google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
15 Nisan 2015 - Çarşamba 22:00 Bu haber 5030 kez okundu
 
Güneş, pazarın buzlarını eritemedi
Kış mevsiminin yağışlı ve soğuk havası yerini her ne kadar ilkbaharın güneşli günlerine bıraksa da, semt pazarlarındaki sebze ve meyve fiyatlarına yansımıyor. İlkbahar mevsiminin tam ortasında olmamıza rağmen pazardaki fiyatlar cep yakmaya devam ediyor.
YAŞAM Haberi
Güneş, pazarın buzlarını eritemedi

İlkbahar mevsimiyle beraber mevsim normallerine dönen hava sıcaklıkları semt pazarlarında satılan sebze ve meyve fiyatlarını düşürmedi. Geride bıraktığımız kış mevsiminde örtülü tarımın merkezi Antalya’da yaşanan don olaylarının etkileri, ilkbaharın tam ortasında olmamıza rağmen halen devam ediyor. Kış mevsiminde pazar tezgahlarında 2-2,5 liradan satılan domatesin fiyatı 5 liraya yükselirken, 4 liradan alıcı bulan patlıcanın fiyatı 3 liraya, 2,5 liradan satılan salatalığın fiyatıysa 3,5 liraya yükseldi. Hava sıcaklıklarının artmasına rağmen fiyatlarda beklenen düşüşün yaşanmaması vatandaşlar kadar pazarcıları da etkiledi.
Domates, liderliği devraldı
Mevsim normallerinde seyreden hava sıcaklıklarına rağmen, bu haftanın en pahalı ürünü domates ve sivri biber oldu. Pazar tezgahlarında 5 liradan satılan sivri biberin fiyatı 4 liraya gerilerken, 3-3,5 liradan satılan domatesin fiyatı 5 liraya yükseldi. Ürün fiyatlarında 1-2 lira arasında düşüş yaşandığını belirten pazarcı esnaflarından Tufan Durmuş, “Fiyatlara genel olarak baktığınızda 1-2 lira arasında bir gerileme var. Ancak, domateste ve patateste bu yıl kıtlık olduğu için fiyatlarında artış gözlemleniyor. Ürün az olduğu için haliyle fiyatlarda yükseliyor. Hallerde de durum pek farklı değil. Kışın yaşanan don ve sel olaylarının da etkileri pazar tezgahlarından silinmedi” diye konuştu. Ürün fiyatlarının bu yıl çok fazla değişmeyeceğini kaydeden Talha Cansız ise, “Fiyatların bu sene düzeleceğini zannetmiyorum. Antalya’da yaşan don ve sel felaketleri seraları mahvetti, ürünler büyük zarar gördü. Hal böyle olunca sebze ve meyvede ürün kıtlığı yaşanmaya başladı. Vatandaşta şikayetçi, şuan domates, salatalık, biber ve ufak tefek şeyler alsa pazar çantasını 40 liraya doldurur. Hakikaten bu yıl işlerimiz yolunda gitmiyor, şuan tam iş saati ama pazara baktığınızda kalabalık olmadığını görüyoruz. Bunun dışında marketlerin ciddi rekabet yaratması da işlerimizi etkiliyor” dedi. 
Vatandaşın pazar çantası dolmuyor
Hava sıcaklıklarının mevsim normallerine dönmesi sebze ve meyve fiyatlarını etkilemedi. Pazarcılar işlerinin bozulduğunu söylerken, vatandaşlarsa kara kara evlerine ne götüreceklerini düşünüyor. Evlerine elleri boş döndüğünü ifade eden vatandaşlar, “Kış aylarından beri pazar çantalarımızı dolduramıyoruz. Bu devirde geçinmek zor, almamız gerekenlerden anca karınca kararınca alabiliyoruz. Fiyatlar ateş pahası, cep yakıyor. Pazar çantamızı nasıl dolduracağız bizde bilmiyoruz” ifadelerini kullandılar.
Göksu Bayram

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Güneş,, pazarın, buzlarını, eritemedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı