0
Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 16:15 Bu haber 2184 kez okundu
 
“GELSİNLER ESNAFIN SORUNLARINI DİNLESİNLER”
Zonguldak Kahveci ve Lokantacı Esnaf Odası Başkanı Alpaslan Küçük, 2018 yılını değerlendirirken, özellikle esnaflar açısından zor bir yıl olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
“GELSİNLER ESNAFIN SORUNLARINI DİNLESİNLER”

2018 yılının özellikle kahveci ve lokantacı esnafları açısından iç açıcı bir yıl olmadığını belirten Küçük, Zonguldak Belediyesi tarafından 2016 ve 2017 yıllarında alınan katı atık bertaraf bedellerinin ağır olduğunu ve birçok esnafın bu borçları ödeyememesinden dolayı mağdur olduklarını belirtti.

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde Belediye Başkan adaylarından da talepleri olduğunu vurgulayan Alpaslan Küçük, Belediye Başkan adaylarından özellikle küçük esnafı dinlemeleri ve sorunları çözmeleri gerektiğini hatırlatarak, seçim sürecinde yanlarına gelecek olan Belediye Başkan adaylarına da, “Bizim 2016 ve 2017 yılında bu kadar yüklü miktarlarda katı atık borçlarımızdan dolayı planınız, programınız nedir?’ şeklinde soru soracaklarını ifade etti.

“KAHVECİ VE LOKANTACI ESNAFIMIZ BORÇLARIN ALTINDA EZİLMİŞLERDİR”

Özellikle kahveci esnaflarının 2016 ve 2017 yıllarındaki katı atık bertaraf bedellerinden dolayı mağdur olan ve yüksek miktarlardan dolayı da borçlarını ödeyemediklerine söyleyen Kahveci ve Lokantacı Esnaf Odası Başkanı Alpaslan Küçük şu değerlendirmede bulundu.

“2018 yılı kahveci ve lokantacı esnaf arkadaşlarımız, meslek odamıza bağlı diğer üyelerimizin açısından çok iç açıcı geçmedi. Sorunlarla dolu bir yıl oldu bizim esnafımız için özellikle kahveci esnafımız için. Malumunuz 2016 ve 2017 yılında Belediyenin almış olduğu bir kararla katı atık bertaraf bedellerinin metrekarede 6,30 Kuruş olması ve 2016 ve 2017 dönemine ait kahveci esnaf arkadaşlarımıza yüklü miktarlarda katı atık bertaraf bedeli borcu çıkmıştır. Maalesef bunun devamı olarak da 2018 yılında arkadaşlar bu sorunla beraber sıkıntı çekmişlerdir. Borçlarını ödemede sıkıntı çekmişlerdir. 2018 yılında her ne kadar katı atık bertaraf bedeli düşürülmüş ise de 2016 ve 2017 yılındaki yüksek rakamlardan dolayı kahveci ve lokantacı esnafımızın mağduriyeti ortadan kalkmış değildir. Bu borçlar halen durmaktadır ve arkadaşlarımız bunu ödemekte sıkıntı çekmektedir ve her meslek odamızı ziyaret ettiklerinde de bunu bize serzeniş olarak söylemektedirler. Yani bu borçların altında ezilmişlerdir” dedi.

“ESNAFIMIZIN SORUNLARIYLA İLGİLİ MAALESEF YETERİ KADAR CEVAP ALAMIYORUZ”

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde, Belediye Başkan adaylarından taleplerinin de olacağını ve onlara esnafların sorunları ve çözümü konusunda bazı sorular da soracaklarını hatırlatan Küçük, “Her şeyden önce Zonguldak ilinin tam anlamıyla bir kent görünümünde olmasını istiyoruz. Biz diğer vilayetlere gidiyoruz, bakıyoruz her tarafta bir değişiklik var maalesef Zonguldak’ta kent anlamında bir değişiklik göremiyoruz.  

Diğer taraftan şunu ifade edeyim; bunu söylemek ihtiyacı duyduğum için ifade ettim. Bizler esnaf kesimi olarak Belediye Başkanı aday ve aday olacaklardan her şeyden önce açık ve net söylüyorum; gelecek olan arkadaşlara da açık ve net söyleyeceğim. 19 mahallede teker teker, kahve, lokanta, bakkal meselesi değil. Terzi dükkanı, manav, berber kim varsa 19 mahallede ve merkezdeki tüm esnafları dolaşacaklar, sorunlarını dinleyecekler ilk önce esnafın nazarında bir kere kazanacaklar. Gerisi ondan sonra gelir zaten. Ben bunu özellikle rica ediyorum adaylardan. Çünkü esnafımızın sorunlarıyla ilgili olarak maalesef yeteri kadar yöneticilerden cevap alamıyoruz. Ben Belediye başkanının veya başkan olacak olanların, herkese başarılar diliyorum fakat birinci derece ilk plan ve programlarında birinci sıraya esnafı koymalarını istiyorum. Esnafın katı atık bedeli sorunlarının geçmişe dönük 2016 ve 2017’deki katı atık sorunlarının çözülmesinde bir cevap bekliyoruz. Gelecek olan arkadaşlara da il soracağım soru bu. ‘Bizim 2016 ve 2017 yılında bu kadar yüklü miktarlarda katı atık borçlarımızdan dolayı planınız, programınız nedir?’ saracağım ilk soru bu. Herkesi de buraya davet ediyorum. Gelsinler, ben esnaf arkadaşlarımı da çağıracağım, burada bu makama oturacaklar esnafın sorunlarını dinleyecekler. Burayı her şeyden önce gelişmekte olan bir kent görünümüne kavuşturmamız lazım ki esnafımız da bununla beraber ilerlesin ve ticaretinde de gerekli şekilde kazanç elde edebilsin” diye konuştu.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “GELSİNLER, ESNAFIN, SORUNLARINI, DİNLESİNLER”,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı