BU NE PERHİZ NE LAHANA TURŞUSU!.. google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 17:24 Bu haber 5854 kez okundu
 
BU NE PERHİZ NE LAHANA TURŞUSU!..
GÜNDEM Haberi
BU NE PERHİZ NE LAHANA TURŞUSU!..

* Zonguldak ve Havalisinde 4 yıl önce yapılan ‘Deprem sondaj’ çalışmalarında, Mülkiyeti Zonguldak Valiliği il Özel İdaresi’ne ait olan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yüzde 41 deprem tehlikesi olduğu ortaya çıkmıştı.
* Çeşitli etkinliklerin ve Devlet Tiyatrosu’nun da oyunlarını sergilediği Atatürk Kültür Merkezi’nde dün itibariyle bünyesinde bulunan ‘tiyatro sahnesi’ mekanik bakıma alındı.
* Bakımının on beş gün süreceği tahmin edilen sahnede ‘mekanik bakım’ ve ‘yeni teknolojik’ sahne sistemleri yerleştirilecek. 
* “Mekanik Bakım; Onarımcı, her türlü endüstriyel makine ve ekipmanın kurulmasına, arıza tespiti, bakım ve onarımlarına ilişkin işlemleri, belirli bir süre içerisinde yapma işi” olarak  biliniyor.
* Sahne bakım ve onarımından sonra tiyatro salonundaki koltukların da değişeceği öğrenildi.
* Deprem tehlikesi nedeniyle, İl Kültür Müdürlüğü’nün ‘İdari’ bölümü Vilayet Binası’na taşıyacağı ileri sürülmesine rağmen tadilat çalışmaları yapılması akıllarda soru işareti bıraktı.
* Gözlemciler, İl Özel İdaresi’nin deprem tehlikeli binayı, en az yirmi yıllığına tahsis etmesi halinde, Kültür Bakanlığınca yıkılıp yapılabileceğini ileri sürmüştü. Devir için İl Genel Meclisi’nin kararı gerekiyor.
* Bir ‘küçük’ bir ‘büyük salonu’ bulunan binada, Yüzde 41 Deprem tehlike riski dolayısıyla, binaya bu güne kadar Doğalgaz çekilemediği de alınan bilgiler arasında. 
* Konumu itibarıyla Türkiye, birçok deprem kuşağı üzerinden geçiyor. Marmara, İskenderun körfezi-Van arası ve Ege Bölgesi aktif deprem kuşağında bulunuyor.
* Zonguldak, aktif deprem kuşağında olmasa bile Atatürk Kültür Merkezi binasındaki yüzde 40 deprem riski, tehlike anlamı taşımıyor mu? Taşıyorsa, hangi önlemler alındı?
* ‘AKM’de DEPREM RİSKİ’ haberini okuyan okuyucular soruyor “Önlem alınmadan, AKM bünyesinde bulunan tiyatro sahnesi neden teknolojik sahne çalışması yapılıyor?”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, NE, PERHİZ, NE, LAHANA, TURŞUSU!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı