Haber Detayı
22 Nisan 2015 - Çarşamba 21:33 Bu haber 3774 kez okundu
 
‘‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir”
TBMM Adalet Komisyonu Üyesi CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı
- Haberi
‘‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir”

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk yaptığı yazılı açıklamasında; ’30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Antlaşmasından sonra, yurt toprakları işgal edilmeye başlamış, Saltanat makamının ve İstanbul Hükümetinin kayıtsız kalması üzerine de, Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul’dan Anadolu’ya geçerek Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştı. Büyük Önderimiz; Samsun’dan başlayarak her adımda aldığı kararlara halkımızı ortak etmeyi kendine görev saydı. Gazi Paşa, biliyordu ki; ulus olmadan Kurtuluş Savaşı kazanılamazdı! Amasya Genelgesinde “Milleti ancak kendi azim ve kararları kurtaracaktır” derken bu gerçeğe dikkat çekiyordu. 
Bu anlayış içerisinde Erzurum ve Sivas Kongresi’ne yurdun dört bir yanından temsilciler çağrılması kararlaştırılarak, alınan kararlar milletin temsilcileriyle birlikte alınarak uygulamaya konulmuştu. Bu sürecin devamında, bundan tam 95 yıl önce, Türk Ulusunun en zor günlerinde; Mustafa Kemal Paşa; 23 Nisan 1920’de, yine ulusun temsilcilerini toplayarak, Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisini açmıştır.  
TBMM açıldıktan sonra her geçen gün aldığı kararlarla halkımızın güvenini kazanmış ve ulusumuzun umudu olmuştur. İlk Meclis, Bağımsızlık Savaşı’nı başarıya ulaştıran, ulusu özgürleştiren, ‘‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” ilkesini gerçekleştiren, Gazi bir Meclistir. TBMM’nin açılmasıyla; Türk Ulusunun haklarını ve hukukunu koruyacak bir kurucu Meclis kurulmuş, yeni Türk devletinin temelleri atılmış, Mustafa Kemal Paşa’nın Meclis Başkanı seçilmesiyle de Kurtuluş Savaşı halk iradesine dayandırılmıştır. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin ilanından hemen sonra, çok sevdiği çocuklara TBMM’nin açıldığı gün olan “23 Nisan”ı “Bayram” olarak armağan etmiştir. Dünyada tek çocuk bayramı olan 23 Nisan, 1979 yılından bu yana “Uluslararası” bir nitelik de kazanmıştır.
“Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak kutladığımız bu güzel günde, yarınımız ve geleceğimiz olan çocuklarımıza sonsuz sevgilerimi sunuyorum. Ayrıca, tüm ulusumuzun  “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nı kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı ve şükranla anıyorum’ dedi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ali İhsan Köktürk
Yorumlar
Haber Yazılımı