaldırılan ‘andımız’ yine tartışmaya açıldı. 23 Nisan 1920… Atatürk’ün Meclisi kurduğu, modern Türkiye’nin temellerinin atıldığı, gün. Bayramın çocuklara ‘armağan’ edilmesinin nedeni bu.

Atatürk, çocuklara nasıl olması gerektiğini, ‘andımız’ içeriğinde anlatmıştı.   Tartışma, ‘sistem/iktidar’ değişinceye kadar sürecek anlaşılan.

Zonguldak’ta da ‘halkın teveccühü’ ile coşkuyla kutlanan bayram arifesinde bir ‘olumsuzluk’ oldu. Provalarda Dr. Derviş Nihat Akat İlkokulu öğrencilerinin üzerindeki İngilizce ‘genç kal’ yazan tişört yüzünden ‘step gurup’ programdan çıkartılmaya çalışıldı. Milli Eğitim Müdürü’nün ‘şhow’ merakından kaynaklanan bir huzursuzluk. Programdan çıkartacaksan, provaya çağırmazsın. Bahane İngilizce yazı ise okullara İngilizce ders koymazsın.

 ‘Her şeye rağmen’ den kasıt şu; 22 Nisan Günü provalarda Dr. Derviş Nihat Arkat İlkokulu öğrencilerinin üzerindeki İngilizce ‘genç kal’ yazılı tişörtler nedeniyle, ‘step’ gurubunun bayram programından çıkartılmaya çalışılması. Milli Eğitim Müdürü’nün ‘Şhow’ merakından kaynaklanan bir huzursuzluk. Programdan çıkartacaksan, provaya çağırmazsın. ‘Bahane’ İngilizce ise, okullara İngilizce ders koydurmazsın. Öğretmen ve öğrencilerin arasında ‘şhow raconu’ kestiysen, okul müdürünün ‘istifa’ depremi karşısında ‘patinaj’ yapmazsın.

Milli Eğitim de birkaç aydır, ilginç gelişmeler yayılıyor piyasaya. Ne hikmetse, camia içindeki ‘memur sendikaları’ da Sadettin Dede’nin alınmasından sonra ‘geri vites’ yapmış durumda.

Mesela; Zonguldak’ta konuşulan konulardan biri de, Karaman Amele Birliği Okulunda ‘görevlendirme’ ile çalışan müdüre ‘23 Nisan gösterilerini yap, alacağım seni’ denmiş.

Milli Eğitim de ‘alma/verme işleri’ böyle mi oluyor?

Bunlar, sadece velileri değil, geleceğin teminatı olan öğrencilerimizin de moral motivasyonunu bozar.

Ne oldu şimdi! Zonguldak’ın en başarılı okullarından Dr. Derviş Nihat Arkat İlkokul öğrencileri  ‘giyemez’ dediğin İngilizce ‘genç kal’ tişörtleriyle bayram da programda yerini aldı. Karaman Amele Birliği Okul Müdürü görevinde kalırsa ne olacak?

Velhasıl-ı kelam; tadında bırakılmayan şhowlar sıkıntı… Camiaya da sıkıntı, siyasete de, toplum katmanları içinde yaşam kalitesine negatif tesir açısından da…

HARUN YÜCEL TABURCU OLDU

Şehrimizin tanınmış eşraf ve esnaflarından merhum Orhan Yücel’in çocuklarından Harun Yücel başarılı bir kalça platin protez operasyonu gördü.

Zonguldak Level Hastanesi operatörlerinden Dr. Hüseyin Özdemir’in gerçekleştirdiği operas yon sonrası Harun Yücel, yürüyüşe başladı.

Hafta sonu Hasan Atik ve Level Müdürü  Dr. Murat Koca ile birlikte ziyarete gittik.

Morali çok iyi. Sağlığın bulunmaz nimet olduğunu, arayan ve ziyaretine gelenler ile başta ameliyatı gerçekleştiren doktoru olmak üzere hastane personeline teşekkür etti.

Güler yüzlü dost kardeşimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

EMEKLİLERE ‘ZAM’ YERİNE

‘NASİHATTEN HALLİCE’ SÖZ ALDI

Enflasyon oranına göre, bayram ikramiyelerinde iyileştirme bekleyen emekliler, ‘nasihatten hallice’ söz aldılar.

Beklentiler, sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamalarıyla suya düşerken; ‘zam vermedik bari söz verelim’ denerek, enflasyonun ezdiği emekli Temmuz’a yönlendirildi.

Enflasyonun yüzde 61’e çıktığı günümüzde, çoğunluğunun, açlık sınırının altında, ortalama ücret olan 2.500 lira ile geçinmek zorunda kalan emekliler; zam yerine vat almanın hüsranını yaşıyor.

Yılbaşında umut ettiği zammı alamayan emekliler, 1.100 TL olan bayram ikramiyesine zamdan umudunu kesti.

Emekliler, bayram dolayısıyla seçim bölgelerine gidecek iktidar partili milletvekillerine  ‘ikramiye zamları’ nedeniyle siteme hazırlanıyorlar. Emekli Dernekleri de, yaptıkları açıklamalar ile siyasi iktidarı yoğun şekilde eleştiriyorlar.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BELEDİYE, SİNEMASI, /, EŞEK, ÖLÜSÜ, , GİBİ, YATAN, LAVUAR, ALANI…,
Yorumlar
Haber Yazılımı