google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
29 Mart 2020 - Pazar 15:45 Bu haber 1523 kez okundu
 
CİDDİYE AL, “EVDE KAL”, SAĞLIKLI KAL…!
GÜNDEM Haberi
CİDDİYE AL, “EVDE KAL”, SAĞLIKLI KAL…!

*** Dünyanın en gelişmiş ülkelerini bile kasıp kavuran, 30 Bin’i aşan kişinin yaşamını yitirdiği, binlerce kişinin de hastalığın pençesinden kurtulmaya çalıştığı bir Koronaviras(COVİD-19) belası ile mücadele ediliyor.

*** Türkiye’de de 11 Mart’ta görülen Koronavirüs tehdidine karşı her türlü tedbirler alınmaya devam ediyor.

*** Toplu yaşam alanları, kafeler, AVM’ler, çay ocakları, kahvehaneler ve benzeri mekanlar virüsün Türkiye’de görüldüğü ilk günlerde kapatılmıştı.

*** Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere tüm Bakanlıklar tedbirler kapsamında, çeşitli kısıtlamalara giderek, virüsün yayılma olasılığını en aza indirmek için topyekun mücadele başlattılar.

*** Türkiye’de de, Koronavirüs pandemisine yakalanan ve yapılan test sonuçlarında pozitif çıkan vaka sayılarında günbegün artış gösterirken, yaşamını yitirenlerin sayılarında da hızlı bir artış eğilimi gösteriyor.

*** Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyeleri uzmanlar günlük uyarılarını yapıyor. Virüsün hızla yayılmasını engellemek, Türkiye’de vaka ve ölüm olaylarını en aza indirmek için adeta milli mücadele yapıyorlar.

*** Uzmanlar vaka sayısının artması ile birlikte kritik bir iki haftaya girildiğini, bu süreçte daha etkin mücadele edildiğini, vatandaşların “EVDE KAL”arak, kendi izolasyonlarını, kendi OHAL’lerini oluşturmaları konusunda sürekli hatırlatılıyor.

*** Özellikle; ellerin yıkanması, hijyen konusuna çok dikkat edilmesi gerektiği, kimse ile yakın temas kurulmaması ve 65 yaş üstü vatandaşların dışarı çıkmayarak, çok daha dikkat edilmesi gerektiği hatırlatılıyor.

ZONGULDAK RİSKLİ BÖLGEDE Mİ?

*** Koronavirüsün yayılması üzerine dikkatler Zonguldak’a çevrildi.

*** Sağlık Bakanlığı vaka ve ölü sayılarını gün gün açıklarken, il il açıklanmaması üzerine Zonguldak’ta bilgi kirliliği yaşanmaya başlamıştı.

*** Her yaşamını yitiren kişilerin Koronavirüs’ten öldüğü, vaka ve test sonuçlarında pozitif çıkan kişi sayısının arttığı yönündeki spekülasyonlar, bazı yerel gazete ve internet sitelerinde, normal bir ölümün “Koronavirüsten öldüğü” şeklinde haber yapılması üzerine 5 gazeteci gözaltına alınmıştı. Bu olayın bir gün sonrasında ise 62 yaşındaki bir kadının Koronavirüsten öldüğü açıklaması Vali Erdoğan Bektaş tarafından açıklanmıştı.

*** Zonguldak’ta Koronavirüs tedirginliği devam ediyor. Nedeni de; Zonguldak il genelinde 69 bin 65 yaş üstü vatandaşın bulunması, maden kenti olması dolayısıyla da KOAH, akciğer ve kronik hasta sayısının çok fazla oluşu Zonguldak’ın riskli iller arasında gösterilmesi tedirginliği artıran nedenler olarak gösteriliyor.

YETKİLİLER UYARIYOR, “EVDEN ÇIKMAYIN, EVDE KAL”IN!

*** Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Zonguldak’ta da Valilik, Emniyet Müdürlüğü, Belediyeler, Sağlık Müdürlüğü ve tüm kurum ve kuruluşlar her türlü tedbiri alarak virüsün hızlı yayılması engellenmeye çalışılıyor.

*** Zonguldak’ta da toplu yaşam alanları kapatıldı. Bankalar, marketler dışında hemen hemen hiçbir işyeri açılmıyor. Kamu kurumları esnek çalışma yöntemi veya internet üzerinden işlem yapıyor.

*** Buna rağmen vatandaşların birçoğu normal günlerde çarşıya inip alış verişlerini yapıyor, bankalarda işlerini görüyor, işleri olmasa da caddelerde gezerek virüs tehdidine aldırış etmiyor.

*** Toplu taşıma araçlarına kısıtlama getirilirken, bazı vatandaşlar da özel araçlarıyla trafik yoğunluğuna neden oluyor.

*** Zonguldak Valiliği, Emniyet Müdürlüğü kent içinde birçok noktada araç parklarına izin vermiyor. Gazipaşa Caddesi, Uzunmehmet Caddesi, Soğuksu, Fevkani köprü ayakları başta olmak üzere tüm cadde ve ara sokaklarda araç parkalarına izin verilmiyor, emniyet şeridi çekilerek parkların yasaklandığı gözlendi.

*** Koronavirüs tehdidine karşı kritik iki haftanın eşiğine gelindiği açıklanıyor. Bu dönemde; CİDDİYE AL “EVDE KAL” SAĞLIKLI KAL…! ZONGULDAK…

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CİDDİYE, AL,, “EVDE, KAL”,, SAĞLIKLI, KAL…!,
Yorumlar
Haber Yazılımı