Haber Detayı
30 Nisan 2015 - Perşembe 07:48 Bu haber 3410 kez okundu
 
‘En büyük suçlu idareciler’
Meşrutiyet Mahallesi Muhtarı Dursun Kılav oy pusulalarıyla ilgili vatandaşa hatırlatmada bulundu.
- Haberi
‘En büyük suçlu idareciler’

İkametgâh kâğıtlarını nüfus yaptığı için oturdukları mahallenin muhtarını tanımayan, isimlerini bilmeyen vatandaşların olduğunu belirten Meşrutiyet Mahallesi Muhtarı Dursun Kılav, seçmen kâğıtlarının muhtarlıklardan alınması halinde tanışma fırsatını yakalamış olacaklarını belirtti. 
Zonguldak’ın en eski mahallelerinden biri olan Meşrutiyet Mahallesi’nde 2 B gibi sorunların olmadığını belirten Kılav, Milletvekillerinden mahalle adına bir beklentileri olmadığını belirterek, Zonguldak’a hizmet noktasında beklentileri olduğunu dile getirdi.
Genel seçim çalışmaları dâhilinde çeşitli ziyaretler gerçekleştiren milletvekili adaylarının kendilerini halen daha ziyaret etmemesinden yakınan Meşrutiyet Mahallesi muhtarı, kendisini ziyaret etmeyen adayların kendisini arayıp rica etmemeleri halinde mahalle toplantılarına katılmayacaklarını belirterek ‘19 mahalle muhtarını ikna etmeyi başaran aday sandığı sırtlar’ diyerek muhtarların seçmen üzerinde etkili olduklarının altını çizdi.
Zonguldak geneli sorunlara ve TTK’nın durumuna da değinen Meşrutiyet Mahallesi Muhtarı Dursun Kılav, babasının ve kendisinin TTK’dan emekli olması nedeniyle kurumun nasıl işletildiğini bildiklerini belirterek, 1990 yılında TTK’nın kaderinin siyasiler tarafından çizildiğini ancak TTK’nın bu duruma gelmesindeki en büyük suçlunun idareciler olduğunu iddia etti.

‘6 Haziran’a kadar seçmen kağıtlarını alabilirler’
Seçmen kâğıtlarını özellikle muhtarlıklardan almaları halinde mahalle sakinleriyle tanışma fırsatı bulacaklarını belirten Muhtar Dursun Kılav; ‘Meşrutiyet Mahallesi’nde 6 bin 200 civarında seçmenimiz var. 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerle ilgili seçmen listelerini 27 Nisan’da seçim kurulundan aldık. 27 Nisandan buyana dağıtmaya devam ediyoruz. Çok fazla talep yok. Genelde vatandaşlarımız son günlere sıkıştırıyorlar bu işi. Bazı vatandaşlarımız YSK’dan da takip edebildikleri için seçmen kâğıtlarını aldılar mı almadılar mı tereddütte kalıyoruz. Herkesin gelip muhtarlıklardan alması lazım. 14 Mart’ta çıkan seçmen listeleri askıya çıktığında bazı yanlışlıklar oldu. Belki listelerde olmayabilir. Benim vatandaşlarımdan ricam son güne bırakmadan seçmen kâğıtlarını almalarıdır. Biz 6 Haziran’a kadar muhtarlıklarımızı hafta sonu da açık tutacağız. İkametgâh kâğıtlarını nüfus yaptığı için oturdukları mahallenin muhtarını tanımayan, isimlerini bilmeyen vatandaşlarımız var. Ben özellikle seçmen kâğıtlarını özellikle muhtarlıklardan almalarını arzuluyoruz. Hiç olmazsa bu vesile ile tanışmayı da gerçekleştirmiş oluruz’ dedi.
‘Her şeye yürüyüş yapan STK’lar, neden Zonguldak sorunları için bir şey yapmıyorlar?’
Zonguldak’ın en eski mahallesi olan Meşrutiyet Mahallesi’nin sorunlarına da değinen muhtar Dursun Kılav ‘6 bin 200 civarında seçmenimizin olduğu mahallemizde 34 sokağımız 9 caddemiz var. Zonguldak’ın en eski mahallelerinden biri. Mithatpaşa, Yayla vs. bizim mahallemizden ayrıldılar. 1920 yıllarında yapılmış merdivenlerimiz var. En eski mahalle olmasına rağmen Mahallemizin sıkıntıları eksiklikleri halen daha var. Mahallemize Ankara’dan bir beklentimiz yok. Çünkü 2 B arazisi falan mahallemizde yok. Ankara’dan beklentimiz Zonguldak’a yapılan hizmetlerdir. Zonguldak’a yapılacak hizmetten biz mahalle olarak yararlanırız. Yerel anlamda yapılan hizmetlerden memnun musunuz diye sorarsanız çok memnunuz diyemeyiz. Bunda ben sadece siyasilere suç atmıyorum. Vatandaş olarak bizlerde giden kötü gidişattan dolayı suçluyuz. Berkin Elvan için Zonguldak’ta kaç defa yürüyüş yapıldı. Bizim Zonguldak sorunumuz için kaç defa yürüyüş yapıldı? Zonguldak’ta sivil toplum kuruluşları var. Bunlar her şey için yürüyüş yapıyorlar da Zonguldak’ın sorununu dile getirelim neden demiyorlar. 1990 grevinde Zonguldak’ı dünyaya duyurduk. Ama şuanda kendi sorunlarımızı dile getirmekten aciziz’ dedi.

‘Beni ziyaret edip,  aramayan vekilin toplantısına katılmayacağım’
Genel seçim öncesi siyasi partilerin seçim çalışmalarını sorduğumuz Meşrutiyet Mahallesi Muhtarı siyasi parti milletvekillerinin kendilerini henüz ziyaret etmediklerini, her seçim döneminde aynı şeyle karşılaştıklarını belirterek, ‘Beni ziyaret etmeyen adaylar mahalleme gitmesin. Gideceklerse de beni bizzat kendileri arasın, başkalarına aratmasınlar’ diyerek serzenişte bulundu.
Muhtar Dursun Kılav; ‘Bugüne kadar siyasi parti milletvekili adayları beni ziyaret etmediler. Geçtiğimiz günlerde esnaf odasının yemeğinde ben diğer muhtar arkadaşlarıma bir teklif götürdüm. ‘Milletvekili adayları bizleri ziyaret etmezlerse veya mahalle gezilerine çıktıklarında parti teşkilatından birine aratmayıp, kendileri aramazlarsa mahallemizdeki toplantılarına katılmayalım’ teklifinde bulundum. Geçtiğimiz seçimlerde biz bunu yaşamıştık. Adaylar bizleri ziyaret etmeyip, mahallelerimizde toplantı düzenliyorlar. Düzenledikleri toplantılar için bizleri parti teşkilatından birilerine arattırıp toplantılarına davet ediyorlar. Bu sene ben bunu yapacağım. Ya milletvekili adayı gelip önce beni ziyaret edecek ondan sonra mahalleye çıkacak ya da beni başkasına arattırmayacak. Zahmet edip kendisi arayacak. ‘Senide aramızda görmek istiyoruz’ diye kendisi söylerse katılacağım başkası söylerse katılmayacağım. Biz tarafsız insanlarız. Ama 19 tane mahalle muhtarını ikna etsinler, 19 tane muhtar Zonguldak’ta ki oyun yüzde 90’ına hükmeder. Bu kadar iddialı konuşuyorum. En azından muhtarın gönlünü almak için buraya mahalle sakini gelip; ‘Muhtarım ne yapalım. Kime oy verelim. En iyisini sen bilirsin’ diyerek bize soruyorlar. Siyasi parti önemli değil. Muhtarlarla bütünlük içinde çalışanlar sandığı sırtlarlar. Siyasetçiye karşı bir güven kalmamış. Bütün partilerde kargaşalar var. Ama muhtarlıklarda böyle bir sıkıntı yok. Seçimden galip çıkan gidiyor Ankara’ya verilen sözleri de unutuyor, yapılan görüşmelerde unutuluyor, görüşülen kişi de unutuluyor. Bizi ziyaret etmeyen, bizimle telefonda görüşüp tanışmayan siyasiler, seçim çalışmalarında bizlere muhtar diye hitap ediyor’ dedi.

‘Belediye müteahhitlere altyapı konusunda yaptırım uygulamalı’
Toplu Konutun yoğun olduğu mahallelerinde en küçük araziye bina yapmaya çalışan müteahhitlerin mahallenin alt yapısına da katkı vermeleri konusunda belediyenin yaptırıma gitmesi gerektiğine değinen Meşrutiyet Mahallesi Muhtarı Dursun Kılav, mahallenin altyapı sorununun büyük olduğuna değindi. Kılav; ‘Bizim mahalle en eski mahalle dediğim gibi. Hizmet açısından sıkıntı var ama bizde yapılaşma yönünden sıkıntılarımız var. Toplu konutun çok olduğu mahalle. Mahallemiz Zonguldak merkez mahallesi olması dolayısıyla küçük bir boşluk bulunsa hemen oraya 6-7 katlı bina dikiliyor. Dilaverde bir tane saray yapsa, meşrutiyete gece kondu yapsa, meşrutiyetteki gecekondu merkez olduğu için daha değerli olur. Ama yapılan binaların alt yapısı yeterli değil. 467 evlerde apartmanların tek tek bütün elektrik kabloları patladı. Sebebi, evler yapılırken ki teknolojiyle günümüzün teknolojisi arasındaki fark. O evler yapılırken, televizyon hesaplanmamış, bilgisayar hesaplanmamış, diğer elektronik eşyalar hesaplanmamış. Teknolojiye ayak uyduruldukça elektrik yetersiz gelmiş. Müteaahhit evi yapıyor, dünyanın parasını kazanıyor. Ama tesisatı binaya döşeyip, diğer alt yapıya karışmıyor. Belediyenin bu anlamda müteahhitlere altyapı yaptırımı uygulaması lazım. Belediye müteahhite yaptığın binanın alt yapısını hazırladıktan sonra oturma iznini vereceğim dese, müteahhitler evi yapmadan altyapısını hazırlar. Eksiklikleri göre göre yine de Allah başımızdan eksik etmesin mantığıyla gittiğimiz için zaten bu haldeyiz. Yapılmayanları gördüğü halde, hizmet etmeyeceklerini bildikleri halde benim partim deyip siyasilere oy veren var. Kim çalışır, kim ne üretir demiyoruz. Zonguldak’ta siyaset çok kolay’ dedi.

‘Zonguldak’ı biz bitirdik’
Veysel Atasoy ile bir anısını anlatarak, Atasoy’un bir konuşmasını düşüncesini hatırlatan Kılav mantıklı düşünüldüğü takdirde Atasoy’un o zamanki konuşmasına şimdilerde kendisinin de hak verdiğini belirterek, TTK kömürünün ısınmada değil, enerjide kullanılması gerektiğini belirtti. Kılav; ‘Yıllardır Zonguldak’ta siyaset TTK üzerinden yapıldı. 5 bin,10 bin,20 bin kişi işe alacağız diyerek siyaset yaptılar. Ocaktaki kömür biterse ne yaparız demediler. Bu vaatleri verdiler, seçildiler Ankara’ya gittiler. Verdikleri sözleri de unuttular. Ben Zonguldak merkez köyleri kalkındırma derneği 2. Başkanıyım. Çocuklara kırtasiye yardımı yapıyoruz. Bir gün Ankara’ya gidelim milletvekillerinden yardım alalım dedik. Zeki Çakan’ın Bartın milletvekili seçildiği dönem. Rahmetli Veysel Atasoy’un yanına uğradık. Rahmetli Veysel Atasoy Zonguldak’ı konuştu. ‘Zonguldak’a üzülüyorum. Bu TTK’ya işçi alalım, onu yapalım, bunu yapalım diyorum beni Zonguldak’ın haini ilan ediyorlar. Bu ocaklardan çıkan 8 bin kalorilik kömür dünyanın hiçbir yerinde yok. 8 bin kalori kömür bir bayanın kolundaki bilezikten daha değerli. Hiçbir bayan kolundaki bileziği kaldırıp sobaya atar mı. Biz Zonguldak kömürünü sobaya atıyoruz. Bunu ısınma aracı olarak kullanıyoruz. Bunun üretimini yıllara yayalım. Bu kömür Zonguldak’ta 100 yılda biteceğine, 500 yılda bitsin. Zonguldak’taki yakıt ihtiyacını düşük kalorili kömürlerden karşılayalım. Zonguldak kömürünü enerjide kullanalım. ÇATES 3.600 kalorilik kömürle yanıyor. Oraya Zonguldak kömürü vermeyelim diyorum. Bana sen vatan hainisin, TTK’yı kapatmaya çalışıyorsun diyorlar’ dedi. Bende şimdi rahmetlinin sözlerine katılıyorum. Zonguldak tabi ki yaşasın diyorum ama Zonguldak’ı bitirdik biz. 

‘Zonguldak sorunlarına en kolay çözümün bulunabileceği bir il’
Zonguldak siyasetinin yıllardır TTK üzerinden yapıldığını belirten Meşrutiyet Mahallesi Muhtarı Dursun Kılav TTK ile ilgili kararın 1990 yılında yapılan yürüyüşün ardından verildiğini belirterek; ‘Hangi parti olursa olsun Zonguldak’a siyasi partilerin bakışı aynıdır. Kimse yalandan yere muhalefet yapmasın’ dedi
Kılav; ‘Ben TTK emeklisiyim. Babam 42 sene TTK’da çalıştı. Bu kurumun nasıl işlediğini biliyoruz. TTK’ya kurayla işçi alınmaz. TTK’ya kurayla adam alınır da TTK’da çalıştırılır mı? Bizim üretim işçisine ihtiyacımız var. Toplu sözleşmede 15 yıl yeraltında çalışıp, üretim yapamayacak hale gelenleri kurum içinde başka bir yere kaydırılabilmesi vardır. Kodamanın çocuğu TTK’da kuradan çıktı, onu nasıl çalıştıracaksın? Şuanda TTK’ya işçi alınacaksa eğer kaçak ocaklarda çalışıp işsiz kalan, özel sektörde işten çıkartılıp ciğerinde % 2 oranında leke çıktı diye işine geri alınmayan işsiz kalan işçiler alınsın. Çalışacak işçiler üretime alınsın. Bu ciğerinde % 2 leke çıkanlar TTK’da yeraltına değil de başka yerde çalıştırılamaz mı? Ben 1975 yılında merkez atölyesinde işbaşı yaptım. Eskiden merkez atölyesi mesai bitirdiğinde caddeler insanla doluyordu. Şimdi merkez atölyesi işlerini piyasaya yaptırıyor. Merkez atölyesi yeniden canlandırılamaz mı? Kim ne derse desin suçun tamamını siyasilere yüklemenin mantığı yok. İdarecilerin de çok büyük suçu var. Asma’da Kok fabrikası vardı. 6 farklı kalemde üretim yapıyordu. Avrupa ülkeleri bu 6 çeşit kalemi nasıl 7 ye çıkarırız diye düşünürken bizim idarecilerimiz hükümeti yıktılar, bakan atadılar batırdılar. Bu kurum batmışsa en büyük suç idarecinin. Siyasilerin, sendikaların, çalışanların hepsinin suçu var. Suçu siyasilere atmak sorunlardan kaçmaktan başka bir şey değil. Zonguldak sorunu çok olan ancak istendiği takdirde sorunlara en rahat çözüm bulunabilecek bir il. Özellikle TTK için bu böyle. TTK’nın dünü belli, bugünü belli. Bugüne nasıl geldiği belli’ dedi. 

‘TTK’ya işçi alınacaksa köylerden alınsın’
2002 yılında beni emekli ettiler. 45 yaş kişinin en verimli olduğu, daha çok memleketini düşünebileceği bir yaş. 1990 yılında TTK’nın kaderini çizdiler. Küçülttüler, küçülttüler, TTK’yı kapatma boyutuna getirdiler. Memur 65 yaşına kadar çalışıyor. TTK’nın memuru ne iş yapıyor? Fen Tetkik’e gidin bakın. Adamlar 65 yaşına kadar orada çalışıyor. Ne yapıyorlar 65 yaşına kadar TTK’da memurlar? 1990 grevinden sonra Zonguldak’ın kaderi çizildi. TTK’yı kapatmaya kalktılar kapatamadılar. Bunu Özal denedi, Çiller denedi. Siyasilerin hepsi denedi. Şimdi çıkıp birileri konuşuyor ama siyasetin adı ne olursa olsun, hangi parti olursa olsun Zonguldak’a bakış açısı farklı değil. Yalandan muhalefet yapmanın âlemi yok. Bizden değil diye memurda, müdürde yer değiştirmeler oluyor. Benden olan çalışsın, olmayan emekli olsun demeyeceksin.  TTK’ya işçi alımıyla ilgili Başbakan’ın müjde vereceği açıklandı. Başbakan ne diyecek. TTK’ya işçi alınsın ama bu şartlarda değil. Bu mantıkla TTK’ya işçi alınırsa yine üretim olmaz. İşçi alımını köylere yaysınlar. TTK’da üretimde çalışanlar köylü vatandaşlar. Böyle kurayla adam alınır adam bir gün gider, üç gün yatar. Doktor ayarlar rapor alır. Böyle giderse köylerde göçte devam eder, Zonguldak’ta çöker’ dedi.

HABER: Seda FİDAN

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TTK, Meşrutiyet
Yorumlar
Haber Yazılımı