Haber Detayı
30 Kasım -0001 - Çarşamba 00:00 Bu haber 8602 kez okundu
 
Gelik Belediyesi kışa hazır
Gelik belediye Başkanı Burhan Sezgin çalışmalar hakkında bilgi verdi. Gelik Belediye Başkanı Burhan Sezgin göreve geldiği günden bugüne yaklaşık 15 kilometre yol yaptıklarını belirterek yaklaşık 15 kilometrelik yolun daha yapılması gerektiğini belirtti. Yıllardır yapılamayan 6 kilometrelik Ayiçi yolun büyük bir kısmını tamamladıklarını belirten Sezgin havalar elverdiği takdirde 20 günde diğer yarısının da tamamlanacağını belirti.
GÜNDEM Haberi
Gelik Belediyesi kışa hazır

  • Kış sezonuna girmemiz nedeniyle çalışmalara ara vermek durumunda kaldıklarını belirten Gelik belediye Başkanı Burhan sezgin, kış mevsiminde yolların açık kalması, kışa hazırlık anlamında gerekli çalışmaların tamamlandığını belirtti.
  • Kırat’ı Zonguldak’a bağlayan yolu Zonguldak Belediyesi’nin yapmadığını belirten gelik Belediye Başkanı burhan Sezgin, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’in yol yapılmış gibi bir gazeteye verdiği demeçte “ Sayın Sezgin yola gitsin baksın. O mahallenin halkı geldi bize teşekkür etti. Yol yapılmış haberi yok” sözüne tepki göstererek; “3 bin nüfuslu bir belde belediyesi kendi beldesinde yapılacak iş dururken, ilin belediye sınırları içindeki işleri yaparsa ayıp olur. Ama onlar utanmıyorsa ben yaparım” dedi.

 

 

Gelik belediye Başkanı Burhan Sezgin çalışmalar hakkında bilgi verdi. Gelik Belediye Başkanı Burhan Sezgin göreve geldiği günden bugüne yaklaşık 15 kilometre yol yaptıklarını belirterek yaklaşık 15 kilometrelik yolun daha yapılması gerektiğini belirtti. Yıllardır yapılamayan 6 kilometrelik Ayiçi yolun büyük bir kısmını tamamladıklarını belirten Sezgin havalar elverdiği takdirde 20 günde diğer yarısının da tamamlanacağını belirti.

“HAVALAR ELVERİRSE 20 GÜNDE TAMAMLARIZ”

6 kilometrelik yolun büyük kısmının tamamlandığını belirten Gelik Belediye Başkanı Burhan Sezgin; “Biliyorsunuz yıllardır halkın en başlı talepleri arasında yer alan ve maalesef yapımı yıllardır ertelenen 6 kilometrelik yolumuz vardı. Bu yolumuzu yapmaya başladık biz. Bir kısmı bitti. Ana kısmı dediğimiz Kocameşe’den Pervane Sokağa kadar olan kısmı bitti. Ufak tefek işleri var. Onları da inşallah en kısa zamanda halledeceğiz. Esenli mıntıkasına doğru olan 2 kilometrelik yolu zaman zaman yapış olsa da havalar bize 20 gün bile müsaade etmiş olsa bitmiş olacak. Acil kısımlarını bitirdik. Bu bizim bu yıl için hedefimizdi zaten. Biz bu konuda biraz geciktik. Bu mevsimlere kalmasının tek sebebi bölgenin bir işadamı bize yolun yapımı ile söz vermişti, vaat vermişti. Biz ona inanarak hareket ettik, ihale yaptık, bekledik. Olmadı. Onların da işleri iyi gitmedi. Olmayınca bizde mecburen alternatif düşüncemiz olan parke yolu harekete geçirdik ve bir kısmını bitirdik. Bunun dışında kış sezonu girdi. Kış sezonu için çalışmalarımızı planladık. Kış şartlarımızı ayarladık. Yollarımızı açık tutmak için gerekli çalışmaları yaptık. Önümüzdeki yıl ile ilgili çalışmalarımızı planlıyoruz. Kış sezonunda daha çok ulaşımı rahatlatmak, yollarımızı açık tutabilmek, hava iyi olduğu dönemlerde yarım kalan işlerimizi halledebilmek için programlamalar yapıyoruz. Bundan sonraki yoğun çalışmalarımızda inşallah Mart-Nisan aylarında hızlı bir şekilde başlayacak” dedi.

“DERE ISLAHLARI 2017’YE KALDI”

2017 yılında yapılacak olan işlerle ilgili gerekli planlamayı yaptıklarını belirten Sezgin; “İlk yapacağımız şey dere yataklarının ıslahı idi. Onun ihalesi yapıldı. Alan firma geldi bizimle görüştü. Hava şartlarını gözeterek yer teslimi almadı. Onu da önümüzdeki yıla bırakmış olduk. Elektrik hatları ile ilgili çalışmamız var. Gelik çarşı merkezinde elektrik hatlarını yeraltına alacağız. Onlarla da görüşmelerimizi yaptık. Futbol sahamızın karşı kısmına da TOKİ yapmayı planlıyoruz. Oradaki hanelerin bir kısmı ile görüştük. Bize müsaade ederlerse oraya da TOKİ getirmeyi düşünüyoruz” dedi.

“AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİNE VE İŞ KUR’A TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Belediyeye personel almadıklarını buna rağmen İş Kur elemanları ile hizmet vermeye çalıştıklarını belirten Gelik belediye Başkanı Burhan Sezgin, bu sayede işçi maaşlarını öder duruma geldiklerini belirterek iktidar milletvekillerine ve İş Kur’a teşekkür etti. Sezgin; “İşçimizle geçmiş dönemdeki değiliz. Daha barışığız. Ödeneklerini daha rahat verebiliyoruz. Bu konuda ben İl Başkanıma, İlçe Başkanıma, Milletvekillerime teşekkür ediyorum. Biz işçi almadık, İş Kur’un işçileri ile kendimizde emek katarak mevcut işçimizle hizmetleri yapmaya çalıştığımız için ekonomik anlamda fazla açılmadık. Ekonomimizi sağlam tuttuk. Bu anlamda İş Kur bize güzel destekler vermiş oldu. Hepsinden Allah razı olsun. Biz de bunu olumlu kullandık. Doğru kullandık, bölgemizde hizmete dönüştürdük. İş Kur elemanı arkadaşlarımızda istifade etmiş oldular. Onlarda boşta gezen işi olmayan arkadaşlarımızdı. Onlarda kendi ailelerine baktılar. İnşallah önümüzdeki yılda aynı desteği alırız diye umut ediyorum. Şimdilik çalışmalarımız bunlardan ibaret. Daha çok çok var da adım adım gitmek istiyoruz. Yine önümüzdeki yıl Üçyüz Mahallesinin yolu var. Buralarda eksikliklerimiz var. O eksikliklerimizi tamamlamak istiyoruz. Geldiğimizden beri 15 kilometre yol yaptık. Yine 15 kilometre daha yapılacak yolumuz var. Tabi bu mahalle araları, ana hatlar, kenarlar hepsi içinde. Daha açılmamış yollarımız da var. Vatandaş yağın yamacına ev yapmış ama yolu yok. Evi kaldıramayacağımıza göre oraya yol yapmamız gerekir. Onlar da inşallah planımızda var. Elimizden geldiğince yapacağız. Bu memleketi yaşanılır hale getireceğiz” dedi.

“ZONGULDAK BELEDİYESİ UTANMIYORSA, BİZ YAPARIZ”

Gelik Beldesi’ne bağlı Kırat Mahallesi’ni Zonguldak merkeze bağlayan yolun bir kısmını yapacak olan Zonguldak Belediyesinin yapmadığı söylentileri ile ilgili olarak; “O yolun durumunu Muharrem Bey’e sorsanız bence daha iyi olur. Çünkü kendisi o yolu yapıldı biliyor. Zonguldak Belediyesinin sınırları içerisinde. Ben bir programda açık açık konuşmuştum. Zonguldak Belediyesinin yolu ama bizim vatandaşlarımızda kullanıyor diyerek Muharrem Başkanımızdan yolun yapımı ile ilgili talepte bulunmuştum. Muharrem Akdemir’in gazetede bir açıklaması oldu, beni de aradı, gücendiğini söyledi. O gazetedeki demecinde o yolun yapıldığını biliyordu. Yaptığı açıklama Zonguldak Belediyesine yakışan bir açıklama değildi. Şöyle bir açıklaması oldu; “ Sayın Sezgin yola gitsin baksın. O mahallenin halkı geldi bize teşekkür etti. Yol yapılmış haberi yok” dedi. O yol halen daha yapılmamış. Maalesef bu bizim için üzücüdür. Zonguldak için üzücüdür. O yol iki kısımdan oluşuyor. Normalde 5, 5 kilometre Zonguldak Belediyesine ait bir yol. Ama bu yolu hem Rat hem Kırat halkı kullanıyor. Bunun geri kalan kısmı da Sapça yoluna bağlanarak eski Ankara yolu olarak geçiyor. Eski Ankara yolunda hem Sapça hem Köroğlu olmak üzere iki tane köyümüz var. Bu memleketin hizmete ihtiyacı var. Buranın önemi bölge için çok fazla. Bu yolu Sayın Valime de anlattım. Sayın Valim orayı biraz düzelttirdi ama gerçek anlamda tadilatı düzgün bir şekilde yapılmadı. Orada bizim de sorumluluğumuz var. Biz Zonguldak Belediyesinden güçlü bir belediye değiliz. O yolu kullanan vatandaşlar bizden o yolu yapmamız için ricada bulunuyor. Ben kendilerine şöyle söz verdim. İnşallah zaman içerisinde yapılmazsa benim beldemde yapmam gereken acil işlerim bittikten sonra ben yaparım dedi. 3 bin nüfuslu bir belde belediyesi kendi beldesinde yapılacak iş dururken, ilin belediye sınırları içindeki işleri yaparsa ayıp olur. Ama onlar utanmıyorsa ben yaparım. Sayın Valimden Sapça yoluyla ilgili destek istemiştim. Zonguldak Belediyesinin sınırları içinde kalan yerle ilgili değil. Sayın Valimiz eski Ankara yolu olarak bilinen Kırat-Sapça yolu ile ilgili önümüzdeki yıl bir çalışama yapılacağının taahhüt etti” dedi.

“3-5 TANE ARAÇ ALARAK ŞOV YAPALIM İSTERİZ AMA…”

Bizim belediye olarak araç parkımız gerçekten çok kötü. Bir tane Çevre bakanlığından bir araç almıştık (vidanjör). Şimdi de arasöz istedik. Nasip olursa yılbaşında inşallah bekliyoruz. Talebimizi Çevre bakanımızın kendisine verdik. Milletvekillerimiz vasıtasıyla bakanımıza talebimizi ilettik. Milletvekillerimiz bakanımızın talebimizi olumlu karşılayacağını söylediler. Tabi Türkiye’de 1384 tane belediye var. Her biri beklenti içerisinde. Bakanlıkların böyle zaman zaman destekleri oluyor ama eşit dengeler gözeterek desteklerini veriyorlar. İmkânsız, imkânlı, nüfusa göre paylaşımlar yapılıyor. İnşallah bizim talebimizi de değerlendirmeye alırlar. Biz biran önce almayı hedefliyoruz. Bizim araç parkımızdaki eksiklik sadece o değil. Bir sürü eksiğimiz var. Cenaze nakil aracımız yok, greyderimiz yok. Benim makam aracım yok ama biz bir şekilde işimizi yürütüyoruz. Acil olan kısımları da inşallah zaman içerisinde çözeceğiz. Adım adım gitmek istiyoruz. Bizde isteriz ki biran önce 3-5 tane araç alarak şov yapalım isteriz ama bu nasip kısmet meselesi. Şimdilik hizmetlerimiz devam ediyor. Ufak tefek aksaklıklarımız olsa da Kilimli Belediyesinden Kozlu belediyesinden veya başka belediyelerden destek alarak eksikliklerimizi gideriyoruz, vatandaşlarımızı mağdur etmiyoruz.” Dedi.

“BÖLGENİN DEĞİL, ÜLKE YATIRIMCILARININ BEKLEDİĞİ BİR PROJE”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanının Zonguldak ziyaretini ve Filyos Endüstri Bölge yatırımının başlayacağı müjdesini değerlendiren Gelik belediye Başkanı Burhan Sezgin; “Sayın Bakanımızın karşılama ve Filyos açılık ve tanıtım programına katıldık. İl Binasındaki ve Ereğli’de ki programına katılmadık sadece ama arkadaşlarımız katıldı. Filyos Projesi ile ilgili sunumunu ve açıklamalarını izledik ve destekledik. Filyos Projesi bölgeye büyük bir kazanım olacak. Yıllardan beri beklenilen bir projeydi. Bırakın Filyos’u, Zonguldak’ı, Bölgeyi ülkenin bir hayaliydi. Osmanlı döneminde ortaya çıkmış hazırlanmış bir projeydi ama hiçbir hükümet bunu hayata geçiremedi. İnşallah bizim hükümetimiz döneminde hayata geçecek. Temelleri atıldı, şantiyesi kuruldu. Projeleri hazır kamulaştırmaları yapıldı. Sayın Başbakanımız 7 Aralık’ta gelecek, açılışını da yapacak Allah’ın izniyle. Bölgemize bir umut oldu. Büyük bir alternatif sektör olacaktır. Geçmiş dönemden günümüze TTK’ya bağlı bir Zonguldak, Erdemir’e bağlı bir Zonguldak’tık. Ama şimdi Zonguldak’ın umudu, büyümesi, gelişmesi, istihdam kapısı olarak görünüyor. İthalat, ihracat kapısı olarak görünen büyük bir proje. Zonguldak’ın üzerinde bir proje. Bölgemize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

“YERLİ KÖMÜRE VERİLEN DESTEĞİN BÖLGE KALKINMASINA KATKISI OLACAKTIR”

Enerji bakanımız, Cumhurbaşkanımız ve başbakanımızın yerli kömür kullanımı ile alakalı yaptırımlarından santral bölgesi olarak kabul edilen bölgenin nasıl faydalanacağı ile ilgili olarak Sezgin; “Bölgemiz bu gelişmeden mutlaka yararlanacak. Bugün kömür fiyatlarını biz izliyoruz küçük de olsa bir artış var. Bu artışın sebebi ithal kömüre gelen fondur. Dışarıdan gelen kömür daha ucuz maliyetli idi. Ucuz maliyetli olunca bizim yerli kömür tüketimi zora düştü. Aynı ölçülerde biz kömür üretip veremiyoruz. Orada açık işletme şeklinde zannediyorum bir nakliyesi sorun oluyordu. Bundan biz fon alamıyorduk. Yerli firma da maliyetleri aynı şekilde rekabet edemiyordu. Bana göre bu denge sağlanmış oldu. Kömür fiyatlarında artış oldu. Sonradan çıkan iş güvenliği ile ilgili, yatırımlarla ilgili yatırımlardan bizim buradaki kömürcülerimiz mağdur olmuştu. Bunlara da devletimiz destek verdi. Ama kömürcülerimize ne kadar yansıdı bunu bilemiyorum. Zaman zaman buradaki kömürcü arkadaşlarımız sitemlerini ediyorlar. Daha devlet desteğinden faydalanamadık diyorlar. Hükümetin yerli üretimi desteklemesi tabi ki güzel. Bizim için çok olumlu bir gelişme. Hep eskiden beri yerli malı kullanılıyordu ama biz yerli malımızı kullanmıyor, dışarıdan satın alıyorduk. Biz üretelim, çalışalım, istihdam yaratalım. Tabi bu bir çarktır. Maalesef biz tüketim toplumu olduk. Biz dışarıdan almak için uğraşan bir toplum olduk. Üretmeden yana değildik. Ama hükümetimiz şuanda üretime çok büyük teşvikler veriyor. Sadece kömürle ilgili değil, tarım, hayvancılık ve diğer alanlarda hükümetimizin teşvikleri var. Yeter ki araştırılsın doğru gidilsin. Kömürcülük de bu bölgenin olmazsa olmazı. Maden sektördü 100-150 yıllık yatırımlar var. Bunların doğru bir şekilde işletilmesi için devlet de zaten elinden gelen desteği vermiştir. Bölgemizin kalkınmasına vesile olacaktır. Burada 2-3 yıllık bir kaybımız var. Bunu görmemezlikten gelmek yanlış olur. Maalesef bizim madencilerimizde çok büyük zararlara uğratıldı. Bu da gözetilirse eğer, desteklenirse eğer ben bölgenin tekrar madencilik sektöründe, Filyos projesinde olsun Zonguldak’ın tekrar geriye döneceğini, kalkınacağını, daha güzel şeyler olacağını umut ediyorum” dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gelik, Belediyesi, kışa, hazır,
Yorumlar
Haber Yazılımı