Haber Detayı
29 Temmuz 2016 - Cuma 22:58 Bu haber 11680 kez okundu
 
Gelişme kültür ve sanatla olacak
Zonguldak’ın ilk Folklor Derneği olan, Zonguldak Folklor Derneği(ZOFOD) Başkanı Mehmet Yıldız ile kültür ve sanat üzerine çok önemli konuları konuştuk. Zonguldak’ta 1978 yılında kurulan ve 26 yıldan beri de ZOFOD’un başkanlığını yapan Mehmet yıldız bu süre içerisinde yurt içi ve yurt dışında onlarca başarılı faaliyetlere imza atarak, Zonguldak halk oyunlarını ülkenin dört bir yanına ve yurt dışında birçok ülkede tanıtımını sağlayan bir isim. Bir ülkedeki gelişmenin kültür ve sanatla olacağına dikkat çeken Mehmet Yıldız, geçtiğimiz yıllarda düzenledikleri Kömürkent Festivali için de, “Bu şehirde halk oyunlarına emek verenlerin festivalidir” dedi.
KÜLTÜR Haberi
 Gelişme kültür ve sanatla olacak

Zonguldak folkloru ile ilgili geçmişten günümüze kadar gelen süreci de içine alan geniş kapsamlı bir kitap hazırlığı içinde olduklarını belirten Yıldız, “Zonguldak Folklorü” adıl kitabın önümüzdeki günlerde basıma hazır hale getirileceğini belirterek, bu kitabın Zonguldak kültür hayatına ışık tutacağını söyledi.
ZOFOD Başkanı Mehmet Yıldız, Genel Yayın Yönetmenimiz Çetin Özdemir’e, Zonguldak’ın kültür ve sanat hayatı, gençlerin bu sanata ilgisi, kamu kurumlarının yeterince katkısının olup olmadığı, Zonguldak’ın kültür ve sanatının yaygınlaşması ve gelişmesi için öncelikle Belediyelerin arsa üreterek, sanatsal faaliyetlerin yapılabileceği sanat evlerinin bu şehre kazandırılması gerektiğini ifade etti.

ZOFOD Başkanı Mehmet yıldız’a sorduk, o da kültür ve sanatla ilgili şöyle yanıtlar verdi.

26 YILDIR ZOFOD’UN BAŞKANIYIM 

Ç. ÖZDEMİR-kendinizi tanıtır mısınız?
M. YILDIZ-
1963 Trabzon Vakfıkebir doğumluyum. 26 yıldır Zonguldak Folklor Derneğinin Genel Başkanıyım, Folklor araştırmacısıyım. Yazdığım yazı ve makalelerim değişik zamanlarda dergilerde ve gazetelerde yayınlanmıştır. Zonguldak halk oyunları ile ilgili yaptığım çalışmalardan dolayı değişik kurum ve kuruluşlarca ödüllendirildim.

DERNEĞİMİZ ULUSAL VE ULUSLARARASI PLATFORMLARDA FAALİYETTE BULUNMAKTADIR

Ç. ÖZDEMİR-1978 Yılında Kurulan Ve Zonguldak’ın ilk Folklor Derneği Olan ZOFOD’un yaptığı etkinlikler nelerdir. ZOFOD yurt içinde ve yurt dışında ne gibi başarılara imza atmıştır.
M. YILDIZ-
Derneğimiz ulusal ve uluslararası platformlarda faaliyette bulunmaktadır. Kültür, sanat ve folklor alanında çalışmalarına devam etmektedir. Bu faaliyetler içerinde özellikle kuruluş amacına uygun olarak yerel kültürün araştırılması ve sergilenmesi için yapılan çalışmalar ön planda olmuştur. Faaliyet alanları her yaş grubuna hitap etmektedir. ZOFOD kurulduğu, 38 yıldan beri yurt içerisinde halk oyunları yarışmalarına katılmış, çeşitli tarihlerde il grup birinciliklerinin yanı sıra Türkiye finallerinde yarışmıştır. Tiyatro oyunları sergilenmiş, her dalda halk oyunları toplulukları yetiştirilmiştir. Çeşitli zamanlarda fotoğraf sergileri açılmış, fotoğraf yarışmaları yapılmıştır. Bunun yanı sıra halk müziği çalışmaları yapılmış ve topluluklar oluşturulmuştur. Çeşitli tarihlerde yerel folklor üzerine araştırılmalar yapılmış bu alanda Kültür Bakanlığı ile diyaloğa geçilerek panel ve söyleşiler yapılmıştır. Yerel kültürün tüm Türkiye’de tanıtılması amacıyla Milli Eğitim ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın halk oyunları ile ilgili açmış oldukları seminer ve kurslarda derneğimiz arşivlerinden yararlanılmıştır. Okullarda halk oyunları kursları açmış yüzlerce çocuk ve gencin bu kültüre hizmet etmesini sağlamıştır. İlk kurulan halk oyunları derneği olarak ilimizde bu alandaki dernekleşme sürecini başlatarak halk oyunları örgütlenmesini sağlamıştır.  Aynı zamanda derneğimiz bu çalışmalarını uluslararası boyutlara ulaştırmış kültürümüzü yurt dışında tanıtmak için festivallere katılmış oyun, müzik, giysi ve sahne alanında ödüller almıştır. Ayrıca 1981 yılında İrlanda’da katılmış olduğu müzik ve dans festivalinde dünya 2.si olmuştur.

Ç. ÖZDEMİR-ZOFOD’un Zonguldak’ın kültür ve sanatındaki yeri nedir?
M.YILDIZ-
Zonguldak’ın 38 yılına damga vuran ZOFOD gerek sanatsal faaliyette ve gerekse kültürel faaliyette yerini almış, bıkmadan, yıkılmadan, engellemelere rağmen Zonguldak’ın geçmişinde olduğu gibigeleceğinde yer almaya devam edecektir.

KÖMÜRKENT FESTİVALİ BU ŞEHİRDE HALK OYUNLARINA EMEK VERENLERİN FESTİVALİDİR

Ç. ÖZDEMİR-ZOFOD’un öncülüğünde ‘Kömürkent’ adında bir festival düzenlemiştiniz. O yıllarda büyük bir talep olmuştu. Neden kömürkent? ve bu festivale devam edecek misiniz?
M.YILDIZ-
Kömürkent Festivali bu şehirde halk oyunlarına emek verenlerin festivalidir. Aylarca, yıllarca çalışırsınız sahnede 10 dakika yer alabilmek için. Akıttığınız terin sahne tozuyla alkışlarla size gelebilmesi için. İşte o sahne tozu ve alkışları senden almak isteyen bilgisiz, beceriksiz, saygısız, sevgisiz, emek bilmeyen, kişilere karşı düşünülmüş ve şehrimizin geleceğinde yerini almıştır. Kömürkent Festivali düşünülen ve projelendiği gibi şehrimizde başarılı olmuş ve bundan sonra da yeniden planlanarak devam edebilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Başarılı olmasında en önemli unsur sevginin ve saygının ürünü olmasıydı. Kömürkent Festivali’nin yapıldığı dönemde şehrimiz valileri Sayın Yavuz Erkmen, Sayın Erdal Ata, Kilimli Belediye Başkanı Sayın Ali Aslankılıç ve Sayın Kozlu Belediye Başkanı Hüdai Dökmeci‘yi unutmayacağız. Kendilerini şehrimizin kültür dostu olarak ebediyen saygı ve sevgiyle anacağız.

ZOFOD’UN FAALİYETLERİ ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN TÜM HIZIYLA DEVAM EDECEKTİR

Ç. ÖZDEMİR-Zonguldak kültür ve sanat faaliyetleri açısından nerelerdedir ve gençlerin ilgisi nedir? Gençler kültür ve sanata nasıl bakıyor?
M.YILDIZ-
ZOFOD’un faaliyetleri şartlar ne olursa olsun tüm hızıyla devam etmektedir ve edecektir. Bu işi iyi yapanlar da var, şartlara göre yapamayanlar da var. Gönül ister ki, Zonguldak’ta kültür ve sanatla ilgilenen kişi,  kurum ve kuruluşların bu faaliyetleri çok ileriye taşımalarıdır. Biz ZOFOD olarak bunun bilinci içerisinde faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.
Şehrimizin kültür hayatı çağın koşullarına göre geriye gitmektedir. Geçmişte şehrimizdeki sinema sayısına bakmak, geçmişteki müzik topluluklarına bakmak bunlardan bir kaçıdır. Gençler gelecek kaygısıyla yeterince kültür ve sanatın içerisinde yer almamaktadırlar. Benim bu anlamda bir toplumda gelişme olacaksa kültür ve sanatla olacaktır diye düşünüyorum.  Beden Eğitimi, Müzik, Resim, derslerine ek olarak Halk Oyunları derslerinin okul öncesinden başlamak üzere tüm okul hayatı boyunca ders olarak yerini alması başarının gelmesinde etkin olacaktır diye düşünmekteyim. Sosyal insan başarılı insandır.

ŞEHRİMİZ KÜLTÜR HAYATINA IŞIK TUTAN BİR ESER OLACAKTIR

Ç. ÖZDEMİR-ZOFOD tarafından yapılan (Zonguldak folkloru )isimli kitap hazırlığı ne durumdadır?
M.YILDIZ-
Şehrimiz folklorunun araştırılmasında yıllarca köylerde yapılan çalışmalar ve kaynak kişilerle yapılan görüşmelerin artık bir kitapta toplanması gerektiği düşüncesiyle hazırlıklarını yaptığımız kitap çalışmasının son bölümlerine gelinmiş durumda. İçeriğinde yer vermeyi düşündüğümüz son bölüm olan erkek giyimi tamamlandıktan sonra yazımına başlanacaktır. Şartlar ve koşullar gereği yavaş ilerlemekte olan ZONGULDAK FOLKLORU adlı kitabımız şehrimiz kültür hayatına ışık tutan bir eser olacaktır.

HALK OYUNLARINA BAŞLAMA OKUL ÖNCESİYLE OLABİLİR

Ç. ÖZDEMİR-Halk oyunlarına başlama ve öğrenme yaşı nedir? Ailelerin çocuklarının halk oyunlarına olan ilgisini artırmasını bekliyor musunuz? 
M.YILDIZ-
Halk Oyunlarına başlama okul öncesiyle olabilir. Çocuğun algılaması için müzik ve hareket önemlidir. Müzik ve oyun algılamanın yanı sıra fiziksek olarak ta çocuğun gelişmesinde etken olur.
Ancak son dönemlerde aileler çocuklarının Halk Oyunlarına olan ilgisinin artması için bir çaba harcadıklarına tanık oluyoruz. Ailelerin gerekli desteği vererek halk oyunlarının istenilen yere gelmesinde faydalı olacaklarına inanıyoruz.  Bu çabanın olabilmesi için çocuğun bu konumdaki kazanımlarının bilinmesi gerekmektedir. Çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişiminde oyun ve müzik çok önemlidir. Beynin vücudu kontrol etmesi, algılamanın artması, düşünmeyi geliştirmesi, aynı anda birçok farklı hareketi yapabilmesi, gelişmenin başlıca örnekleridir. Çocukların bir arada olmaları ayrıca sosyalleşmelerini ve yardımlaşmalarını geliştirmektedir.

GEÇMİŞ KÜLTÜRLERİN ARAŞTIRILMASI VE GELECEK KUŞAKLARA AKTARILMASI ÖNCELİĞİMİZ OLMUŞTUR

Ç. ÖZDEMİR-ZOFOD’un geçmişten geleceğe köprü olduğunu söylüyorsunuz. Yeni projeleriniz var mı?
M.YILDIZ-
Geçmiş kültürlerin araştırılması ve gelecek kuşaklara aktarılması bizim her zaman önceliğimiz olmuştur. Bu bağlamdaki düşünceyle bu sloganı derneğimiz için söylüyoruz. Projelerimiz arasında ’ZONGULDAK KÜLTÜR EVİ’, ‘ ZONGULDAK FOLKLORU KİTABI’ VE’ KÖMÜRKENT FESTİVALİ’ bu projelerin hayata geçirilmesi bizim sanırım son projelerimiz olacaktır. ZOFOD Zonguldak’ta yeni 38.yıllar diyorum.

BELEDİYELERİMİZ KÜLTÜR VE SANAT İLE İLGİLİ BİRÇOK FAALİYETE DESTEK VERMEKTEDİRLER

Ç. ÖZDEMİR-Halktan ve kurumlardan destek alabiliyor musunuz? Özellikle belediyeler kültür ve sanata nasıl bakıyor ve kültür ve sanata yatırım yapıyor mu?
M.YILDIZ-
Şehrimizdeki en büyük sorun destek konusu. Çağımız ekonomik çağ insanlar yaşam mücadelesinin içerisinde kendi geçimlerini sağlamak için çaba gösterirken bizim gibi kurumlara destek verme konusunda yeterli çaba olamamaktadır. Ancak yine de kurum ve kuruluşlardan destekler alınabilmektedir. Bu destekler içerisinde belediyeler yeterli desteği verirlerse yapmış olduğumuz faaliyetler ve projeler daha kolay hayata geçirilecektir. Belediyelerimiz kültür ve sanat ile ilgili birçok faaliyete destek vermektedirler. Bu destekler yeterli oluyor mu olmuyor mu bu tartışılır. 
Belediyelerimizin birçoğu kültür ve sanat merkezleri kurarak her yaştan insanın faydalanmaları için gerekli çalışmaları ve alt yapıları hazırlamaya çalışıyorlar. Kurulan ve hizmet veren bu kurumsal yapıların yeterli kaliteli hizmeti verip vermediği ve ne kadar kişiye ulaştığı tartışılabilir. Ben bu şehrin kültür, sanat ve turizm şehri olacağına inanan birisiyim. Belediyelerimiz bu şehirde bir ‘KENT KÜLTÜRÜ MÜZESİ’ kurulması için gerekli çalışmayı yapıp hayata geçirilirse şehrin kültür ve sanat hayatına katkısı olacaktır. Belediyelerimiz hazine arazileri içerisinde yerler temin ederek sanatsal faaliyetlerin yapılabilmesi dans salonlarının kurulabilmesi için kurumlarımıza yardımcı olabilirler diye düşünüyorum.

KÜLTÜR VE SANAT SEVGİ VE SAYGI YARATACAK

Ç. ÖZDEMİR-Son olarak çocuklara ve gençlere mesajınız var mı? Kötü alışkanlıklara bulaşmamak için kültür ve sanata yönelmeleri konusunda ne gibi tavsiyeleriniz olacak?
M.YILDIZ-
Bir toplumun gelişmişliği kültür ve sanatla olacak. Kültür ve sanat geçmiş kültürlerin geleceğe taşınmasını sağlayacak. Kültür ve sanat sosyalleşmeyi ve birlikte yardımlaşmayı sağlayacak. Kültür ve sanat toplumsal barışın gelişmesinde etkin olacak. Kültür ve sanat düşünen insanlar yaratacak. Kültür ve sanat sevgi ve saygı yaratacak. Çocuk ve gençler birlikte barış içerisinde yaşamak için gelin yalansız ve dumansız bir dünya yaratalım. ‘SANATSIZ KALAN BİR MİLLETİN HAYAT DAMARLARINDAN BİRİSİ KOPMUŞ DEMEKTİR’ diyen, ‘ GAZİ MUSTAFA Kemal’e şükranlarımızı sunuyorum.”

Röportaj Çetin ÖZDEMİR

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Gelişme, kültür, ve, sanatla, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı