“EREĞLİ ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRMÜŞTÜR” google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
22 Ocak 2020 - Çarşamba 12:59 Bu haber 2366 kez okundu
 
“EREĞLİ ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRMÜŞTÜR”
SİYASET Haberi
“EREĞLİ ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRMÜŞTÜR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Kdz. Ereğli’de Toplu Konut İdaresi (TOKİ) projesine tepki gösterdi.

Demirtaş, “Zengine değil, emekliye ev yapın. TOKİ’ye 2015 yılında büyük umutlarla başvuru yapan emeklilerimizin hayalleri suya düştü.” dedi.

 CHP Zonguldak Milletvekili, yapımı yılan hikâyesine dönen projeye tepki göstererek; “Buradan TOKİ’ye çağrıda bulunuyorum. Zengine değil emekliye ev yapın. Yıllardır emeklilerimiz ev sahibi olmanın hayalini kuruyor. Tek bir açıklama yapılmadan koskoca 5 yıl geçti. TOKİ, topu, o dönemde AKP'de olan Kdz. Ereğli  Belediyesi’ne atıyor. Yer gösterilmesini istedik diyor. Ne acıdır ki geçen sürede, kurada hak sahibi olan emeklilerimizden bazıları ev sahibi olamadan hayatlarını kaybetti. Emeklilerimizin hayalleri ile oynandı. Ben bu süreci başından beri takip ediyorum. Emekliler Derneği Başkanı Ali Ayhan ve yönetimi kendi imkanları çerçevesinde haklarını aramak için çabaladı. Konuyu TBMM gündemine ısrarla taşımamız sonucunda bugün neler olduğunu öğrenmiş olduk. Bundan sonra da hem Emekliler Derneği’nin hem de Zonguldak’taki tüm emeklilerimizin yaşadığı sorunlar çözümleninceye kadar da takipçisi olacağız.” şeklinde konuştu.

“PARSEL YAPILAŞMAYA UYGUN DEĞİLMİŞ”

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’a Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından verilen yanıtta; “Toplu Konut İdaresinin Projeler Dairesi Başkanlığı’nca toplu konut yapılması planlanan 1748 parsel sayılı taşınmaza ait drone görüntüleri ve plan kote doğrultusunda söz konusu proje alanının topoğrafik yapısının, yapılaşmaya uygun olmadığının tespit edildiği ve bu hususun da 14 Ocak 2019 tarih 2121 sayılı yazıları ile Ereğli Belediyesi’ne bildirildiği ve bu konuda gereğinin yapılmasının talep edildiği, proje için uygun alan bulunması halinde çalışmalara devam edileceği.” belirtildi.

“ÜLKEMİZDE YAKLAŞIK 12 MİLYON EMEKLİ VATANDAŞIMIZ BULUNMAKTADIR”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığı ile iletilen Toplu Konut İdaresi’nin verdiği yanıtı değerlendiren Ünal Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi : “ Ülkemizde yaklaşık 12 milyon emekli vatandaşımız bulunmaktadır. Emeklilerimizin yoğun olarak yaşadığı yerlerden birisi de Zonguldak’tır. Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde, Türkiye Emekliler Derneği Ereğli Şubesi ile TOKİ, 2015 yılında ortak bir çalışma yapmış ve Ereğli Korubaşı Mahallesi’nde, kaymakamlıkça gösterilen 4 parselde emeklilerimiz için ev yapım süreci başlatılmıştır. 6 bin emekli vatandaşımızın başvurduğu ve sadece 334 emeklinin hak sahibi olabildiği kura 1 Ağustos 2016’da gerçekleştirilmiştir. Hak sahibi olan 334 emeklimiz 2016 yılında ilk ödemelerini TOKİ’ye yapmıştır. O tarihten bu yana TOKİ tarafından tek bir çivi bile çakılmamış, süreçle ilgili olarak bilgilendirici bir açıklama da yapılmamıştır. Çevre illerde başlatılan projeler birer birer hayata geçirilirken Ereğli üvey evlat muamelesi görmüştür. 5 yıl sonra gelen açıklamadan anlıyoruz ki, bir arpa boyu yol gidilememiş.” dedi.

“DÖNEMİN AK PARTİ’Lİ BELEDİYESİ VE TOKİ TARAFINDAN MAĞDUR EDİLMİŞTİR”

Süreci kendi imkanları çerçevesinde takip eden Emekliler Derneği yönetiminin başvuru ve sorularını cevapsız bırakılmıştır diyen Demirtaş, “Sürekli oyalanan emeklilerimizin yaşadığı mağduriyeti ısrarla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşımamız üzerine, TOKİ tarafından bir cevap verildi. Verilen cevapta “Topoğrafik yapısının, yapılaşmaya uygun olmadığının tespit edildiği ve bu hususun da 14.01.2019 tarih 2121 sayılı yazıları ile Ereğli Belediyesi’ne bildirildiği ve bu konuda gereğinin yapılmasının talep edildiği, proje için uygun alan bulunması halinde çalışmalara devam edileceği ” yazılmış. Burada Zonguldak AKP Milletvekillerinin, o dönemde AKP tarafından yönetilen Kdz. Ereğli Belediye Başkanın ve elbette TOKİ’nin açık bir şekilde ihmali ve kusuru vardır. Zonguldak AKP Milletvekilleri sürecin takipçisi olmamıştır. Israrla konuyu gündeme taşımamıza rağmen TOKİ ile irtibata geçmemişler, kamuoyunu bilgilendirici açıklamalar yapmamışlardır. O dönemde AKP tarafından yönetilen Kdz. Ereğli Belediyesi TOKİ tarafından  “proje için uygun alan bulunması halinde çalışmalara devam edileceğini yazı ile bildirmiş olmasına rağmen yer göstermemiştir.  Şimdi soruyorum; Emeklilerimizin yıllardır süren bu çilesini bitirmek için TOKİ’ye AKP’li Belediye neden yer göstermedi? TOKİ ise emeklilerimizin hayalleri ile oynamış ve onları yıllarca oyalamıştır. Süreci kendi imkanları çerçevesinde takip eden Emekliler Derneği yönetiminin başvuru ve sorularını cevapsız bırakmıştır. 2016 yılında, 6 bin emeklimiz ev sahibi olabilmek için kuraya katılmıştı. Talep yoğunluğu göz önüne alındığında barınmanın, emeklilerimiz açısından ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu görmek için daha ne olması lazım? Geçen 4 yılda bu sayı daha da arttı. En rahat edecekleri dönemde emeklilerimiz Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak Milletvekilleri, dönemin AK Parti’li belediyesi ve TOKİ tarafından mağdur edilmiştir.” ifadelerine yer verdi.

“EREĞLİ’DE MAĞDUR OLAN SADECE 334 HAK SAHİBİ EMEKLİMİZ DEĞİLDİR”

Ereğli Belediyesi, emeklilerin derdine derman olacağını vurgulayan Demirtaş, “Bugün gelinen noktaya emeklilerimizin yaşadığı sorunlar devam etmektedir.  Ereğli’de mağdur olan sadece 334 hak sahibi emeklimiz değildir. Binlerce emeklimiz uygun koşullarda ev sahibi olmak istemektedir. Toplu Konut İdaresi daha çok dar ve orta gelirli kesimin konut ihtiyacını karşılamak, bunun yanında sosyal donatı alanları ile tesisleri inşa etmek ve kamunun kullanımına sunmak amacıyla kurulmuştur. O halde temel amacı dar gelirli vatandaşlara konut edindirmek olan TOKİ,  kuruluş amacını hatırlamalı ve prestij konutları ile kar elde etmek yerine, yıllarını bu ülkenin ekonomik kalkınması için çaba harcamış emeklilerimize uygun koşullarda konut sahibi yapacak kar amacı gütmeyen projelere yoğunlaşmalıdır.  Bu kapsamda da inanıyorum ki Ereğli Belediyesi, emeklilerin derdine derman olacak ve 12 Ocak 2019 tarihinde TOKİ tarafından talep edilen uygun alanı en kısa sürede bularak projenin devamını sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: “EREĞLİ, ÜVEY, EVLAT, MUAMELESİ, GÖRMÜŞTÜR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı