Haber Detayı
16 Nisan 2015 - Perşembe 13:40 Bu haber 6585 kez okundu
 
Eski oyunlar tarih oldu
Hızla gelişen teknoloji beraberinde oyun kültürümüzü de değiştirdi. Çamurdan ve tahtadan yapılan oyuncaklar yerini uzaktan kumandalı oyuncaklara bırakırken mahalle aralarında baklavasına oynan futbol maçları playstation salonlarına taşındı. Artık üç korner bir penaltı etmiyor. Evcilikse sanal ortamda oynanıyor.
- Haberi
Eski oyunlar tarih oldu

Oyun oynama kültürümüz, günümüze kadar büyük bir değişim geçirdi. Çocuklara eğlendirirken aynı zamanda gelişimlerine doğrudan etki eden oyun ve oyuncaklar, sektörün gelişmesiyle birlikte kültürümüz de yeniden şekillendi. Sokaklarda oynanan oyunlar yerini hızla internet ve playstation kafelere bıraktı. Mahalle aralarında büyük bir keyifle oynanan Bezirgan Başı, Körebe, İstop, Saklambaç, Körebe, Dokuz Kiremit ve mahalle maçları zihinlerden silinerek konsol savaşlarına dönüştü.  Akşam olunca pencereden çocuklarını eve çağırmak için seslenen annelerin sesiyse çoktan kesildi.

Çok eskilere dayanıyor
İnsanlık tarihi kadar eski olan oyuncağın tarihi Mısırlılara kadar dayanıyor. Mısırlı çocukların tahta atlarla oynadıkları yapılan arkeolojik çalışmalarla belgelendi. Topaç ve misket yine Mısır’da bilinen oyuncaklar arasında yer alıyor. Eski Yunan, Roma ve Çin’de kilden yapılarak fırınlanmış, hareketli kol ve bacaklara sahip bebekler yapıldığını bilinmekte. Kendi tarihimizde ise satılmak üzere yapılan oyuncaklar Osmanlı Döneminde Eyüp’te ortaya çıkıyor. Hayvan bağırsağından yapılmış balonlar, tefler, çemberler, topaçlar, satılan oyuncaklar olarak biliniyor. Zamanla gelişen teknoloji ve yaşanılan toplumsal süreçler oyun kültürüne de doğrudan etki etti ve oyuncaklar yeniden şekillendi.

Çocuk gelişiminde önemli
Çocuklar için vazgeçilmez olan oyuncaklar, gelişimlerine de büyük katkı sağlıyor. Çocuklar için bir yandan eğlence sağlayan oyuncaklar bir yandan da eğitici bir görev üstleniyor.  Oyuncakların çocukların hayatında önemli bir yeri olduğunu belirten Magic Toyys’un işletmecisi İlker Kapkaç, özellikle küçük yaştaki çocukların gelişiminde oyuncakların önemli bir rol üstlendiğini söyledi. Ailelerin oyuncak satın alırken bilinçli davranmaları gerektiğini ifada eden Kapkaç, “Aileler çocuklarına oyuncakları sadece keyifli vakit geçirmeleri ya da oyalanmaları için satın almamalı. Oyuncaklar çocukların bedensel, zihinsel ve psikolojik gelişimlerine etki eder. Bu yüzden onların gelişimine fayda sağlayacak oyuncaklar tercih edilmeli ” dedi.  Kapkaç, ayrıca ailelerin çocuklarını şiddete yönlendirebilecek oyuncakları satın almaması gerektiğini belirtti.
Göksu Bayram

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eski, oyunlar, tarih, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı