Haber Detayı
11 Mayıs 2016 - Çarşamba 10:39 Bu haber 4014 kez okundu
 
Engelsiz bir yaşam için…
Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Engelliler Haftası” dün Zonguldak’ta da yürüyüşle başladı.
GÜNDEM Haberi
Engelsiz bir yaşam için…

Türkiye Sakatlar Derneği Şubesi üyeleri ile Özel Rehabilitasyon Merkezleri ile çeşitli okullarda eğitim gören öğrencilerin katıldığı yürüyüş Madenci Anıtı’ndan başlayıp, Valilik binası önünde tamamlandı.

Törende konuşan Sakatlar Derneği Başkanı Hüseyin Şirin, “Son yıllarda gerçekten Engellilere yönelik devrim niteliğinde gelişmeler olmuştur. Yapılan hizmetleri takdir ediyoruz, ancak yeterli olmadığını belirtmek zorundayız. Bizler öncelikle istihdam noktasında kamuda açık bulunan 20 bin dolayındaki boş Engelli kontenjanlarının doldurulması, 2022 sayılı engelli maaşının bağlanmasında ailenin tam gelirinin baz alınmasının ve yalnız engellinin gelir testinin yapılmasını, ağır engelli bağlanan evde bakım maaşlarının bağlanabilmesi için aranan kriterlerin tekrar düzenlenmesini, engellilerin kullandıkları engelli kimlik kartlarının tüm haklardan faydalanırken geçerli olmasını, engellilere iş kurmak için sağlanan kolaylıkların gözden geçirilerek daha güncel duruma getirilmesi, erişilebilirlik noktasında 2 yıldır sürdürülen çalışmaların daha hızlı bir şekilde sonuçlanması için gerekli atılımın yapılmasını tüm engelliler adına talep ediyoruz” dedi.

Ziyarette konuşan Zonguldak Valisi Ali Kaban, "Hepimiz birer engelli adayıyız. Yarın hepimiz engelli olacakmış gibi hareket etmemiz ve bunun bilincinde olmamız gerekiyor. Belki bu haftalar vesilesiyle bu eksikliği giderebiliriz. Hala yüzde yüz engellilere yönelik bina girişlerini ve yolları engellilere göre yapabilmiş değiliz. Bu büyük bir kayıp” diye konuştu.

HABER: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: Engelsiz, bir, yaşam, için…,
Yorumlar
Haber Yazılımı