‘ÇENESUYU ÇORBA’ ÇÖZÜMLER VE SORUNLAR
Haber
27 Ekim 2021 - Çarşamba 17:31 Bu haber 1701 kez okundu
 
‘ÇENESUYU ÇORBA’ ÇÖZÜMLER VE SORUNLAR
GÜNDEM Haberi
‘ÇENESUYU ÇORBA’ ÇÖZÜMLER VE SORUNLAR

‘ÇENESUYU ÇORBA’ ÇÖZÜMLER VE SORUNLAR

Zamlar ve hayat pahalılığı geri adım atmıyor. İşsiz ve dar gelirli geçim cenderesinde kıvranıyor. Enflasyona yapılan ‘cek/cak’lı çözümler çare olmuyor. PKK sorunu bitmek bilmiyor. Asgari ücretlinin 780 lira eriyen maaşı da bizi aşıyor…

Peki ‘bizi aşmayan’, kulak kabartıp, ‘çözüm bulacağımız’ sorunlar konusunda ne yapıyoruz?

‘Eften püften’ sorunlar değil bunlar! Yatırım/hizmet manasında; insanların yaşam kalitesine dokunmaktan ziyade;  yaşam kalitesini yukarı çekecek iş/oluş/ hareketler.

“Politikanın en önemli unsurlarından ‘iddia ve tekrar” olduğunu hatırlatıp, daha ziyade yöre sorunları üzerinde duruyorum. ‘Yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu şehirde’, önce, ‘sağıra yatmak’ suretiyle unutturulmaya çalışılan, ‘koltuğu deruhte etmek’ maksatlı, uyutma nutuklarıyla geçiştirilen, insanların yaşam kalitelerini aşağı çeken sorunlar…

Sorunlar, alfabetik sıraya göre gündeme alınıp tartışılıyor elbette. Kimi hazırlanan proje kapsamında, kimi bir vesile gündeme getirildiğinde… Sonra, resimler çekilip, katılımcılara teşekkür edilip, tozlu raflarda yerini alıyor vesselam.

Örnek mi! Mithatpaşa Tüneli ile Yeni Hastane ihalelerinin yapılmasıyla bitmesi arasındaki ‘ahval-i vaziyet’ gösterilebilir.

Efendim; dün ‘Su Ürünleri Çalıştayı’ vesilesiyle, şehrin asıl ihtiyacı olan birkaç yatırım/hizmeti hatırlattım; unutturmaya çalışanlar inat…

Su Ürünleri Çalıştay’ı, Zonguldak ekonomisini taşkömürüne bağımlı olmaktan kurtarmak için başlatılan ‘alternatif sektör arayışı’ toplantılarından biriydi.

Karadeniz’deki balık katliamlarından sonra, kayıp olan balık türlerine karşılık, ‘sektörel çeşitlilik’ için kafes balıkçılığıyla ‘Levrek, Gökkuşağı Alabalığı, Deniz Alabalığı’ gibi türleri çoğaltmak için fikir alış-verişi yapıldı.

Netice de, Zonguldak kıyılarını kapsayan ’Stratejik Bölge’ engeli yani; askeri haritalarda kısıtlı hareket alanı gündeme geldi. Denizde kafes balıkçılığı yatırımı yapabilmek için; Stratejik bölge engelinin kaldırılması gerekiyor.

Filyos Projesi kapsamında bir gelişmenin ürünümü bilmem. Kömür ocaklarının Kozlu bölgesinden deniz altına girdiği bir ortamda; stratejik Bölge’den kurtulmamız zor olmasa gerek!

‘Su Ürünleri Çalıştayı’ toplantısı, sorunun gündeme getirilmesi açısından iyi, sonuçlanması açısından ‘spor olsun’ diye yapıldı dedim. Çünkü, şehrin ihtiyacı olan bir çok konu var toplanılıp, resim çektirilip, unutturulmuş. Zonguldak Merkez İlçe’nin bir organize Sanayi Bölgesi(OSB) yok.

Şehrin göbeğinde ‘Yamalı bohça’ gibi, tamirci çarşıları var. Yatırımcılarımız ise ‘tatlı su kurnazı’ durumunda. Verseler, kordon boyunu ‘sanayi sitesi’ adı altında parselleyip, hangar sahibi olmaya kalkarlar…

Vilayet Konağına 10 dakika mesafede, merkeze bağlı Elvanpazarcık Beldesi’nde, görüntü olarak  174 dönümlük ormanlık alan var. Vali Erol Ayyıldız döneminde spor kompleksi olarak koordinatları hazırlanmış. ‘Orman vasfını kaybetmiş alan’ statüsüne sokulmasıyla; şehrin yatırım amaçlı bir çok ihtiyacını karşılayacak bir alan.

Dün de yazdım, Kozlu-Ereğli arasında Terziler Köyü’nü katın Kozlu sınırlarına yapın OSB’yi.

Koskoca şehirde Hafriyat Döküm Alanı yok. Sahile, mesire alanlarına, dere boylarına kaçak döküm yapanları yakalamak için güvercin taklası atılıyor.

Tıpkı, aracına resmi otopark bulamayıp, kaldırım ve cadde işgali yapanlara ceza kesmek için takla atıldığı gibi.

Dün, Türkiye Barolar Birliği Genel Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu, Zonguldak Barosu’nu ziyaretinde, Zonguldak’ta bir Baro Binası yapmak istediklerini, ancak; arsa bulamadıklarını açıkladı.

20 yıl önce de Prof. Mehmet Haberal Zonguldak’ta hastane yapmak için arsa aramış, bulamamıştı. Demek ki neymiş, yirmi yıldır, hizmet/yatırım/teşvik konusunda mesafe alınmamış.

Bırakın onu bunu, yasa ile sabit ve yasak olmasına rağmen, modern kent edebiyatları yapılan Kdz. Ereğli’de, Belediye Halk Otobüsleri’nde 65 yaş üstülerden ücret alınıyor. Seçilmiş ve atanmışlar ise ‘yetki’ edebiyatı ile sorunu görmezden geliyorlar.

Velhasıl-ı; yapılacak olan ‘desinler’ cinsinden toplantılar ötesinde, sözde değil, özde birlik sağlayıp, sorunlara çözüm üretmektir.

SAYIN FEYZİOĞLU’NA 3 AYRI TEŞEKKÜR

 

Türkiye Barolar Birliği Genel Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu, dün kongre süreci çerçevesinde Zonguldak’ı  adliye binasını ziyaret eti. Cumhuriyet Baş savcısı Sayın Abdurrahim Alan ile Zonguldak Barosu’nu ziyaret edip, fikir alışverişinde bulundu.

Zonguldak Barosu yönetimi de Av. Türker Kapkaç Başkanlığında ziyarette hazır bulunup, Sayın Feyzioğlu’na Zonguldak yöresi sembollerinden madenci heykeli ve Devrek Bastonu hediye etti.

Sayın Feyzioğlu’nun adliye ziyaretine, rutin haber dışında, kendisiyle tanışıp, teşekkür etmek için katıldım.

Sayın Feyzioğlu beğendiğim hukukçulardandır. ÇIKIŞ YOLU’ isimli kitabını beğenerek okudum.

Üç ayrı teşekkür için söz aldım, toplantıda.

  1. İnsan hak ve hürriyetleri konusundaki duruş ve çalışmaları için  teşekkür ettim.
  2. Kitabın arka kapağındaki özet anlatımdaki ifadeleri olan ve benim duygu düşüncelerime  tercüman olan ‘Öğretmenimiz Türkiye’dir. SEVDAMIZ, ADIMIZ, SOYADIMIZDIR TÜRKİYE’ mısraları için teşekkür ettim.
  3. 3) Kitabı ‘Çıkış Yolu’nda, emeklilere beş sayfa yer verdiği için, TÜM EMEK DER Zonguldak Şube Yöneticisi olarak teşekkür ettim.

Programsız bir gelişme olduğu için Sayın Feyzioğlu önce şaşırdı sonra teşekkürlerini aktarıp, gazeteci ve baro yöneticilerine ‘ÇIKIŞ YOLU’ nu özetledi.

Türkiye’nin böyle genç, dinamik, meselesine hakim hukukçulara ihtiyacı var.

Türkiye’nin vazgeçilmez ihtiyaçlarından biride, insan hak ve hürriyetleri açısından sıkıntı yaşamamasıdır.

Allah, gönlüne göre versin Sayın Feyzioğlu, yolun açık olsun.

ENFLASYONA CEK/CAK ÇÖZÜM MÜ?

Bir yanda yüksek enflasyon diğer yanda  zam sağanağı yüzünden maaşları eriyen asgari ücretliler. Hele de piyasada günlük alış/verişlerin kontrol altına alınamayışında sıkıntı çekilen gıda enflasyonu.

Genel enflasyonun yüzde 19.58 olduğu bir ortamda, gıda enflasyonunun yüzde 28. 79 seviyelerinde olması moral bozuyor.

Siyasilerin tarım ürünleri konusunda erken uyarı sistemi kurulacağına yönelik açıklamalarına rağmen, piyasalarda gözetim mekanizmaları kontrolü sağlayamadı.

Enflasyon ve sürekli zamlar, dar gelirlilerin  günlük gıda ihtiyaçlarının teminini zora soktu.

Vatandaşlar, enflasyon ve zam furyasına karşın, siyasi söylevler yerine, piyasa denetimlerini arttırmalarını istiyor.

Daha ziyade zincir marketler üzerinde oluşturulacak denetim mekanizmasıyla, zam furyasının önüne geçileceği ileri sürülüyor.

KOZLU DA İMAR ŞAVAŞLARI KALDIĞI YERDEN…

Kozlu ‘imar’ ve ‘kanalizasyon’ deyince ilk akla gelen yerleşim alanlarından biri.

Bilindiği gibi 140 bin nüfuslu Kozlu İlçesi’nde kanalizasyonlar dere ve denize akıtılıyor.

Konut sayısı ile nüfusun her gün arttığı ilçede, tartışma konularından önemlisi ise imara aykırı binaların çoğalması.

Yapılan itirazlar sonrası bazı imar planları için mahkemenin iptal kararı verdiği söylenirken, önümüzdeki ayın ilk meclis toplantısında yine imara aykırı yapılaşmanın gündeme geleceği öğrenildi. Edindiğimiz bilgilere göre iptal edilen planlar komisyonda yeniden hazırlanıp askıya çıkacak. Askıdaki hazırlıklara Aralık ayı ilk haftasına kadar itiraz edilecek. Süreç devam edecek.

Kozlu’da bir belediye meclis üyesi Murat Birinci’nin silahlı saldırıya uğramasından sonra, imarla ilgili eleştiri ve tartışmaların boyutu daha da arttı.

KİRLİ İÇME SUYU TBMM’DE

Dert bir değil elvan elvan denir ya? Zonguldak’a neresinden bakarsan bak, mutlaka bir sorunla karşılaşıyorsun.

Su kirliliği son günlerin aktüel sorunlarından.

Yağışlı havaların sonrası ve su kesintileri akabinde, konutlardaki musluklardan kirli su akıyor.

Halk sağlığını tehdit eden görüntü ve su kirliliğine sebep olan bu gelişme, seçim öncesi vatandaşa verilen sözlerin yerine getirilmemesi olarak da dikkat çekiyor.

Su kirliliği, vatandaşın moralini bozmanın ötesinde korkuya da sebep oluyor. Pandemi ortamında, su kirliliği neticesiyle hastalığa yakalanma korkusu çeken vatandaşlar, yetkililerden önlem almasını istiyorlar.

Diğer taraftan içme sularındaki kirlenmeyi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’a teşekkür yağıyor.

İnşallah vatandaşların şikayeti yanında Deniz Vekil’in çare arayışları bir işe yarar, Zonguldak’ta korku biter.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘ÇENESUYU, ÇORBA’, ÇÖZÜMLER, VE, SORUNLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı