GMİS GENEL BAŞKANI AHMET DEMİRCİ VE GMİS YÖNETİMİ, KARADON’DAYDI google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
22 Nisan 2015 - Çarşamba 17:40 Bu haber 4578 kez okundu
 
GMİS GENEL BAŞKANI AHMET DEMİRCİ VE GMİS YÖNETİMİ, KARADON’DAYDI
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, 22 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi Kilimli İşletmesi’nde çalışan madencileri ziyaret etti.
GÜNDEM Haberi
GMİS GENEL BAŞKANI AHMET DEMİRCİ VE GMİS YÖNETİMİ, KARADON’DAYDI

Ziyarette Demirci’nin yanı sıra GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreteri Hakkı Arslan, Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Satılmış Uludağ, GMİS Karadon Şube Başkanı Kemalettin Karataş ile şube yönetimi, GMİS’e bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri de hazır bulundu.
GMİS Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska, işçilere hitaben yaptığı konuşmada geçtiğimiz hafta Karadon Kilimli İşletmesi’nde de iş sağlığı ve güvenliğinin gerekçe gösterilerek üretimin durdurulduğunu, ancak üretime yeniden başlayacaklarını belirtti.
Tıska şöyle konuştu;
“Bildiğiniz gibi geçtiğimiz Cuma günü üretimimiz durdurulmuştu. Büyük olasılıkla bugün 16-24 vardiyasında üretime yeniden başlayacağız.
İkinci konu Cumartesi gününün de tatil olması… Geçtiğimiz hafta Sayın Genel Başkanımızla beraber Ankara’da Türk-İş Genel Başkanıyla yaptığımız görüşmede, Türk-İş Genel Başkanı bizlere Cumhurbaşkanı’nın ilgili kanunu onayladığını ve önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe gireceğini söyledi. Yasanın Resmi Gazetede yayınlanması için yasal bir süresi var. Önümüzdeki günlerde yasa Resmi Gazete’de yayınlanacak ve biz madenciler haftada iki gün güneş yüzü göreceğiz” dedi.
Maden işçilerine en az iki asgari ücret ödenmesi konusunda dava açtıklarını hatırlatan Adnan Tıska, “Mahkeme dosyayı bilirkişiye göndermişti. Bilirkişi lehimize görüş bildirdi. Savunma için süre verildi. 21 Mayıs’ta büyük ihtimalle 75 liralık yevmiyeyi, yani en az iki asgari ücreti alacağız” dedi.
1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü Türk-İş’in Zonguldak’ta kutlama kararı aldığını belirten Tıska, “Kurumumuzdaki işçi açıkları had safhaya ulaştı. Önümüzde 1 Mayıs var. 1 Mayıs’ta Türk-İş’te Zonguldak’a geliyor. 1 Mayıs’ta çoluğumuzla, çocuğumuzla, işçisiyle, emeklisiyle Madenci Anıtı alanını doldurmamız lazım. Türkiye’nin gözü-kulağı Zonguldak’ta olacak. Bu nedenle 1 Mayıs bizim için çok önemli. Hepinizi 1 Mayıs’ı hep birlikte kutlamaya davet ediyorum” dedi.
Karadon Kilimli İşletmesi’nde maden işçilerine hitap eden ve genel Kurulda göreve seçilmelerinden dolayı teşekkür eden GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, çeşitli konularda bilgi verdi.
Demirci şöyle konuştu;

“İŞÇİ AÇIKLARININ GİDERİLMESİNİ İSTİYORUZ
Yeni dönemin en önemli sorunu tabii ki işçi açıkları ve üretimin artırılarak kurumun kendi ayakları üzerinde durabilmesidir. Bugün TTK’nın işçi açıkları iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini de riske sokar durumdadır. Hem üretim artırılması hem de iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin eksiksiz alınabilmesi için işçi açıklarının giderilmesini istiyoruz.

ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ
2014 yılında Soma’da tarihimizin en büyük iş kazası yaşandı. 301 arkadaşımız şehit oldu. Bu facianın ardından yasalar çıkarıldı, denetimler görülmedik şekilde artırıldı.
Yeni yasaların yanı sıra yeni yönetmelikler de çıkarıldı. 
Bu yeni yönetmeliklerde iş sağlığı ve güvenliği için alınması gereken ek önlemler için ek süreler verilmedi.
Bugün TTK’nın bazı müesseselerinde yaşanan üretim durdurma uygulaması ek sürenin verilmemesinden kaynaklanıyor.
Bizler Ankara’da milletvekilleriyle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla görüşmeler yaptık. Sorunu çözecekler.
TTK bir okul. 170 yıla yakın madencilik ve üretim kültürü var. Çipli takip sistemi, ferdi kurtarıcı maske, basınçlı hava teneffüs istasyonları daha yönetmeliklerde yokken TTK’da uygulanmaya başlanmıştır. TTK bu konuda örnek olmuştur.
Eğer Türkiye’de TTK kömür üretmeyecekse, hiç kimsenin kömür üretme şansı yoktur.
Üretim durdurma uygulamaları geçicidir. Nitekim ek süreler verildi.
Üretime devam edeceğiz.
TTK Genel Müdürlüğü’nden de ek önlemleri bir an önce almasını istiyoruz.
Bizim için sizlerin güvenliğinizden ve canınızdan daha değerli hiçbir şey olamaz.
Bizler güvenli şartlarda çalışmak ve üretmek istiyoruz ve üretmeye de devam edeceğiz.

TİS GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR
26. Dönem Toplu İş Sözleşme görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Şu ana kadar 3 oturum gerçekleştirdik. Bu üç oturumda 83 maddeden idari 32 madde üzerinde anlaşmaya vardık.
Biz toplu sözleşme görüşmelerini sürdürürken ülkemizde genel seçim süreci yaşanıyor.
Bizler bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz.
Biz emeğimizi, ekmeğimizi en demokratik yollardan aramasını bilen madencileriz. Toplu sözleşmemizi masada en iyi şekilde bitirmek istiyoruz. İşimize, aşımıza her şart altında sahip çıkacağız. Kavgaya gireceksek de hep beraber gireceğiz.
TTK’ya işçi alımı, gruplu arkadaşlarımızın daimiye geçirilmesi, 2006 ve 2009 girişli arkadaşlarımızın ücret farklılıklarının giderilmesi öncelikli hedeflerimiz.
Bu hedefleri gerçekleştirmek için kararlılıkla mücadele edeceğiz. Çalışmalarımızı hızlı bir şekilde başlattık. 
Bizler maden işçileri olarak  yerin yüzlerce metre altında çalışan ve ülkemiz adına önemli görevler üstlenmiş üretim kültürüne sahip olarak Türkiye işçi sınıfının önderleriyiz. Bizleri haklı mücadelemizden alı koymaya kimsenin gücü yetmez. 
Sizlerle birlikte birlik ve dayanışma içinde başaracağımızdan şüphemiz yok.

1 MAYIS’I TÜRK-İŞ İLE BİRLİKTE ZONGULDAK’TA KUTLAYACAĞIZ
Üst örgütümüz Türk-İş’in Başkanlar Kurulu, 1 Mayıs, Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Gününü Zonguldak’ta, Emeğin Başkentinde kutlama kararı aldı.
Biz Genel Maden İşçileri Sendikası adına yaptığımız bu öneriyi kabul eden Türk-İş Başkanlar Kurulu’na bir kez daha buradan teşekkür ediyoruz.
1 Mayıs’ta Emeğin Başkenti, tarihi bir gün daha yaşayacak. 
Türkiye’nin dört bir yanından, işçi ve emekçi dostlarımız akın akın Zonguldak’a gelecek ve sesimizi hep birlikte yükselteceğiz. 1 Mayıs’ı bir bayram coşkusuyla kutlayacağız. Bizler de maden işçilerinin gür sesini Türkiye’ye ve dünyaya duyuracağız. 
Sizleri ailemiz, eşimiz, dostumuz, komşularımızla birlikte 1 Mayıs’ta Madenci Anıtı’na bekliyoruz”.
GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, TBMM’de kabul edilen ve madencilerin çalışma saatlerini yeniden düzenleyen ve haftada iki gün tatil getiren yasanın Resmi Gazete’de yayınlanmasını beklediklerini söyledi.
Gelik ziyaretinde maden işçileriyle tek tek ilgilenen GMİS Genel Merkez Yöneticileri ile Şubeler Yöneticileri, servis şefleri ile atölyeleri de ziyaret ettiler.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GMİS, GENEL, BAŞKANI, AHMET, DEMİRCİ, VE, GMİS, YÖNETİMİ,, KARADON’DAYDI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
GMİS GENEL BAŞKANI AHMET DEMİRCİ VE GMİS YÖNETİMİ, KARADON’DAYDI
GMİS GENEL BAŞKANI AHMET DEMİRCİ VE GMİS YÖNETİMİ, KARADON’DAYDI
Yorumlar
Haber Yazılımı