Haber Detayı
27 Nisan 2015 - Pazartesi 07:50 Bu haber 3532 kez okundu
 
‘Bol su içilmeli’
Zonguldak Diyabet ve kronik hastalar derneği Başkanı Çetin Terzioğlu diyabet hastalarını yaz aylarında dikkat etmesi gereken konular hakkında uyardı.
SAĞLIK Haberi
‘Bol su içilmeli’

Diyabet hastalarının bol su içerek dengeli beslenmeleri gerektiği konusunda uyaran Zonguldak Diyabet ve kronik hastalar derneği Başkanı Çetin Terzioğlu; ‘Zonguldak Diyabet ve kronik hastalar derneği olarak yaz dönemimiz başlamıştır. Yaz döneminde özellikle diyabet hastalarımıza bir öneride bulunmak istiyorum. Su tüketimi gerçekten çok önemli. Bizim üyelerimiz doktorlarımızın da söylediği gibi günde en az 2,5 kilo su içmeleri gerekir. Diyaliz hastaları için su tüketmek gerçekten çok önemli. Diyaliz hastalarımızın da su tüketmemesi gerekir. Onun için diyalize girmeden gerekli su tüketimini gerçekleştirmek gerekir. Yaz döneminde güneşli havada güneşin altında değil de sabah veya akşam saatlerinde yürüyüş yapmalarını tavsiye ediyorum. Beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Buradan diyabet hastalarını özellikle uyarmak istiyorum. Su tüketimine, beslenmelerine dikkat etmeleri ve yürüyüş yapmaları gerekir. Hayatlarını idame etmeleri için bunlara dikkat etmeleri gerekir. Özellikle sebze tüketmeleri çok önemli. 
Önümüzde Ramazan ayı var. Diyabet hastalarının normalde oruç tutmamaları gerekir. Çünkü diyabet hastalarının düzenli ara öğünle beslenmeleri gerekir. Oruç tutmak isteyen diyabet hastalarımızın doktor kontrolünde oruç tutmaları gerekir. Doktoru izin verdiği müddetçe oruç tutabilirler. Ramazan ayına girmeden seminerimiz olacaktır. Müftülüğümüzden bir hocamız ve doktorumuz eşliğinde ramazan ayında diyabetle ilgili seminer düzenleyeceğiz’ dedi.  Seda FİDAN

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlık
Yorumlar
Haber Yazılımı