google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
14 Temmuz 2020 - Salı 15:20 Bu haber 1503 kez okundu
 
‘BU BİNA NEDEN KULLANILMIYOR’
GÜNDEM Haberi
 ‘BU BİNA NEDEN KULLANILMIYOR’

Zonguldak eski Belediye Başkanı Secaattin Gonca yıllarca müdürlük ve çeşitli kademelerde görev yaptığı, o zamanki adı ile Karaelmas Elektrik Dağıtım A.Ş Genel Müdürlüğü(KEDAŞ) olan binanın yıllardır boş ve atıl bir vaziyette durmasına tepke gösterdi.

O dönemki adı ile KEDAŞ’ın Zonguldak Yayla Mahallesi Kadırga Caddesi üzerinde bulunan bina, KEDAŞ’ın özelleştirilip EnerjiSa adını alması sonrasında yaklaşık 15 yıldan beri boş ve atıl bir halde adeta çürümeye terk edilmişti.

Yıllardır o binada gerek mühendis ve gerekse de yönetici olarak görev yapan Secaattin Gonca, kendisine ait sosyal medya hesabından hem üzüntüsünü belirtmiş, hem de bazı önerilerde bulundu.

Zonguldak eski Belediye Başkanı ve KEDAŞ eski yöneticisi Secaattin Gonca kendisine ait sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu görüşlere yer verdi.

"BU TARİHİ BİNA YILLARDIR NİYE KULLANILMIYOR!!!!

Türkiye Taş Kömürü kurumu Genel Müdürlüğü (TTK) yanında bulunan bu bina, önceki ismiyle Ereğli kömürleri işletmesi(EKİ) müessese müdürlüğü, devamında TTK ‘ca hizmet binası olarak kullanıldıktan sonra,yaklaşık 15 yıl önce Karaelmas Elektrik Dağıtım A.Ş Genel Müdürlüğü’ne (KEDAŞ)hizmet binası olarak kullanılmak üzere devir edildi.

KEDAŞ’ ın özelleştirilme sürecinde de sadece kullanım hakkı (mülkiyeti devlete ait) olmak üzere süreli olarak Enerjisa Başkent Elektrik AŞ ‘ye devir edilen tarihi bina bir süre misafirhane olarak kullanıldıktan sonra hizmet harici bırakıldı.

Bir yandan İhtiyaç gösterilerek yeni devlet hizmet binaları yapılırken, mülkiyeti devlete ait olan bu binanın yıllardır boş tutulmasına bir anlam verilememektedir.

Enerjisa Başkent Elektrik AŞ’nin kullanmadığı bu tarihi binanın özelleştirme idaresi tarafından geri alınarak, kültür hizmeti başta olmak üzere kamu hizmetinde ihtiyacen kullanılması durumunda, tarihi binanın yıpranmasının da önüne geçilmiş olacaktır” dedi.

İNANIŞ O HABERİ 09 AĞUSTOS 2016’DA YAZMIŞTI

KEDAŞ’ın özelleştirilmesinin ardından yıllardır boş ve atıl bar halde duran ve o günden beri adeta çürümeye terk edilen bina ile ilgili İNANIŞ Gazetesi olarak 9 Ağustos 2016 tarihinde o binayı haber yapmış ilgili ve yetkililerin dikkatini çekmişti.

O günden beri hiçbir yetkilinin dikkatini dahi çekmeyen o bina ne yazık ki, adeta kaderine terk edilirken, Zonguldak’ın en güzel yerinde sahipsiz, terk edilmiş bir bina olarak ortalıkta duruyor.

Zonguldak kent merkezinde bazı kurumların yer arayışları sürerken, bu binanın görmezden gelinmesi, yaklaşık 15 yıldan beri de işlevsiz, bakımsız bir halde durması gözlerden kaçmıyor.

Zonguldak’ta birçok kamu binası gibi bu binanın da ekonomiye kazandırılması istenirken, bu binanın yeniden gözden geçirilerek değerlendirilmesi bekleniyor.

Haber : Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: , ‘BU, BİNA, NEDEN, KULLANILMIYOR’,
Yorumlar
Haber Yazılımı