google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
09 Temmuz 2020 - Perşembe 16:44 Bu haber 1749 kez okundu
 
EMEKLİ’Yİ DİKKATE ALMAZSANIZ!..
GÜNDEM Haberi
EMEKLİ’Yİ DİKKATE ALMAZSANIZ!..

EMEKLİ’Yİ DİKKATE ALMAZSANIZ!..

Çarşı-Pazar da zamların yüzde 20 üzerine çıktığı bir ortamda, 13 milyon emeklinin çoğunun açlık sınırı altında maaş aldığı bir ortamda, maaşlar yapılan 5.75 zamma eleştiriler sürüyor.

Tüm Emek Der Genel Başkanı Satılmış Çalışkan’ın İYİ Parti Meclis Kürsüsünden, emeklilerin sorun ve isteklerini gündeme getiren konuşması sonrası, ülke genelinde emekli sesleri yükselmeye başladı.

Tüm Emek Der Batı Karadeniz şube yöneticileri dün Zonguldak’ta bir araya gelip, hasbıhal etti, emeklilerin sorunlarını tartıştı.

Toplantı sonunda TÜM EMEK DER Zonguldak Şube başkanı Mustafa Saraoğlu sonuç bildirgesini seslendirdi.

“Sarıoğlu, ‘Siyasiler bizi dikkate almak zorunda. Almazlarsa vakti saati gelince gereğini yaparız. Kurbanlar eskiden 800 liraydı, şimdi 2.500 TL.

TÜFE diye bir şey tutturmuşlar. Pazarda yangın var. Her şeye yüzde 20 zam gelmiş, emekli maaşına 5.75 zam nedir?

Herkes Aklını başına alsın” dedi.

Emekli gerçekten zor durumda... Bu gün Zonguldak’ta resmi işsiz sayısı 50 bin. Emekli sayısı 160 bin. Emeklinin yüzde 60’ı evini geçindirmek, karnını doyurmak için ya ikinci bir işte çalışıyor ya da iş arıyor.

Yıllarca kazancını, ödediği vergilerle kutsallaştıran emekli, bu gün itibarıyla açlık sınırı(2.492TL) altında maaş almayı hak etmiyor. Emeklinin ödediği vergi primleriyle katkı sağladığı ülke ekonomisi için bundan böyle yapacağı, devlet desteğini beklemektir.

Gelişmiş ülkelerde, dört çalışana bir emekli düşüyor demekle emekli eleştirilemez. Ülkemizde çalışan başına düşen emekli sayısının yüksek olmasının nedeni, istihdama yönelik yatırımların yapılmayışıdır. Bunun sorumlusu da emekli değildir elbette.

Dolayısıyla bu gün, emeklilerin seslerini yükseltmelerinin nedeni içinde bulundukları maddi imkansızlıkları, devletin yetkililerine duyurmaktır.

Emekli, devletin içinde bulunduğu ortamı gördüğünden, eleştirilerini sözle yapmakla yetiniyor ve her türlü tahrik ve gösterilerden uzak duruyor. Tüm Emek Der Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, önümüzdeki hafta da diğer siyasi partilerin meclis kürsülerinden emeklinin içinde bulunduğu durumu an8latmaya devam edecek.

Dün Zonguldak’taki TÜM EMEK DER Şube tesislerinde toplanan yöneticiler, bundan böyle toplantıların dönerli olarak şubelerde yapılması konusunda fikir birliğine vardı.

 

MÇL YANINDAKİ TEHLİKELİ DUVAR

 

 

‘Yıkma’ hastalığının çok çabuk bulaştığı illerden biri Zonguldak…

Yeni Hastane’nin yetersiz otoparkı nedeniyle Kız Meslek Lisesi’nin yıkılmasını bile ‘Yüksek arzu’ ile isteyenler var.

Şehrin göbeğinde ‘Her an yıkılabilir’ kararı olan Merkez Çarşısı’na el atamayanlar bir yanda…

Mehmet Çelikel Lisesi(MÇL) yanındaki istinat duvarının önüne bariyer çekip, yıkılabilir/dikkat tabelaları dikenler ise yıkmak konusunda kıpırdamıyorlar.

Anlamadığım işe… ‘Her an yıkılabilir’ tespiti ile bekletilen merkez çarşısı Allah göstermesin, yıkılsa ne olacak? MÇL yanındaki duvar çökse ve yanına park eden araçlar içinde insanlar hayatlarını kaybetse…

‘Biz, her an yıkılabilir’ dedik kardeşim, önlem alsaydınız!’ diyebilecek misiniz? Deseniz bile vicdanen rahat olabilecek misiniz?

Merkez Çarşısı’nın on kez, MÇL yanındaki duvarı üç kez yazdım.

Sosyal medya da Zonguldak eski Belediye Başkanlarından Secaattin Gonca da resimleyip, dikkat çekince bir defa daha işleyeyim dedim.

Duvara ‘Tehlikelidir’ yazısı yazmak, duvarı korumak için mi, duvar çökmesiyle önündeki araç ve insanları korumak için mi anlamadım.

Yapılmayan iş,  tehlikeli, görüntü rezalet.

İşte… ‘629 Adımlık Şehir’ dememdeki hikmet…

 

İNTİHAR HABERLERİ YAPILMAMALI

 

 

Önceki gün haber servisinde, bir haftada 10 civarında ‘İntihar’ haberi geldiği konuşulunca, devreye girdim. Bence ‘Yayınlamayalım’ dedim. Çünkü, ‘İntihar haberleri’ genel de, iktidara muhalif gazeteler tarafından kullanılıyor. Ben ‘İktidar-muhalefet’ açısından değil; ‘Öğretici ve özendirici’ olması açısından karşı çıktım.

20-25 yıl önceydi. Zonguldak’ta oluşturulan ‘İl İntihar Kurulu’ bünyesinde bulunmuştum. İki toplantı yaptık, sonra toplantılar ertelendi…

Efendim… Basit tarifi ‘Ölüm sonucunu doğuracağını bilerek, bir canlının kendisinin yaptığı eylem’ olarak bilinir intihar. İnsanın kendisine karşı yaptığı bir saldırı eylemidir intihar. Her yaştan herkesi etkileyebilecek bir davranış.

Maddi-manevi bir çok neden/bahane ile başvurulur hayatın iptali için. Dini ve yasal olarak suç olduğu bilinse de, ‘İçinde bulunulan halet-i ruhiye’ ile geri dönülmez yola girilir. Elbette, milyonda bir ‘Başarısızlık’ olabilir, tevessül edilen girişim neticesinde, hayata tutunmak mümkün olabilir.

Birileri/bazıları için ‘Özendirici/öğretici/taklit davranışı provoke edici olsa da, toplum katmanları arasında moral bozucu bir operasyondur intihar.

Onun içindir ki, ister ‘Muhalefet’ yapmak için yazılsın, isterse sayfa doldurmak, dikkat çekmek için ‘Rutin’ olarak yerleştirilsin sayfaya, ‘İntihar’ haberlerinin yazılıp, yayınlamasına karşıyım.

Aslında bu konuda ‘Tıbbi’ ve ‘Eğitici’ çalışmaya ihtiyaç var.

‘İntihar’ haberlerinden mutlu olanlarda vardır elbette.

‘İntihar haberleri’ takip eden ve mutlu olan insanlar yok mu? Halet-i ruhiyesi bozuk tipler…

Baksanıza piyasaya. Pandemi dolayısıyla Zonguldak, maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu illerden biri değil mi? Ancak, maskeyi başına-kıçına-çenesinin altına-boğazına-bileğine takıp çarşı-Pazar dolaşanlara baksanıza…

Hastalıklı ruh hallerinin iki ayak üzerinde tur atanları bunlar…

 

 

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ

 

Zonguldak Belediyesi’nin Bahçelievler Mahallesi’ndeki ‘Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ binasının yoldan görünüşü bu.

Ön ve yan taraflar çiçek üretim bahçeleri ve saksı çiçeklerin depolandığı alanlar olarak kullanılıyor.

Ancak, binanın yol kenarındaki bu balkondaki ‘mezbelelik’ görüntü, adeta çöp ev görüntüsü veriyor.

Bu görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılmasında fayda var.

Yada balkonun önüne konacak sehpa üstü çiçeklerle bu görüntü kirliliği önlenebilir.

‘Bu mu eleştiri konusu’ denmemeli. Maksat, ‘Saldırı’ olsa, mezbelelik çocuk parklarından birini bu resimle yanyana koyar, ne ‘Bekliyorsunuz? Diye sorardık…

Mesela, yani!

 

BEÜ/28 YIL/BEDELLİ ASKERLİK

 

Dün Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Sayın Mustafa Çufalı, üniversitenin 28. Yılı dolayısıyla basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Toplantıya yarım sat katılıp, TÜM EMEK DER’in bölge başkanlar kurulu toplantısı için ayrıldım.

Sayın Çufalı üniversite ile ilgili teknik ve istatistik konularda bilgiler verdi.

‘Solunum cihazı çoğaltıcısı üretildi. Dezenfektan makinaları üretme çalışmaları sürüyor. Cep uydu projesi devam ediyor. Teknopark’ın yüzde 58’i üniversitenin.28 yıl da 69 bin 129 mezun verildi…’

Arkadaşlarımın bana aktardıkları başlıklardan bazıları.

İlgimi çeken, bana göre önemli bir başlık daha var. ‘Bedelli askerlik ve kısa dönem askerlik çıkmasıyla birlikte kaydını sildiren öğrenciler oldu’ demiş sayın Rektör.

Vay canına ya!

Demek, imtihan kazanmak için yaptığı uğraşın nedeni ‘Kısa devre askerlik hakkı almak’ olanlar var. Baba parası olup, okula sadece ‘Okumak’ değil, ‘Askerlikten kısa devrede yırtmak’ hedeflenmiş.

İlginç ya! Çok ilginç…

 

               

Kaynak: Editör:
Etiketler: EMEKLİ’Yİ, DİKKATE, ALMAZSANIZ!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı