İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Berlin’de buluşma teklifi
Haber Detayı
17 Mayıs 2017 - Çarşamba 18:33 Bu haber 6162 kez okundu
 
BEÜ den dev bir adım daha
Bülent Ecevit Üniversitesi Diyabetik Ayak Bakımı ve Diyabetik Yara Tedavisi İçin Dev Bir Adım Daha Attı: Podoloji Alanında Altyapıya İlave Olarak Podoloji Ön lisans, Yüksek Lisans Ve Doktora Programları Açıldı.
SAĞLIK Haberi
BEÜ den dev bir adım daha

BEÜ bünyesinde Türkiye’nin Kamuya bağlı ilk Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulduktan sonra eğitim öğretim programlarını ve yatırımlarını da buna göre planlıyor.
Türkiye’de kamuya bağlı ilk Diyabet ve Obezite merkezi kuran Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) bu merkezin bir mükemmeliyet merkezine dönüşmesi için yatırımlarına hız verdi. Bir taraftan hasta kabülüne başlayan merkez diğer taraftan Zonguldak Valiliği ile birlikte "ortaokul öğrencilerinde diyabet ve obezitenin tespiti ve mücadele eylem planı" imzalayarak kendi alanında Türkiye’de ilk defa Zonguldak’ta başlayan önemli bir projeyi hayata geçirdi. Proje dahilinde il genelinde bulunan 116 ortaöğretim okulunda okuyan öğrenciler obezite ve diyabet ile ilgili olarak düzenli takip edilecek. Proje, Türkiye ve Zonguldak sağlık otoriteleri ile yerel yöneticilerine stratejik hedefler oluşturmasında, okul ve halk sağlığı profesyonelleri ile aileye bilgi verilmesi bakımından ayrıca önem taşıyor. Anılan proje anlık bir veri toplama amacı ile değil, her bir öğrencinin bu hastalıklarla ilgili uzun süreli bir takip içermesi bakımından da yenilik getiriyor.
Diğer taraftan Merkez bünyesinde ülkemiz için önemli bir boşluğu dolduracak ve ihtiyacı karşılayacak ayak bakım ve diyabetik yara tedavisi birimi için gerekli çalışmalar yapıldı ve ihtiyaçlar belirlendi. Bu kapsamda yaklaşık 600 bin TL lik bir alt yapı projesi ile bir podoloji birimi yapılandırıldı. Proje kapsamında hastalara yönelik ayak tabanı basınç noktalarının tespiti, yürüme analizi, ayak tabanı yapımı, ayakta yara oluşmasını engelleyici işlemler ve tedavi ile takipleri için özelleşmiş yüksek teknolojili cihaz ve ekipmanla teçhiz edilmiş bir Podoloji ünitesi oluşturulacaktır. Böylece hastaların biyomekanik sorunlar bakımından değerlendirilmesi yapılacak, aynı yetkin kişiler tarafından yardımcı araç ve ortezlerin üretilmesi sağlanacak, tanıya bağımlı standart ortez ve yardımcı araç kullanımının yerine, hastaya ve/veya hasta ayağına özel ortez temini ve ilgili girişimlerinin gerçekleştirilmesi ile daha etkin tedavi olanağı sunulabilecektir.
Ayrıca Ahmet Erdoğan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda Podoloji Ön Lisans programı ve yine Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Podoloji Yüksek Lisans ve Doktora programlarının açılmalarına yönelik başvurular Yükseköğretim Kurulunca kabul edildi. Ön lisan ve lisans üstü programlar 2017-2018 eğitim-öğretim yılı itibari ile öğrenci almaya başlayacak. Söz konusu programlar yoluyla hem merkez bünyesindeki Podoloji Birimine akademik destek sağlanmış olacak hem de Podoloji meslek alanında nitelikli eğitim ve öğretim sağlanarak mezunları yoluyla Zonguldak ve ülkemizde çok önemli bir açık kapatılacaktır.
Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Rektör Prof. Dr. Mahmut ÖZER şunları söyledi: “Üniversitemiz Batı Karadeniz Bölgesinin en donanımlı ve güçlü sağlık hizmeti sunucularından birisidir. Bu gücünü ve kapasitesini artırmak için önemli yatırımlar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Bu bağlamda özellikle ulusal ve uluslararası öncelikler doğrultusunda bir yatırım projesi ile kamuya bağlı ilk Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezini kurduk ve Sağlık hizmetini sunması için Sağlık Bakanlığımızdan izin ile ilgili süreçlerini de tamamlayarak binayı hızla hizmete aldık. Merkez bünyesinde ülkemiz için önemli bir boşluğu dolduracak ve ihtiyacı karşılayacak ayak bakım ve diyabetik yara tedavisi birimi için gerekli çalışmalar yapıldı. Alt yapı projesi ile gerekli donanım tamamlanmak üzeredir. Ahmet Erdoğan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda Podoloji ön lisans programının ve yine Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Podoloji yüksek lisans ve doktora programlarının açılmayla ilgili başvurularımız YÖK tarafından kabul edildi. Bu gelişmeler neticesinde Merkezimiz bünyesinde oluşturulan Podoloji Birimimiz Türkiye’deki en güçlü birimlerden birisi olacak ve Zonguldak ve ülkemize önemli hizmetler sunacaktır. Süreçlerde büyük emek veren ve fedakârca çalışan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor, Zonguldak’a, Batı Karadeniz Bölgesine ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BEÜ, den, dev, bir, adım, daha,
Yorumlar
Haber Yazılımı