EN ETKİLİ KORUNMA YOLLLARI google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
30 Kasım 2019 - Cumartesi 11:41 Bu haber 5182 kez okundu
 
EN ETKİLİ KORUNMA YOLLLARI
AİLE PLANLAMASI NEDİR ? EN ETKİLİ VE SAĞLIKLI DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ HANGİLERİDİR ? Günümüzde hala bir çok kişi Aile planlaması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri nelerdir ? Hangi doğum kontrol yöntemleri daha etkili ve daha sağlıklıdır ? gibi..soruların cevaplarını tam olarak bilemiyor.Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Esra Demir Yüzer tüm bu soruların yanıtlarını veriyor.
YAŞAM Haberi
EN ETKİLİ KORUNMA YOLLLARI

Aile planlaması , evli çiftlerin istedikleri zamanda istedikleri kadar cocuk sahibi olmaları, istemedikleri zaman da bu gebeliklerin önlenmesidir. Günümüzde bunun için pek çok modern yöntem bulunmaktadır. Hangi yöntemin en uygun olacağı kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle gebelikten korunmak isteyen bireylerin hekime danışarak, kendileri için en uygun korunma yöntemini birlikte seçmeleri ve kullanacakları yöntem ile ilgili tam bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Aile planlamasında  modern yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

Doğum kontrol hapı (Oral kontraseptifler)

Rahim içi araç (RIA ,spiral )

İğneler (aşı , enjekte edilen hormonlar )

Erkek üreme hücrelerini öldüren fitiller

Kadınların tüplerinin bağlanması

Kondom ( prezervatif,kılıf )

Vasektomi (Erkeklerin kanallarının bağlanması)

Kadınlarda en sık kullanılan aile planlaması yöntemleri doğum kontrol hapları ve spiraldir.

DOĞUM KONTROL HAPI (ORAL KONTRASEPTİFLER)

Haplar, kadınlık hormonları içerir. Yumurtanın oluşumunu engeller. Ayrıca, rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırarak spermin rahme geçişini önler. Çok etkili bir yöntemdir . Cinsel ilişki olsa da, olmasa da her gün aynı zamanda unutulmadan alınmalıdır. Daha önce hiç gebe kalmamış kadınlar rahatlıkla kullanabilir. Doğum kontrol hapı kesildiği ay gebelik şansı geri dönebilir.Doğum kontrol hapları gebelikten korurken hem adetleri düzenler, adet sancısını  ve adet öncesi gerginliği azaltır, yumurtalık ve meme kistleri olan kadınlarda kistlerin büyümesine engel olur, dış gebeliği önler, sivilce varsa iyileştirici etkisi vardır, vajen ve rahim enfeksiyonlarından koruyucu etkisi vardır ve en önemlisi de kadını rahim ve yumurtalık kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

Doğum kontrol hapı kullanımında 1-2 kilo kadar su tutulumuna bağlı kilo artışı olabilir. Nadiren tansiyon yükselebilir.

DOĞUM KONTROL HAPINI KİMLER KULLANAMAZLAR:

Her gün hap alma düzenine uyamayacak kadınlar

Düzensiz adeti olan kadınlar düzensizliğin nedeni belirleninceye kadar

Şeker hastaları

Karaciğer hastalığı olan kadınlar

Tansiyonu yüksek olanlar

Damar tıkanıklığı veya bacaklarında kızarıklık, şişme ve ağrı ile belirti veren damar hastalığı olanlar

Özellikle vertigo gibi  bulantı, kusma ile birlikte migren gibi   şiddetli baş ağrıları olanlar kullanmamalıdır.

RAHİM İÇİ ARAÇ (RİA, SPİRAL)

Rahim içi araç  rahmin içine ,sağlık kuruluşlarında (Hastanelerde, sağlık ocağı, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde) yerleştirilen esnek bir materyaldir. RİA, spermlerin kadının tüplerine ulaşmasını engeller. Çıkarıldıktan hemen sonra gebelik şansı geri döner. Daha önce hiç gebe kalmamış kadınlarda doğum kontrolü olarak  ilk seçenek olmamalıdır. Cinsel ilişkide hissedilmez.5 ve 10 yıl kullanımlı tipleri vardır.RIA olması gereken yerinden aşağı doğru kaydığında gebelik riski vardır. Bu yüzden doktorunuzun önerdiği aralıklarla kontrolü yapılması gerekir. Bir dikkat edilmesi gereken nokta da ;Spiralin kullanım süresi dolduğunda yerleşim  yeri  iyi olsa da mutlaka yenisi ile değiştirilmesi gerekliliğidir.

İĞNELER (AŞI, ENJEKTE EDİLEN HORMONLAR)

İğneler, hormon içerir. Ayda bir  ve 3 ayda bir yapılan iki türü vardır. Yapıldıktan sonra kana yavaş yavaş hormon salınır. Etkisi doğum kontrol hapına benzer şekilde yumurtanın oluşumunu engeller. Ayrıca rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırarak spermin  rahme  geçişini önler.

ERKEK ÜREME HÜCRELERİNİ ÖLDÜREN  FİTİLLER (SPERMİSİTLER)

Erkek üreme hücrelerini öldüren  fitiller,  cinsel ilişkiden önce kadın tarafından vajenin içine yerleştirilir. Fitilin içerisindeki maddeler, spermleri rahme ulaşmadan öldürür veya zarar vererek yumurtayı dölleyemez hale getirirler.

KADININ TÜPLERİNİN BAĞLANMASI (TÜP LİGASYONU)

Doğum kontrolü yöntemleri arasında  en etkili , kalıcı ve geri dönüşü olmayan bir yöntemdir. Eşlerin her ikisinin de onayı alınarak yapılır. Özellikle 35 yaş üstü ve gebelik sayısını tamamlamış kadınlarda tercih edilir. Tüpler, yumurtalık ve rahim arasındaki bağlantıyı sağlayan bir yoldur. Bu yol kapanınca gebelik engellenmiş olur. Kadın tüpleri bağlandıktan sonra isterse tüp bebek yoluyla bebek sahibi olabilir.

PREZERVATİF (KONDOM, KILIF, KAPUT)

 

Kondom, erkeklerin kullandığı gebeliği önleyici yöntemlerden biridir. Penis ile vajen arasında bir engel oluşturarak spermlerin geçişini önler. Kondomu eczanelerden, büyük marketlerden ve sağlık kuruluşlarından (sağlık ocağı, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri ve hastanelerden) temin edilebilir. Kondomun erken boşalmayı önleyici etkisi vardır. En önemlisi de; AIDS, bel soğukluğu, frengi gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı her iki cinsel eşi de korur.

ERKEĞİN KANALLARININ BAĞLANMASI (VAZEKTOMİ)

Kalıcı ve geri dönüşü olmayan bir yöntemdir. Eşlerin her ikisinin de onayı gerekir. Kanallarının bağlanması lokal veya genel anestezi ile yapılabilen ,  hastane yatışı gerektirmeyen bir operasyondur. Erkeğin sertleşmesi, boşalması ,cinsel istek ve cinsel tatmin gibi cinsel fonksiyonları etkilemez.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: EN, ETKİLİ, KORUNMA, YOLLLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı