Haber Detayı
24 Nisan 2015 - Cuma 20:40 Bu haber 6152 kez okundu
 
Fener İlkokulu 23 Nisan’ı kutladı
Fener İlkokulu 23 Nisan kutlamasını Kemal Köksal Spor Salonu’nda yaptı
GÜNDEM Haberi
Fener İlkokulu 23 Nisan’ı kutladı

Zonguldak Kemal Köksal Spor Salonu’nda gerçekleşen 23 Nisan etkinliğinde minik öğrenciler gösterileriyle ailelerinin gönlünü fethetti. 
İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan 23 Nisan etkinliğinde Fener İlkokulu Müdürü Nihat An, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.
An yaptığı konuşmasında; ‘Ufuklar ne kadar karanlık görünse de yok denilen orduyu kurmaya, bulunmaz denilen silahı bulmaya, yenilmez denilen düşmanı yenmeye kararlı olan Mustafa kemal Paşa, Amasya’da, Erzurum’da, Sivas’ta yaptığı çalışmalarla nihayet Ankara’ya gelmiş, 23 Nisan 1920’de böyle bir Cuma günü Türk Milletinin hayatına özgürlük ve mutluluk getirmesi dualarıyla TBMM’ni açmıştır.
23 Nisan’da TBMM’nin açılması, Türk devletinin temeli, milletimizin tarihinde var olmakla yok olmak arasında bir dönüm noktası olmuştur. Atatürk ve silah arkadaşları, canını seve seve veren aziz şehitlerimizin sayesinde 95 yıldır başımıza dik, ayaktayız. 95 yıldır başımız dik, ayaktayız. 95 yıldır millet olarak kendimizi kuşlar kadar özgür hissediyoruz. Atatürk, 23 Nisan gününü, Türk çocuklarına armağan etmiştir. Türk çocukları geleceğin büyükleri olarak kendimizi kadar özgür hissediyoruz.
Bundan 97 yıl önce, 1918 yılında, ülkemizi dört bir yanında saran düşmanlar, vahşi varlıklar gibi yaşlı, kadın, çocuk demeden hunharca kan dökmekten, Türk milletine zulüm ve işkence etmekten geri durmuyorlar. Kendilerini medeni medeni addeden bu ülkeler, vahşetlerini gizlemek için dünyaya sözde medeniyet gülücükleri dağıtmaya devam ediyorlardı. Türk Milleti bunalmış, çaresizdi. Işığa muhtaç olan bu milletin adına, Samsun’dan bir güneş gibi doğan Mustafa Kemal Atatürk yetişmiştir. O, Türk Milletinin umutusuz zamanında umudu, karanlıkta ışığı, çaresiz zamanında çaresi olmuştur. Türk Milleti anlamıştır ki, O günden sonra hasta için ilaç neyse Türk halkı için de Atatürk oydu. Ben TBMM kuruluşunun 95. Yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum’ dedi. 
Yapılan konuşmanın ardından gösterilere ana sınıfı öğrencileri ile başlandı. Ardından şiir ve halk oyunları gösterileriyle şenlik son buldu. Seda FİDAN

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fener İlkokulu
Yorumlar
Haber Yazılımı