Haber Detayı
23 Nisan 2015 - Perşembe 07:47 Bu haber 3407 kez okundu
 
Çakan emeklilerle buluştu
MHP 1. Sıra Milletvekili adayı Zeki Çakan ve 5. Sıra adayı Meral Demirbaş Türkiye İşçi Emeklileri Zonguldak Şubesi’ni ziyaret etti.
SİYASET Haberi
Çakan emeklilerle buluştu

MHP İl Başkanı Hamdi Ayan, MHP Merkez İlçe Başkanı Niyazi Kıransoy ve MHP Kadın Kolları Başkanı Mevlüde Yalçıner ve il ilçe yöneticilerinin olduğu ziyarette emeklilerin sorunları görüşüldü.

‘Emeklilerin bu iktidarı desteklememesi lazım’
MHP 1. Sıra Milletvekili adayı Zeki Çakan ziyarette iktidar partisini eleştirirken, Zonguldak’ın dününü ve bugününü kıyasladı. Çakan ayrıca emeklilerden kendisine destek istedi.
Çakan ziyarette yaptığı konuşmasında;  ‘İşçi emekliler derneği bugün ziyaret etmeyi biz diğer dernekleri ziyaret ederken de söylediğimiz gibi bir nedeninin olduğunu zaman zaman açıklıyoruz. Dernekleri ziyaret etmemizin nedenleri bu derneklere üye olan hemşerilerimizin sıkıntılarını, arzularını, isteklerini yanı sırada mevcut iktidarın bu derneklerimize bakış açısını görmek değerlendirmek gerektiğinde teşekkür etmek, gerektiğinde de yapılmayanları yapabilme mücadelesini verilmek için bilgilendirmek ve bizimde kendimizi bilgilendirerek görev aldığımızda bunların üzerine düşerek çözüm yollarını bulabilmektir. Şunu açıkça ifade ediyorum basın mensubu arkadaşlarımda şuanda kaydediyor. Yapılmalıdır, edilmelidir, beklenmektedir diye hep gelecek zamandan bir umut bekleyerek dile getirildi meseleler. Çok şükür bu yapıldı biz bundan da son derece memnunuz yapanlara teşekkür ediyoruz deyip bir tek cümle başkanın ağzından çıkmadı. O zaman bunları yapmayan, bunları yapamayan, bu konulara eğilmeyen işçi emeklisi başta olmak üzere işçilerini düşünmeyen bir iktidarın iktidar olması ve iktidarda kalması arkadaşlarımız tarafından mümkün görülmediğine ve bu konuyla ilgili şikâyetler dile getirildiğine göre o zaman arkadaşlarımızın işçi emeklilerimizin bu iktidarı desteklememesi lazım. 

‘Sorunlarınıza çözüm bulacağımızın sözünü veriyoruz’
Biz Milliyetçi Hareket Partisi başta Genel Başkanımız olmak üzere iktidara yürüyen bir parti olarak en azından koalisyon ortağı olabileceğimiz Türkiye tarafından bugünkü durumda,  bugünkü ortamda görülen bir parti olarak ve onun bir adayı olarak geçmişte de yapılan hizmetleri benim yaptığım hizmetleri çok iyi bilen sizlerle tanışıklığımız, beraberliğimiz olan bir kişi olarak şunu söylüyorum ki biz bu meseleleri çözüm bulabilmek için ordayız.  Bu meseleleri gündeme getirebilmek için buradayız. Allah nasip eder iktidar olduğumuzda tek başınayız. Olmadığımızda koalisyon ortağı olduğumuzda yine nasıl 57. Hükümette koalisyon ortağı olarak birlik ve beraberlik içerisinde çalışıp gerek ülkemizde, gerek bölgemizde hatta ve hatta biraz önce epilasyon oranı dediniz. Enflasyon oranı çerçevesinde veya en az ona yakın bazı konularla ilgili işçimizin geçmişte çözüm bulmaya emeklimiz de dertlerine çözüm bulmaya çalışır. Daha iyi bir ortamda size hayat şartlarını sağladığımız günleri şuanda herhalde arıyorsunuz. Dolayısıyla ben şunu söylüyorum biz Allah nasip ederse gelecekte bu söylediklerinize çözüm bulacağımızı ve gelecekte de sizin belirttiğiniz hususları çözüm bulabilme mücadelesi vereceğimizi açıklıkla ifade ediyorum. Fazla bir şey söylemek istemiyorum. Çünkü siz beni tanıyorsunuz. 

‘ÇATES TTK’ya verilseydi, TTK kurtulurdu’
Zaten içimizde yine aday kardeşimiz çok değerli, engellileri temsil eden çok değerli ayrıca da işçi emeklisi olan bir kardeşimiz. Netice itibariyle biz memur çocuğu, işçi çocuğu Zonguldak’ta yaşayan doğan herkes Zonguldak da işçinin ne olduğunu Türkiye genelini ispatlamış yörede ve bilgide bulunuyoruz. Dolayısıyla o zamanlar 40 bin 50 bin çalışan işçi sayısı ve çalışan sayısı varken bugün 8-9 bin lira düştük arkadaşlar. Niçin neden düştük 2000 yılında 4000-5000 tane koalisyon hükümeti üzerinde TTK’ ya adam alındı. Bugün TTK’ ya 50 kişi, 100 kişi alınabilme mücadelesi verirken hiçbir üretimin arttırılma ve dolayısıyla istisnamın yaratılma mücadeleleri verilmiyor. Bunlar çok zor şeyler değil. Ben her zaman her yerde söylüyorum.  Bir tek Çatalağzı santralini özelleştirmeselerdi o santralin Türkiye taş kömür kurumuna daha önce bizim dönemimizde Kardemir 1 liraya nasıl işçiye verildiyse verselerdi TTK’ ya şuanda 9000 ton üretilen kömür 2000 tona çıkardı. 2000 tona kömürün çıkması için en az 5000 tane adam işe alınırdı ve TTK zarardan kurtulup elektrik satardı. Ham maddesi bizde, yakıt bizde niçin bunların üzerine gidilmiyor çünkü hiç kimse Başbakanının, Bakanının, Cumhur Başkanının karşısına çıkıp bu meseleleri anlatacak cesareti kendinde bulamıyor. Aman ben hiç bir şeye karışmayım oturayım parmak kaldırayım indireyim çok uslu bir Milletvekili desinler bir dahaki bu koltuğu garanti altına alayım. Yok, öle bir şey. Böle eğer biz bunları dile getirme, söylemezsek bundan sonrada bunları çok daha gelen Milletvekili adaylarına ve Milletvekillerine verirsiniz. 

‘Şehir batıyor’
Ben gecemi gündüzüme kattım Zonguldak Belediye Başkanına neler yaptığımı biliyorsunuz. 84’te şu caddeler, 84’te bu mahalleler nasıldı Millet Vekili yaptı beni Bartınlı hemşerilerim neler yaptığımızı da Bartınlı hemşerilerimizden öğrenin. Ben onu bunu yaptım demeye de artık sıkılıyorum. Burada herhangi bir şey görmeyince ne yapıldı. Siyasi sorumluluğunu taşıyan o insanlar neler yaptıklarını gelsinler anlatsınlar millet memnunsa bende açık söylüyorum kendilerine teşekkür edeceğim. Bugün Bartınlı bize teşekkür ediyor,  Bartınlı bizim aday olmamız için çok uğraştı, Bartınlı muhtarlarımız dinliyor 265 köyün en az 150 tane muhtarı niçin aday olmuyorsun aday olman için ne gerekiyorsa bize düşen görev varsa biz yapalım diye toplantılar düzenlediler. Hizmetten yılmadığımız için, hizmet edebilmemiz için, ettiğimiz hizmetlerden memnun oldukları için ama maalesef hizmet edilmeyenlerde Zonguldak’ta sesini çıkarmıyor. En büyük projeler Filyos vali projesi Allah bana nasip etti en büyük barajın temelini ben attım. Dolayısıyla birlik ve beraberliği sağlaya bilmek için biz seçildikten sonra yerel yönetimdeki arkadaşlarımıza yardım dâhil bir Millet Vekili aman Belediye Başkanı batsın puan bana gelsin. Şehir batıyor. Bu iktidarın nimetleri gidiyor. Bir başka yerlerde çok şeyler yapılan yerlerde var. Zonguldak’a niye yapılmıyor çünkü Zonguldaklı bu konuyla ilgili fazla istekte bulunup masaya istekte bulunmuyor. Ağlamayan çocuğa meme verilmez. Beni çok iyi tanıyorsunuz geldim ben bu binaya çok zamanda geldim. Takım tutar gibi taraf olmayın. Hangi aday daha fazla size hizmet edebilecek, hangi Siyasi Partinin bugün ülkenin bölünmez bütünlüğü yönünde demokratik, sosyal, hukuk devletlerin birliği beraberliği var oluşu yönünde gelecekte hizmet edecek ve şuanda hangi değerleri koruyor ve korumaya çalışıyor lütfen bunlara dikkat edelim’ dedi. 
Türkiye İşçi Emeklileri Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Memiş ise 15-16 Nisan’da genel merkezde yapılan başkanlar kurulunda tespit edilen ve çözüme kavuşturulması beklenilen sorunların listesini MHP 1. Sıra Milletvekili adayına sunarak kendisinden destek istedi. Memiş ayrıca ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iktidar partisinin emekliler üzerinde uyguladıkları politikalara karşı olduklarını ve MHP’ye destek olacaklarını belirtti. Seda FİDAN

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zeki Çakan
Yorumlar
Haber Yazılımı