Haber Detayı
19 Mayıs 2017 - Cuma 16:18 Bu haber 2829 kez okundu
 
‘Duygu bozukluğu her yaşın sorunu’
İstanbul Gelişim Üniversitesi rehber öğretmen ve diğer eğitimcilere “Duygu Durum Bozukluğu” konulu seminer yapıldı.
GÜNDEM Haberi
‘Duygu bozukluğu her yaşın sorunu’

***Barut, “Duygu durum bozuklukları her yaşta olabilir. Önemli olan bunu tanımak kişide normalin dışında giden ilgi kaybı, ders başarısında düşme, keyifsizlik, mutsuzluk, önceden yapmak istediği şeyleri yapmak istememe gibi ve hırçınlık, öfke gibi değişiklik varsa burada çok dikkatli olmamız gerekiyor”

 

HABER: Çetin ÖZDEMİR

İstanbul Gelişim Üniversitesi rehber öğretmen ve diğer eğitimcilere “Duygu Durum Bozukluğu” konulu seminer düzenledi.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Psikoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Tuncay Barut tarafından Dedeman Otelde gerçekleştirilen, “Duygu Durum Bozukluğu” isimli seminere Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Kapıcı, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri İlhan Sabit Memiş ve Hülya Çelep,  Memur-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kamuran Aşkar, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Gelişim Üniversitesi Psikoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Tuncay Barut “Duygu Durum Bozukluğu” nun ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti.

Rehber öğretmenleri ve eğitim camiasıyla düzenlenen programda “Duygu Durum Bozukluğu” konusunu konuştuklarını söyleyen Gelişim Üniversitesi Psikoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Tuncay Barut şu bilgileri verdi.

DUYGU DURUM BOZUKLUKLARI HER YAŞTA OLABİLİR

“Duygu durum bozukluğu çok ciddi halk sağlığı sorunu olduğu için eğitim camiamızın bunu öğrenmesi farkındalığı ve kişilere daha fazla yardımcı olmamızı sağlayacaktır. Birde sorunu ne kadar erken fark edersek kronikleşmeyi, yıkıcı hale gelmeyi o kadar erken engelleyebiliriz. En kötü kısmı eğer depresif bozukluksa işlevselliği bozmanın yanı sıra intihar eyleminin olmasıdır. Her intihar girişimi ve her intihar düşüncesi aslında çok önemlidir. Bunları ciddiye almamız gerekiyor. Bunu ne kadar erken tanırsak o kadar yüz güldürücü sonuç alırız. Bunu için eğitimci arkadaşlarımız ile beraber bir duyarlılık oluşturmaya çalıştık. Çok keyifli ve faydalı bir toplantı olduğunu düşünüyorum.

Duygu durum bozuklukları her yaşta olabilir. Önemli olan bunu tanımak kişide normalin dışında giden ilgi kaybı, ders başarısında düşme, keyifsizlik, mutsuzluk, önceden yapmak istediği şeyleri yapmak istememe gibi ve hırçınlık, öfke gibi değişiklik varsa burada çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bu konularda yapılacak şey aile ve öğretmenlerle bu durumu konuşup varsa iş, okul konusundaki problem veya sosyal açıdan problem varsa bunu ciddi bir duygu durum bozukluğu olarak değerlendirip tedavi ekibine yönlendirmektir.  Duygu durum bozukluğu her yaşın yani çocukluğunda, ergenliğinde, yaşlılığında sorunudur. Çünkü mutsuzluk, keyifsizlik, hayattan kendini geri çekme, yaşamdan zevk almama, bazen boşluk duygusunun olması, normal işlevselliğin bozulması gördüğümüz şeyler. Bunlar önemsenmeyip geçiştirilecek şeyler değildir. Bunların ciddiyetini ve önemini iyi kavramamız gerekiyor. Çünkü en yıkıcı kısım intihardır. Bugün yaptığımız programda da özellikle bu konunun üzerinde durduk. İntihar girişimin olması düşüncesi, intihar düşüncesinin olması ya da intihar planın olması çok önemli olduğunu, bunu çok önemsememiz gerektiğini dile getirdik. Bu şekilde bir duyarlılık oluşturduğumuzu düşünüyoruz” dedi.

KUZGUN: “TÜRKİYE GENELİNDE ÇEŞİTLİ KONULARDA BU TARZ ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ”

İstanbul Gelişim Üniversitesi Halkla İlişkiler Sorumlusu Cihan Kuzgun ise “İstanbul Gelişim Üniversitesi olarak Türkiye genelinde birçok ilde İl Milli Eğitim Müdürlükleri, Rehberlik Araştırma Merkezleri gibi çeşitli kurumlarla illerde ve ilçelerde bulunan rehber öğretmenlere ve okul idarecilerine yönelik çeşitli programlar düzenliyoruz. Bu bağlamda Zonguldak il genelinde görev yapan rehber öğretmen ve okul idarecilerine yönelik üniversitemizin akademisyenlerinden Yardımcı Doçent Doktor Tuncay Barut hocamızla beraber öğretmenlerimize yönelik “Duygu Durum Bozuklukları” konulu seminer çalışması yaptık. Programımızın amacı öğretmenlerimizin öğrencileriyle ve eğitim camiasında karşılaştıkları ile alakalı yapabilecekleri, çözümler bulabilecekleri öneriler noktasında aydınlatmak ve bilgilendirmek. Bu konuda Gelişim Üniversitesi olarak sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında Türkiye genelinde çeşitli konularda bu tarz çalışmaları yapıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Duygu, bozukluğu, her, yaşın, sorunu’,
Yorumlar
Haber Yazılımı