FİLYOS’A, BARTIN MI ZONGULDAK MI ERKEN ULAŞIR? google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
06 Ağustos 2020 - Perşembe 16:44 Bu haber 2494 kez okundu
 
FİLYOS’A, BARTIN MI ZONGULDAK MI ERKEN ULAŞIR?
GÜNDEM Haberi
FİLYOS’A, BARTIN MI ZONGULDAK MI ERKEN ULAŞIR?

FİLYOS’A, BARTIN MI ZONGULDAK MI ERKEN ULAŞIR?

Zonguldak Havaalanı pist uzatma ve genişletme çalışmaları bittiğinde, iç-dış hatlar her türlü ebatta uçağa açılınca, Zonguldak’ın 72 yıllık sorunu(1949) halledilmiş olacak.

Her gün yeni bir sorun eklense de, ‘Kangren’ olmuş bir sorunun halledilmesi moral/motivasyon için iyi gelişme.

Önemli bir gelişme daha var. Zonguldak’ın trafik rezaletine direkt etki edecek ve yörede ulaşım sorununu rahatlatacak Mithatpaşa Tünellerinde çalışmaların devam etmesi, yaşam kalitesine direkt etki edecek bir olay. 17 Yıllık bir mazisi olan bu tünellerin bir an önce bitmesi şart.

Olayı, FİLYOS PROJESİ’ne göre değerlendirilip, önemini anlayalım.

Zonguldak-Filyos arası 70 Km. Filyos-Bartın arası 44 Km.

Filyos Projesi içindeki Liman inşaatının yüzde 90’ı bitti. Açılışla birlikte proje kapsamında istihdam, hizmet üretim ve dağıtımı başlayacak.

Dolayısıyla, Filyos’un iki yakasındaki iki vilayet Zonguldak ve Bartın, Filyos üzerinde ticaret ve yönetim açısından etkili olacak.

Gördüğümüz kadarıyla Bartın, Filyos’a karayolu ile en erken zamanda ulaşmak için yol ile ilgili alt yapılarını tamamladı. Rivayet o ki Bartınlılar, 15 dakikada Filyos’a ulaşacak duruma geldiler.

Biz, Mithatpaşa Tüneli’nde ‘Işık’ arayışındayız. Mithatpaşa Tünel girişinde kavşak ve viyarük çalışmasından eser yok. Uzunkum ayağında viyadük ayağını kırıp yeni çalışma başlattık. Bu bölgede sahilde bir dozerle çevre düzenlemesi yapılıyor görüntüsü var.

Olaya bir başka açıdan bakalım. Zonguldak –Kilimli arası tünellerle 6.5 Km. Zonguldak’tan Kilimli’ye kadar tünel/viyadük ve nizami karayolu çalışmasının bittiğini varsayalım. Zonguldak-Filyos arasının 70 Km. Demek ki geride bu haliyle 64.5 Km kalıyor. Bu bitecek. Çalışması başladı elbette.

Kilimli ile Filyos arasında 20 Km’lik yol projesinin hazır olduğu öğrenildi. Ki, bu proje kapsamında birkaç tane gidiş/geliş tünel var. Bölünmüş yollar var.

Olay şu.

Kilimli-Filyos arasındaki bu tünel ve bölünmüş yolların bir an önce bitmesi gerekiyor. Bitsin ki, Liman İnşaatı biten ve açılışı ile insan ve ticaret sirkülasyonunun artacağı Filyos’a,  ulaşalım.

Efendim, “Filyos-Kilimli arasındaki 20 Km. tünel/karayolu projesi ihale safhasında. Daha ne istiyorsun?” denebilir.

Mithatpaşa Projesi de yapılmış ancak yıllarca tozlu raflarda bekletildiğini unutmayalım. Yol konusunda Zonguldak seçilmiş ve atanmışların takibi açısından gerçekten beceriksiz bir şehir. Öyle olmasaydı, yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu il olur muydu hiç!

‘Gelecek nesiller değil, Gelecek seçimler’ için partisini kuşatma derdinde olan vekiller sayesinde Mithatpaşa projesi yıllarca tozlu raflarda bekletilmedi mi?..

Medeniyete ne kadar yakın olursanız, kalkınmanız ve yaşam kaliteniz o kadar artar…

Filyos Projesi bölgenin medeniyet alanlarından biridir. Bölgeye istihdam ve üretim açısından hayat verecek bir projedir. Filyos projesine ne kadar çabuk ulaşırsak, istihdam ve üretimden o kadar çok pay alacağımız bir gerçektir.

Bu günkü şartlardan bakarsak, Filyos Projesi’ne ulaşmamız(bana göre) en az iki yıl alacaktır.

Düşünsenize… Havaalanı pist uzatma-genişletme çalışması için gerekli parayı ‘Bartın/Karabük/Zonguldak’ bir araya gelip/becerip bulamadı. Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olaya ‘Muttali’ olup, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı parayı göndermeseydi,  havaalanında resim çektiren bürokrat ve vekillerin ‘İnce telden’ edebiyatlarını daha ‘Çoook’ dinlerdik.

Netice: Dağ da eşeğini türkü çağırarak arayan adama sormuşlar ‘Bu ne biçim kayıp aramaktır?’ diye. Adam, ‘Bir umudum var şu dağın arkasında. Eğer orada bulamazsam, bakın bendeki ağlamaya’ demiş.

Şimdi, benimde bir umudum var ‘Siyasi yozlaşma’ çerçevesinde ‘Teslim olmuş’ şehirde.

Vali Mustafa Tutulmaz. Zonguldak’ta ‘Sevgi dili’ kullanma nezaketine katılmasam da, şehri ‘Ciddi’ gözlemliyor. Siyasetçiler rahat bırakırsa, ‘Zonguldak-Filyos bağlantısı’ konusunda etkili olacağına inanıyorum…

 

 

AK PARTİ-CHP ve DİĞERLERİ

 

Dünkü, ‘AK Parti’nin Zonguldak’ta işi zor’ başlıklı yazı içinde iddialı bir laf etmiştim.

‘Bu gün seçim olsa AK Parti Zonguldak’tan üç vekil çıkartamaz’ demiştim.

Partiyi kuşatmak için hüsn-ü gayret gösteren politiplerden bazıları, bu fikrime karşı çıkıp ‘AK Parti Merkez ilçe ve Kilimli de seçim kazandı’ dediler. Yani kazanılan seçimler ve başlatılan bir takım hizmetler çerçevesinde oyların artacağını ileri sürdüler.

Ak Parti Zonguldak’ta üç vekil çıkartırken tünel-viyadük-kavşak, liman düzenlemesi gibi işleri yapmamıştı. Yine iddialı bir laf edeyim mi? Ak Parti Zonguldak’ta listesiz seçime katılsaydı, yine üç vekil çıkartacak rey alırdı. Çünkü ortada ‘Tayyip Reis’ fonksiyonu var.

Bu gün Zonguldak’ta insanların yaşam kalitelerine dokunacak işler yapılmaya başlandı. Ancak, Zonguldak, yine ‘Yiğitlerin değil sorunların harman olduğu’ il durumunda. Yapılacak yatırımlara rağmen, Zonguldak yine ‘Ödediği vergi kadar yatırım alamayan’ illerin başında geliyor.

En önemlisi de, Zonguldak’ta iktidar partisinin ‘Hizmet’ için yaptığı çırpınışlara rağmen, aleyhte tezahüratlar çığ gibi büyüyor. Artık, ‘Bomba’ niteliğinde patlayan olay haberler, yerel medyayı aşıp, İstanbul Medyasına konu olmaya başladı.

Seçmen bazında aktüel ve etkin olan birçok isim ve daha ziyade ‘Katıksız Reisçi’ diye bilinen isimlerin (Mustafa Çağlayan, Fatih Çakır, Züleyha Arıman vs.) ‘Sürklase’ edilmesi sadece parti tabanında değil, Zonguldak sath-ı mailinde etkili oldu.

Dün, parti binasında merkez ilçe kongresi öncesi ‘Temayül/eğilim’ yoklaması yapıldı. Yine, ‘Meşhur’ kuşatıcılar, teknik ve taktik açıdan çalıştılar. Arayışlar hep ‘Figüran’ üzerine.

Durum böyle olunca, eski hatıralar yine depreşiyor. Listeye giremeyen, karşı takıma çalışacak.

Bu iktidarın Zonguldak ayağının sadece bir yüzünden görünüm.

Bir de karşı partiler açısından bakın hele. CHP, Muharrem İnce ile kendi içini temizleyecek. CHP içindeki ‘İstemezükçüler’, İnce parti kurursa sayın Şerafettin Turpçu ile birlikte partiye ‘Resmen’ terk edecekler.

CHP Genel Kurultayı için Ankara’ya gidip, Zonguldak Vekili Deniz Yavuz Yılmaz aleyhinde konuşup, Kastamonu Milletvekilinin MYK’ya girmesi için ter döken eski vekil taraftarları da artık kendilerine yer arayacaklar. Netice de, CHP Zonguldak’ta birçok safradan kurtulacak ve seçimlerde daha etkin olacak.

İYİ Parti rüştünü ispat etti. Bölgede reyini arttırır. Deva Partisi(Ali babacan) ve Gelecek Partisi(Ahmet Davutoğlu)seçimlerde ‘Can pazarı’ olmuş sandıklardan çıkmak için elbette bir şeyler çıkartacak.

İTTİFAK  SİSTEMİ(Kurumsal Mutabakat) yine geçerli olacak. İttifaklar daha çok partili ve daha tecrübeli çalışacaklar. Dolayısıyla ‘Toplumsal Mutabakat’ daha çok etkili olacak.

Yani, iktidar partisinin ‘AK PARTİ) karşısındaki güçler artacaktır. Bunun piyasa ve sandığa yansıması etkili olacaktır.

Olaya Zonguldak açısından bakılırsa, aleyhte tezahüratlar, ileriye dönük ‘Kalıcı hasarlar’ vermesi kuvvetle muhtemel.

 

 

HABER’İN ABC’Sİ VE 5N1K

Siyasetten başlayan yozlaşma, akla gelen her şeyi bozdu.

Aslında ‘Fire’ dediğimiz eksiklik/aksaklık tüm meslekler için geçerli. Resmi fire miktarı ise yüzde 20 olarak bilinir. Yüzde yirmi fire, iyi niyet çerçevesinde kabul edilebilir bir kayıptır. Yöneticiler iyi niyet çerçevesinde bunu kabul ve izole eder. Ancak, yüzde yirmi üzerindeki aksamalarda ‘Art niyet’ aranır. İşte bu zararın daniskası olarak yazılır kara kaplıya..

Siyasi yozlaşma ile ‘Liyakat/layık olma/yeterlilik/uygunluk’ ortadan kaldırılıp, yandaş arayışlarıyla toplumda çürümüşlük başlatılınca olanlar oldu.

Bizim meslek bile hiçbir iş yapamayanların uğrak alanı oldu. Haberin ABC’si olan 5N1K sizlere ömür çoktan öteki tarafa gitti.

Dün yurt dışından bir arkadaşım aradı. ‘Adnan Zonguldak’tan Ankara güzergahı dışında yolcu tren hattı var mı?’ diye sordu. ‘Yok’ dedim gayri ihtiyarı. “Peki o zaman neden ‘Tüm güzergahlara yapılan tren seferleri’ diye yazdınız?” diye sordu.

Hadi bakalım, gelinde anlatın bakalım…

 

 

VATANDAŞA COVİD RİCASI

 

Covid salgını ile ilgili fiziki temas-hijyen ve maske uyarılarına uyulmayış sonrası pozitif vaka sayılarının artması, moralleri bozdu.

Pandemi hastanelerinin her gün doluluk oranı artınca, İçişleri Bakanlığı valiliklere denetimleri arttırın genelgesi gönderdi.

Zonguldak’ta Vali Vekili Nevzat Taştan, İl Emniyet Müdürü A. Metin Turanlı, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Binbaşı Musa menteşe ve beraberindekiler, şehirde inceleme ve denetim yaptılar. Araçlardan Pandemi ile ilgili alınan tedbirlere uyulması istenen anonslar yapıldı.

Yapılan pandemi denetim gezisinde vatandaşlara ‘Tedbirlere uyun’ telkini yapıldı.

Tedbirlere uyulmadığında, cezai işlem uygulanacağı söylendi.

Ancak, yapılan şehir turuna rağmen, Covid-19 ile ilgili yapılan uyarılara dikkat edilmediği gözlendi. fiziki temas, maske takma konusunda uyarılar bir işe yaramadı.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi uyarınca yapılan denetimlerin ikinci ayağında, bakalım önlemlerin ağırlaştırılmış şekli nasıl olacak?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: FİLYOS’A,, BARTIN, MI, ZONGULDAK, MI, ERKEN, ULAŞIR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı