google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 17:59 Bu haber 735 kez okundu
 
COVİD-19 İŞ KAZASI ve MESLEK HASTALIĞI MI?
GÜNDEM Haberi
COVİD-19  İŞ KAZASI ve MESLEK HASTALIĞI MI?

Covid mücadele sürerken, Covid’li hayat ile ilgili mücadelede sürüyor.

Son tartışmalardan biri de, ‘Covid-19 meslek hastalığı mı?’

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, tespit ettikleri iş dünyası sorunlarını Video konferans sistemiyle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a iletti.

Bakan Albayrak’tan istenen 7 istek arasında ‘Covid-19’un iş kazası ve meslek hastalığı kapsamından çıkartılması’da bulunuyor.

Covid-19’un iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında olması için,Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi “Başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm çalışanların, COVID-19 şüpheli ya da tanılı hasta ile temaslarında, hastadan kendilerinin solunum yollarına, göz mukozasına ya da açık yaralarına olan öksürük, hapşırık ve diğer vücut sıvılarının sıçraması ya da bulaşması veya bunlarla kontamine olmuş kesici delici malzemelerle yaralanma olaylarının tamamı iş kazası olarak değerlendirilmeli ve kayıt altına alınmalıdır.” Şeklinde bir teklifte bulunmuştu.

TSO başkanı Metin Demir’de TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile Hazine ve Maliye Bakanı’nın ortak toplantısında, ‘COVİD-19’un iş kazası ve meslek hastalığı sayılmaması’ teklifini iletti.

Dün konuyu TSO Başkanı Demir’e sordum.

-“Malumunuz bu salgın tek başına işverenlerin alacağı tedbirler yada iş yerindeki uygulamalarla önlenecek bir yapıda değil.

Salgından etkilenecek çalışanlar, yada onların yakınları tarafından, bu hastalığı iş yerinden kaptığı iddiasıyla davalar açılma ihtimali var.

Böylesi bir senaryo da hiçbir işverenin bu mali yükün altından kalkması ihtimali yok.

Bu küresel salgın sebebiyle,, ortaya çıkabilecek böylesi durumların önüne geçmek için bir yasal  düzenleme talebimiz var’ dedi.

Valla, iki tarafın teklifinde de ‘Haklı’ yanlar var.

Bakalım karar nasıl çıkacak?

Kaynak: Editör:
Etiketler: COVİD-19, , İŞ, KAZASI, ve, MESLEK, HASTALIĞI, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı