FİLYOS’A, BARTIN MI ZONGULDAK MI ERKEN ULAŞIR? google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
09 Ağustos 2020 - Pazar 11:41 Bu haber 858 kez okundu
 
FİLYOS’A, BARTIN MI ZONGULDAK MI ERKEN ULAŞIR?
GÜNDEM Haberi
FİLYOS’A, BARTIN MI ZONGULDAK MI ERKEN ULAŞIR?

Zonguldak Havaalanı pist uzatma ve genişletme çalışmaları bittiğinde, iç-dış hatlar her türlü ebatta uçağa açılınca, Zonguldak’ın 72 yıllık sorunu(1949) halledilmiş olacak.

 

Her gün yeni bir sorun eklense de, ‘Kangren’ olmuş bir sorunun halledilmesi moral/motivasyon için iyi gelişme.

 

Önemli bir gelişme daha var. Zonguldak’ın trafik rezaletine direkt etki edecek ve yörede ulaşım sorununu rahatlatacak Mithatpaşa Tünellerinde çalışmaların devam etmesi, yaşam kalitesine direkt etki edecek bir olay. 17 Yıllık bir mazisi olan bu tünellerin bir an önce bitmesi şart.

 

Olayı, FİLYOS PROJESİ’ne göre değerlendirilip, önemini anlayalım.

 

Zonguldak-Filyos arası 70 Km. Filyos-Bartın arası 44 Km.

 

Filyos Projesi içindeki Liman inşaatının yüzde 90’ı bitti. Açılışla birlikte proje kapsamında istihdam, hizmet üretim ve dağıtımı başlayacak.

 

Dolayısıyla, Filyos’un iki yakasındaki iki vilayet Zonguldak ve Bartın, Filyos üzerinde ticaret ve yönetim açısından etkili olacak.

 

Gördüğümüz kadarıyla Bartın, Filyos’a karayolu ile en erken zamanda ulaşmak için yol ile ilgili alt yapılarını tamamladı. Rivayet o ki Bartınlılar, 15 dakikada Filyos’a ulaşacak duruma geldiler.

 

Biz, Mithatpaşa Tüneli’nde ‘Işık’ arayışındayız. Mithatpaşa Tünel girişinde kavşak ve viyarük çalışmasından eser yok. Uzunkum ayağında viyadük ayağını kırıp yeni çalışma başlattık. Bu bölgede sahilde bir dozerle çevre düzenlemesi yapılıyor görüntüsü var.

 

Olaya bir başka açıdan bakalım. Zonguldak –Kilimli arası tünellerle 6.5 Km. Zonguldak’tan Kilimli’ye kadar tünel/viyadük ve nizami karayolu çalışmasının bittiğini varsayalım. Zonguldak-Filyos arasının 70 Km. Demek ki geride bu haliyle 64.5 Km kalıyor. Bu bitecek. Çalışması başladı elbette.

 

Kilimli ile Filyos arasında 20 Km’lik yol projesinin hazır olduğu öğrenildi. Ki, bu proje kapsamında birkaç tane gidiş/geliş tünel var. Bölünmüş yollar var.

 

Olay şu.

 

Kilimli-Filyos arasındaki bu tünel ve bölünmüş yolların bir an önce bitmesi gerekiyor. Bitsin ki, Liman İnşaatı biten ve açılışı ile insan ve ticaret sirkülasyonunun artacağı Filyos’a,  ulaşalım.

 

Efendim, “Filyos-Kilimli arasındaki 20 Km. tünel/karayolu projesi ihale safhasında. Daha ne istiyorsun?” denebilir.

 

Mithatpaşa Projesi de yapılmış ancak yıllarca tozlu raflarda bekletildiğini unutmayalım. Yol konusunda Zonguldak seçilmiş ve atanmışların takibi açısından gerçekten beceriksiz bir şehir. Öyle olmasaydı, yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu il olur muydu hiç!

 

‘Gelecek nesiller değil, Gelecek seçimler’ için partisini kuşatma derdinde olan vekiller sayesinde Mithatpaşa projesi yıllarca tozlu raflarda bekletilmedi mi?..

 

Medeniyete ne kadar yakın olursanız, kalkınmanız ve yaşam kaliteniz o kadar artar…

 

Filyos Projesi bölgenin medeniyet alanlarından biridir. Bölgeye istihdam ve üretim açısından hayat verecek bir projedir. Filyos projesine ne kadar çabuk ulaşırsak, istihdam ve üretimden o kadar çok pay alacağımız bir gerçektir.

 

Bu günkü şartlardan bakarsak, Filyos Projesi’ne ulaşmamız(bana göre) en az iki yıl alacaktır.

 

Düşünsenize… Havaalanı pist uzatma-genişletme çalışması için gerekli parayı ‘Bartın/Karabük/Zonguldak’ bir araya gelip/becerip bulamadı. Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olaya ‘Muttali’ olup, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı parayı göndermeseydi,  havaalanında resim çektiren bürokrat ve vekillerin ‘İnce telden’ edebiyatlarını daha ‘Çoook’ dinlerdik.

 

Netice: Dağ da eşeğini türkü çağırarak arayan adama sormuşlar ‘Bu ne biçim kayıp aramaktır?’ diye. Adam, ‘Bir umudum var şu dağın arkasında. Eğer orada bulamazsam, bakın bendeki ağlamaya’ demiş.

 

Şimdi, benimde bir umudum var ‘Siyasi yozlaşma’ çerçevesinde ‘Teslim olmuş’ şehirde.

 

Vali Mustafa Tutulmaz. Zonguldak’ta ‘Sevgi dili’ kullanma nezaketine katılmasam da, şehri ‘Ciddi’ gözlemliyor. Siyasetçiler rahat bırakırsa, ‘Zonguldak-Filyos bağlantısı’ konusunda etkili olacağına inanıyorum…

Haber : Adnan KÜÇÜKVAR 

Kaynak: Editör:
Etiketler: FİLYOS’A,, BARTIN, MI, ZONGULDAK, MI, ERKEN, ULAŞIR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı