“EMEKLİ BU PARA İLE NASIL GEÇİNECEK” google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
26 Ekim 2020 - Pazartesi 14:43 Bu haber 1426 kez okundu
 
“EMEKLİ BU PARA İLE NASIL GEÇİNECEK”
EKONOMİ Haberi
“EMEKLİ BU PARA İLE NASIL GEÇİNECEK”

Türkiye Emekliler Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Memiş, Türkiye’de 8 milyon 355 bin emeklinin açlık sınırının altında maaş aldığını, açlık sınırının da asgari ücreti 114 TL geçtiğini söyledi.

Emeklilerin geçinemediğini, çocuklarına ve torunlarına harçlık dahi veremediğini belirten Memiş, emeklilerin ekonomik durumlarının düzeltilmesi gerektiğini vurguladı. 

Bin 500 TL civarında maaş alan emeklilerin durumlarının iyileştirilmesi gerektiğini söyleyen Türkiye Emekliler Derneği Şube Başkanı Hüseyin Memiş, emeklilerin kira, elektrik, su, telefon gibi gereksinimlerin yanı sıra diğer giderlerini de karşılayamadıklarını belirtti.

Emeklilerin ekonomik durumlarının düzeltilmesi gerektiğine dikkat çeken Hüseyin Memiş, şunları ifade etti. 

“EMEKLİLERİMİZİN DURUMU İÇLER ACISI”

“Açlık sınırı 2 bin 438 TL. 8 milyon 355 bin emeklimiz açlık sınırının altında maaş alıyor. Asgari ücret 2 bin 324 TL. Açlık sınırı asgari ücreti 114 TL geçti. 2 milyon 600 emeklinin geliri 763 TL. 13 milyon 200 emeklinin 7 milyon 900 bini asgari ücretin altında maaş alıyor. 13 milyon 385 vatandaş işsiz, istihdamda olan 8 milyon 333 bin kişi, kişi başına milli gelir 7 yılda 3 bin 244 dolar azaldı. Emeklimiz geçinemiyor.Emeklimiz aç, emeklilerimiz çocuklarına, torunlarına harçlık veremiyor. Emeklilerimiz çocuklarından, torunlarından kaçıyor. Onun emeklilerimizin durumu içler acısı taban maaşlar bin 500 TL. Bin 500 TL ile beraber emeklilerimizin çoğu kirada oturuyor, gece kondu da 600-700-800 ödedikten sonra elektrik, su, telefon ödedikten sonra geri kalan 500 TL. Emekli bu para ile nasıl geçinecek, ne yiyecek. Kuru ekmek yese yetmiyor. Onun için emeklilerimizin durumunu bir an önce düzeltilmesi lazım” dedi.

“YÜZDELİK ZAMLARA KARŞIYIZ, BİZE SEYYANEN ZAM VERİLSİN”

Yüzdelik zamlara karşı olduklarını söyleyen Türkiye Emekliler Derneği Şube Başkanı Hüseyin Memiş, emekli maaşlarının dengelenmesi için düzenleme yapılması gerektiğini hatırlatarak, “Zaten biz yüzdelik zamlara karşıyız, bize seyyanen zam verilsin. Yani az maaş alanlara seyyanen artırılsın, 6-7 bin TL. maaş alan emekli var onlara yüzdelik zam verdiğiniz zaman 400-500 TL zam alıyor, alt kademeden maaş alanlar 60-80 TL zam alıyor böyle bir şey olabilir mi. Onun için bir an önce emeklilerimizin durumları düzeltilsin” şeklinde konuştu.

Haber:Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “EMEKLİ, BU, PARA, İLE, NASIL, GEÇİNECEK”,
Yorumlar
Haber Yazılımı